Windows 10 da sağ tuşa Sahipliği göster ekleyelim


Sağ tuşa sahipliği göster eklentisi
Windowsta her bir dosya klasör veya sistem bileşeninin sahibi vardır , normalde o nesneyi kim oluşturduysa sahibi odur ve Nesneye hangi izinler alınmış olursa olsun, nesnenin sahibi her zaman bu izinleri


değiştirebilir. Bir nesnenin (ör. Dosya, klasör, sürücü veya kayıt defteri anahtarı) sahibi , o kaynağa erişim izni verme veya bu kaynağa erişimi reddetme hakkına sahiptir , mesela nesne sahibi Yönetici olmayan kullanıcılar için nesneyi kilitleyebilir sonrasında ilgili nesneye erişimin tek yolu sahipliğini almaktır , Bir dosyanın sahipliğini en kolay sağ tuş menümüze ekleyeceğimiz "Sahipliği al" eklentisi ile sağlarız.

Sağ tuşa sahipliği al eklemek

Üstteki resimde görünen sağ tuş bileşenini EC menü isimli yazılımla ekledim ve birçok durumda oldukça işime yarıyor. Gel gelelim Eğer bir dosyayı silmeye kalktığımızda veya üzerinde bir işlem yapmaya çalıştığımızda erişim engellendi veya erişim izniniz yok gibi hatalar alıyorsanız.

Erişim izniniz yok hatası

dosya veya klasörün sahibini merak edebilirsiniz , bu durum en çok "C:\Windows" vaya "C:\Windows\System32" gibi windowsun çalışması için gerekli dosyaların bulunduğu dizinlerde işlem yapmaya kalktığımızda meydana gelmektedir. Eğer dosyanın sahibini bilirsek bu dosya üzerinde nasıl işlem yapabileceğimizi de biliriz. İşte nesne sahipliğini bir tık ile görebilmek için sağ tuşumuza sahipliği göster özelliği ekleyebiliriz aşağıdaki yazıda bunun nasılını izah etmeye çalışacağız.

Bir Registry kaydı ile sağ tuşa Sahipliği göster ekleyelim

Aslında registry ile eklediğimiz bu sahipliği al özelliği bir powershell komutunu çalıştırıp sahipliği bu şekilde bize göstermektedir.

Sahipliği göster

Mesela üstteki resimde de görüldüğü üzere deneme maksatlı "C:\Windows\System32" içerisinde bulunan herhangi bir .dll dosyasına sağ tıkladım ve sağ tuşuma kurduğum "Sahipliği göster" özelliğine tıkladım sonuç aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi "TrustedInstaller" servisidir.

Sahipliği gösteren sağ tuş eklentisi

sizde sağ tuşunuza bu eklentiyi kurmak istiyorsanız aşağıdaki indirme linkinden "sagtus_sahip_goster" klasörünü indirip içerisinde bulunan "sahipligi_goster_ekle.reg" dosyasını çalıştırın çıkan uyarıya evet deyin ve ilgili özelliği sağ tuşunuzdan kullanmaya başlayın , mesela herhangi bir dosya veya klasörü sağ tıkladığınızda sahibinin kim olduğunu bir tıkla öğrenebilirsiniz.

Download


9 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha