Metin imlecinin Renk ve görünümünü değiştirin


Metin imlecinin Renk ve görünümünü değiştirin
İmleç, bilgisayar ekranındaki kullanıcının metin girebileceği konum göstergesidir. Graphical user interface (GUI) diye bilinen Grafik kullanıcı arabirimine sahip bir işletim sisteminde, imleç aynı


zamanda kullanıcının fare, dokunmatik yüzey veya benzer bir giriş aygıtıyla kontrol ettiği hareketli bir işaretçidir. Kullanıcı, konum göstergesi imlecinin nerede olacağını belirlemek veya işaretlenecek belirli bir programı veya görüntülenecek dosyayı seçmek için işaret imlecini kullanır. Tipik olarak, hareketli imleç bir oktur , metin giriş pozisyonu imleci ise yanıp sönen bir alt çizgi veya dikey çubuktur. İmleç Web sayfasındaki bir metin veya görüntü bağlantısının üzerinden geçtiğinde el simgesine dönüşür, bir programı başlatırken veya kullanıcı bir bağlantıyı tıklattıktan sonra Web sayfası yüklenirken imleç kum saati görünümünü alır.

Windows 10'da, sadece birkaç satır metin yazıyorsanız, yanıp sönen metin imlecini bulmak kolaydır, ancak imleç çok ince olduğundan, özellikle sunum yaparken kalabalık bir metnin ortasında bulmak zor olabilir. Bu nedenledirki Windows 10 2004 sürümünde (20H1) , imleci her yerde görmenize ve hızlı bir şekilde bulmanıza yardımcı olmak için farklı boyut ve renklerle özelleştirebileceğiniz yeni bir "metin imleci göstergesi" sunulmuştur.

Windows 10 2004 (20H1) Mayıs 2020 sürümünde İmleç ayarları

Metin imleci sayfasına ayarlar üzerinden erişmek için şu yolu takip edin ; Ayarlar - Erişim Kolaylığı - Metin İmleci. Eğer aynı yere bir komutla ulaşmak isterseniz çalıştır penceresinden aşağıdaki komutu vermeniz yeterlidir.

ms-settings:easeofaccess-cursor

Açılan sayfada metin İmleci göstergesini aç butonu yeralmaktadır bu butonu açık konuma getirip Metin imleç göstergesini açabilirsiniz, yine hemen alt kısımdan ;

Metin imleci göstergesi

1. İmleç gösterge boyutunu seçmek için kaydırma çubuğunu kullanın

2. Metin imleci göstergesi rengini belirlemek için verilen renklerden birini seçebileceğiniz gibi , Özel bir renk seçin isimli Artı butonuna tıklayıp renk paletinden dilediğiniz bir rengi seçip bitti butonunu kullanabilirsiniz.

İmleç rengini seç

3. Metin imleç kalınlığını değiştirmek için en dip kısımdaki kaydırma çubuğundan faydalanabilirsiniz. Bu ayarların yeraldığı windows sürümü aşağıdaki sürümdür. Sizde ilgili ayarlar yoksa sürümünüzü kontrol ediniz bunun için çalıştırdan winver komutunu kullanmanız gerekir.

Mayıs 2020 sürüm numarası

İmleç dediğimiz cursor ayarlarını değiştirip birkaç deneme yaptım lakin sanırım alışamadığımdan varsayılan ayarlara geri aldım.

- Windows 10 da işaretçi rengini değiştirelim Burada

- Monitörler arası geçişte fare imlecinin kenara takılma sorunu Burada

- Laptoplardaki İmleç atlama sorunu ve çözümü Burada

- Fare ucu titremesi sorunu ve çözümü Burada

- Klasör ismi olarak emoji kullanmak Burada

- Farenin bize sağladığı az bilinen kolaylıklar Burada

- BlueLife KeyFreeze v1.3 (Klavye ve fareyi bloklayın) Burada

- Komut istemi ekranındaki yazılar nasıl kopyalanır Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for sedat

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha