Sağ tuştaki menüler arasına ayraç nasıl eklenir


Sağ tuştaki menüler arasına ayraç ekle
Sağ tuş menüsü erişim kolaylığı bakımından oldukça Pratiktir bu sebeple sık kullandığınız belge , klasör veya programları sağ tuş menünüze ekleyebilirsiniz. Bu ekleme işlemi Registry yöntemi ile yapılabilse

de bu iş için kodlanmış yazılımlardan faydalanmak çok daha zaman kazandırıcıdır mesela EC menü Sorduma ait oldukça geniş özellikleri olan bir yazılımdır ve sağ tuşunuza istediğinizi ekleyebilme kolaylığı sunar. Yazılımda Ayraç ekleme özelliği bulunmasa bile kolayca ayraç eklemek için yinede bu yazılımdan faydalanabiliriz.

Varsayalım sağ tuşunuzda onlarca bileşen mevcut , mesela benim sağ tuşumda menüler halinde EC menü ile eklenmiş aşağıdaki bileşenleri görüyorsunuz.

Sağ tuş menüsüne ayraç ekle

Sağ tuş alt menüleri arasına ayraç ekle

Sağ tuşumdaki menülerin orta yerinde bulunan Tema değiştir özelliğine ayraç eklemek istersem , Ec menude bu özelliği bulur sağ tıklarım ve Kayıt anahtarına Atla derim ve böylece ilgili bileşene ait reg konumunu açılacaktır.

Ec menü kayıt anahtarına atla

Kolayca ulaştığımız bu kayıt anahtarında sağ taraftaki boşluğa sağ tıklayalım ve ardından yeni DWORD (32 Bit) değeri oluşturup ismine de CommandFlags diyelim , son olarak Yeni oluşturduğumuz bu anahtarı çift tıklayalım ve ve değer verisi olarak 20 değerini verelim.

Ayraç registry kaydı

Böylece menüler arasına bir ayraç eklemiş oluruz. Özellikle uzun menülerde belirli bir grubun alt kısımda toplanması isteniyorsa araya bir ayraç iyi gidecektir böylece gruplama daha belirgin hale gelecektir.

Alt menüde ayraç

Örnek bir registry kaydı olarak aşağıdaki verilebilir.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CLASSES_ROOT\???\shell\Z010AAG\shell\Z012AEB]
"CommandFlags"=dword:00000020

Soru işaretli yerler hangi menüde ayraç kullanacağınıza göre değişeceğinden (???) şeklinde verilmiştir. Eğer bu alt menüler ve ayraç konusunda daha fazla bilgi edinmek isterseniz Buradaki Microsoft makalesinden faydalanabilirsiniz.

- Sağ tuşa Kolayca Program veya script ekleyin Burada

- Sağ tuşa Program eklemeyi otomatikleştirmek Burada

- Sağ tuşa Program ekleyelim Burada

- Sağ tuşa Dosya Program veya klasör ilave edin Burada


6 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Mustafa
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Erhan
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Merve

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha