Sahipliği al özelliğini sağ tuş menüsüne ekleyelim


sağ tuş menüsüne sahipliği al
Windows işletim sisteminde bir kullanıcı korumalı işletim sistemi dosyalarını yeniden adlandırmak, düzenlemek veya silmek isterse önce ilgili dosyanın sahipliğini alması gerekir. Eğer Bir kullanıcı yönetici


olarak oturum açtıysa , işlemi onaylamak veya sahipliğini almak için çıkan uyarıdaki Evet'e tıklaması yeterlidir böylece İzinler, bu geçerli sahibin (Owner_Rights SID) dosya, klasör veya sürücü üzerinde tam denetimine izin verecek şekilde ayarlanır. Kullanıcı standart kullanıcı olarak oturum açtıysa , işlemi onaylamak ve sahipliğini almak için bir yöneticinin şifresini girmesi gerekir. Windows'ta dosya veya klasörlerin sahipliğini almak hem GUI (Arayüz) hem de komut satırı ile birden fazla işlem gerektirir. Oysa gün içerisinde bu özelliği çokça kullanıyorsanız aşağıdaki yöntemlerden biri ile sağ tuşunuza ekleyeceğiniz sahipliği al özelliği sayesinde bu işlemi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

1. EC menu yazılımı ile sağ tuşunuza sahipli al özelliğini ekleyin

Windows un her sürümünü destekleyen yazılım ücretsiz ve Portable dir (Kurulumsuz), Buradaki linkten yazılımı indirip zipten çıkartın karşınıza aşağıdaki gibi bir arayüz gelecektir.

EC menu ile sağ tuşa sahipliği al

Kaydırma çubuğunu en dip kısma alıp Dosya ve klasör sağ tuş menüsü için sahipliği al kısımlarına tik koyun ve ardından sol üst köşedeki Değişiklikleri Uygula butonuna tıklayın. Böylece sağ tuşunuzda sahipliği al girdisi belirecektir. Ardından sahipliğini almak istediğiniz dosya veya klasöre sağ tıklayıp özelliği kullanabilirsiniz.

2. Bir registry kaydı ile sağ tuşa sahipliği al Özelliğini ekleyin

Eğer Program kullanmadan bir tıkla sağ tuşunuza sahipliği al özelliğini eklemek istiyorsanız Buradaki linkten edineceğiniz zip dosyasını çıkartıp içerisinde yeralan "Sahipligi_Al - kur.reg" kaydını çift tıklayıp çalıştırın ve çıkan uyarıya evet deyin.

Sahipliği al registry kaydı

Artık bir dosya veya klasöre sağ tıkladığınızda Sahipliği al girdisi belirecektir.

Sağ tuşa sahipliği al

3. Ownership uygulaması ile sağ tuşa sahipliği al Özelliğini ekleyin

Bu konuda internet ortamında farklı yazılımlarda mevcuttur mesela bunlardan biri Ownership isimli uygulamadır, Gel gelelim Türkçe dil desteği bulunmadığından sağ tuş menünüze "Take Ownership" olarak eklenmektedir.

ownership

Uygulama portabledir Install butonuna bastığınızda sağ tuşunuza kurulur ardından arayüzdeki buton Uninstall şeklinde döner sağ tuşunuzdan kaldırmak istediğinizde Uninstall butonunu kullanmanız yeterlidir. Yazılımı Buradaki linkten edinebilirsiniz. İndireceğiniz dosya içerisinde bir adet sadece Windows 7 de çalışan GlassOwnership isimli bir yazılım var , sürükle bırak yöntemi ile sahiplik almaktadır. Sahipliği al özelliğini Windows klasöründe , Program Files te veya FAT32 dosya sistemlerinde kullanamazssınız.

- Sağ tuşa sahipliği değiştir özelliği ekleyin Burada

- Bir yazılımı en yüksek yetkilerle çalıştırın Burada

- Windows 10 da sağ tuşa sahipliği göster ekleyelim Burada

- Sağ tuşa Powershelli burada aç özelliği ekleyelim Burada

- Sağ tuş menüsüne çalışma önceliği seviyesi ekleyelim Burada

- Windows 10 da Sağ tuşa yönetici Komut istemi Burada

- Windows 10 sağ tuş menüsüne Program ekle kaldır Burada

- Sağ tuşa program eklemeyi otomatikleştirmek Burada

- Dosya sağ tuş menüsüne Notepad plus ile aç ekleyelim Burada

- Sağ tuş menüsüne Güç seçenekleri ekleyelim Burada

1 Ocak 2011 Tarihli başlık güncellendi


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for gürkan
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for ugurburak

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha