Microsoft EDGE de boştaki sekmeler uyku moduna geçsin


EDGE de boştaki sekmeler uyusun
Son verilere göre Microsoft chromium EDGE tarayıcısının kullanım oranı artarken Firefox kullanıcı sayısı düşmektedir. Bu durum microsoftun klasik (Eski) edge yi terketmesinin yerinde bir karar olduğunu


göstermektedir.Çoğumuz internette gezinirken tarayıcımızda yan yana birçok sekme açarız bu da gerek işlemci gerekse bellek kullanımını arttırmakta ve aynı zamanda Laptop kullanıcısı iseniz pilin çok daha çabuk bitmesine sebep olmaktadır. Microsoft , Chromium EDGE tarayıcısının pil tüketimini azaltmak için akış sırasında medya içeriğinin önbelleğe alınmasını engellemek gerektiği önerisinde bulunmuş ve bunun pil tüketimini azalttığı yönünde tespitlerde bulunmuştu ayrıca önbellekleme diskin sürekli kullanılmasına sebep oluyordu bu durum sistemin güç tasarruf moduna girmesine de engel oluyordu. Microsoft şimdi de Edge'deki kaynak kullanımını azaltacak başka bir özellik sundu buna göre Kullanılmayan tarayıcı sekmeleri belirli bir süre sonra otomatik olarak uyku moduna geçiyor.

EDGE de kullanılmayan tarayıcı sekmleri uyku moduna geçsin

Bu ayar açık olduğunda, etkin olmayan sekmeler sistem kaynaklarından tasarruf etmek amacıyla belirli bir süre sonra uyku moduna geçerler. Yapılan testlerde sekmelerin uyku moduna geçmesi ile 26% Hafıza (RAM) tasarrufu , %29 İşlemci (CPU) tasarrufu sağlanmaktadır.

EDGE de sekmeler kapalı iken kaynak kullanımı

Gelelim özelliğin nasıl kullanıldığına Microsoft EDGE tarayıcısını açın ve sağ üst köşedeki Üç noktaya tıklayın aşağı açılır menüden Ayarlar kısmını seçin , yeni açılan tarayıcı penceresinde sistem kısmına tıkladığınızda açılan yerde "Kaynakları kaydet" başlığı altında ilgili ayarı bulacaksınız. eğer aynı yere kolayca erişmek istiyorsanız Microsoft EDGE tarayıcındaki URL boşluğuna aşağıdaki kodu yapıştırıp enter tuşuna basmanız gerekir.

edge://settings/system

Karşınıza aşağıdaki sayfa açılacaktır.

EDGE sekmeleri uyut ayarı

burada dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var ;

1. Uykudaki sekmelerle kaynak tasarrufu yapın butonu açık konumda olmalıdır.

2. Belirli bir süre sonra etkin olmayan sekmeleri uyku moduna geçir aşağı açılır menüsünden sekmelerde nekadar süre işlem yapılmadığında uyku moduna geçmesi gerektiğini belirleyin. 5 , 15 , 30 dakika, 1 , 2 , 3 , 6 , 12 saat ayarları mevcut varsayılan ayar 2 saat civarıdır bunu mesela 5 dk olarak ayarlayabilirsiniz.

EDGE uyku modu istisnası

Bu siteleri hiçbir zaman uyku moduna alma yazısının karşısındaki Ekle butonu ile (1) sekmede bulunan web sayfasının hiçbir zaman uyku moduna alınmamasını sağlayabilirsiniz. Dilerseniz daha sonrada bu siteleri silebilir veya düzenleyebilirsiniz. (3) Özellik oldukça faydalı görünüyor umarım diğer tarayıcılarda benzeri bir özelliği kullanıcılarına sunarlar.

- Microsoft EDGE arka planda çalışmaya devam ediyor Burada

- Microsoft Edge'de Dikey Sekmeler özelliğini aktif edin Burada

- Microsoft EDGE ile tam sayfa ekran görüntüsü alın Burada

- Microsoft Edge de InPrivate modunu yasaklayın Burada

- Chromium EDGE de arama motoru Google olsun Burada

- Microsoft Edge Chromium nasıl sıfırlanır Burada

- Chromium EDGE herzaman gizli modda başlasın Burada

- Microsoft EDGE yi bloklayın Burada

- Edge Chromium un dilini değiştirelim Burada

- Chromium Edge kapanırken Gözatma verilerini temizlesin Burada

- Cromium Edge de İnternet Explorer Modunu etkinleştirin Burada


6 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for SorusoranRakun
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for SoruSoranRakun
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Rıza

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha