Windows 10 Kablosuz ağları otomatik değiştirsin


Windows 10 Kablosuz ağları otomatik değiştirsin
Windows 10 varsayılan olarak bir kez bağladığınız Wi-Fi ağlarını için bir profil kaydeder  ve tekrar bu ağı tespit ettiğinde bağlanır çünkü "Otomatik olarak bağlan" seçeneği etkindir. Ayrıca, kaydedilmiş


kablosuz ağlardan birden fazlası kapsama alanındaysa hangi Wi-Fi ağına bağlanılacağını belirleyen bir öncelik kriteri mevcuttur. Windows 7'de, Denetim Masası'nı kullanarak bir kablosuz ağın önceliğini kolayca değiştirebiliyordunuz (Sayfa sonundaki linklerde ayrıntıları mevcut) . Ancak Windows 10'da bu seçenek artık mevcut değil. Ayrıca, Ayarlar uygulaması bu yazının yazıldığı şu an itibariyle buna herhangi bir alternatif sunmuyor. Fakat belirli komutlar yardımı ile bu gerçekleştirilebiliyor.

Windows 10'da bir WiFi ağ önceliğini değiştirin

Windows 10'da netsh aracını kullanarak Bağlanılacak ağlara sistem tarafından verilecek önceliği değiştirebilirsiniz. Bunun için Komut istemini Yönetici yetkilerinde çalıştırın ve ardından aşağıdaki komutları kullanın.

netsh wlan set profileorder name="AĞ İSMİ" interface="Wi-Fi" priority=1
netsh wlan set profileorder name="DİĞER AĞ İSMİ" interface="Wi-Fi" priority=2

Ağ ismi ve Diğer ağ isimleri yerlerine sizdeki ağların isimleri gelecektir. Bağlanılan tüm ağları görmek için öncelikle aşağıdaki komutu kullanın

netsh wlan show profiles

Resimdeki gibi bir çıktı elde edeceksiniz.

Kablosuz ağ profillerini görüntüleyin

Ağ ismi ve Diğer ağ ismi yerine User Profiles isimler gelecektir. Böylece sisteminiz iki ağı aynı anda gördüğünde hangisine öncelik vereceğini sizin talimatınız doğrultusunda uygulayacaktır.Peki ama neden böyle bir ayara ihtiyaç duyulsun ? geçenlerde yeğenim beni arayıp kendisine çok daha yakın olan masaüstü bilgisayarının Kablosuz Hotspotunu açtığı halde laptopunun nedense çok daha uzakta bulunan modem ağına otomatik bağlandığını ve bu sebeple her defasında işlem yapıp bunu değiştirdiğini söyledi.

Kablosuz Ağları Otomatik Değiştirme özelliği nasıl etkinleştirilir

Bu özellik etkinleştirildiğinde , Windows 10 un zaten kendisinde kayıtlı buluna Wi-Fi ağlarından birine bağlı olsa bile diğer kablosuz ağları taramaya devam etmesini sağlar böylece Windows , daha yüksek önceliğe sahip bir ağ tespit eder etmez, mevcut ağ ile otomatik olarak bağlantıyı kesecek ve yeni bulunan Wi-Fi ağına bağlanacaktır. Gelelim bu özelliğin nasıl etkinleştirileceğine.

1. Çalıştırdan aşağıdaki komutu verin

ncpa.cpl

Karşınıza Ağ bağlantıları penceresi gelecektir.

Ağ bağlantıları

2. Açılan ekranda Bağlı bulunduğunuz kablosuz ağa çift tıklayın ve Wi-Fi durum penceresini açın. ve burada yeralan "Kablosuz Özellikleri" butonuna tıklayın.

Wi-Fi kablosuz özellikleri Penceresi

3. Kablosuz Ağ özelllikleri penceresinde "Bu Ağ erişim alanına girdiğinde otomatik olarak bağlan" kutucuğuna tik koyun ve ardından etkin hale gelecek olan "Bu ağa bağlanırken diğer kablosuz ağları ara" kutucuğuna da tik koyun.

Ağa otomatik bağlan

Son olarak Değişikliği uygulamak için Tamam'a tıklayın. Alternatif olarak, netsh aracı kullanarak komut isteminden Otomatik Geçiş özelliğini etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz . Bunun için Komut istemini Yönetici yetkilerinde çalıştırdıktan sonra yazının başında belirtiğimiz "netsh wlan show profilleri" komutunu çalıştırıp Otomatik Geçiş özelliğini etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak istediğiniz kablosuz ağ profili adını not edin son olarak ta aşağıdaki komutları kullanarak Otomatik diğer ağa geçiş özelliğini etkinleştirmek istediğiniz ağ ismi için aşağıdaki komutlardan ilkini çalıştırın

netsh wlan set profileparameter name="<Profil İsmi>" autoswitch=Yes
netsh wlan set profileparameter name="<Profil İsmi>" autoswitch=No

İkinci komut Otomatik Geçiş seçeneğini devre dışı bırakacaktır.Birkaç kablosuz arabiriminiz varsa, değişikliği yalnızca belirli bir arabirime uygulamak için aşağıdaki komutu uygulayabilirsiniz.

netsh wlan set profileparameter name="<profile name>" interface="<Interface Name>" autoswitch=Yes|No

Profile name : Profil ismi
Interface Name : Arayüz ismi
autoswitch=Yes|No : Ya Yes yada No kullanılacak.

- Windows 10 kablosuz ağı unutsun Burada

- Kablolu veya kablosuz bağlantıdan birine öncelik atamak Burada

- Kablosuz ağ bağlantılarından birine öncelik atamak Burada

- Laptopun Wlan (kablosuz) düğmesi yok yada çalışmıyor Burada

- Etkin Ağ profili ismi nasıl değiştirilir Burada

- Komut istemi ile kablosuz ağ şifresini görelim Burada

- Ağ bağlantılarını açmada en kolay yöntem Burada

- Yerel ağ bağlantı özelliklerini zahmetsizce açmak Burada

- Kablosuz ağ bağlantımızı kolayca kapatıp açalım Burada

- WMIC komutları ile Ağ bağlantılarından birini kapatmak Burada


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Muhsin
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Kaan

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha