Windows 10 Güncellemeleri kotadan nekadar yemiş


Windows 10 Güncellemeleri kotadan nekadar yemiş
Windows 10 kendinden önceki windowslar gibi oldukça sık güncellenmektedir böylece sistemdeki güvenlik açıkları ve bulunan hatalar fixlenerek kullanıcıya daha iyi bir işletim sistemi deneyimi sunulmaktadır,


Önceki windows sürümlerinde güncellemeler tek tek ve isteğe bağlı sunulurken Windows 10 ile kullanıcının seçim hakkı elinden alındı , artık toplu halde sunulan güncellemeler kullanıcı bant genişliğini de tüketmektedir. Windows 10, varsayılan olarak Windows ve Uygulama güncellemelerini indirmek için kullanılan bant genişliği miktarını dinamik olarak optimize eder fakat yinede birçok kullanıcı güncelleştirmeler indirilirken websayfalarının çok yavaş oluşundan yada görüntülenememesinden şikayetçidir.

Güncellemeler sırasında kullanılacak bant genişlik miktarını ayarlayalım

1709 sürümü olarak da bilinen Windows 10 Güz güncellemesi ile kullanıcılara Windows Update için kullanılabilen bant genişliğini sınırlama seçeneği eklendi . Görünen o ki Windows 10, varsayılan olarak, toplam kullanılabilir bant genişliğinin yalnızca% 25'ini arka plan güncellemeleri için kullanmaktadır, dilersek , Windows Update sırasında geri planda kullanılan bant genişliği miktarıı kendimize göre ayarlayabiliriz ve bu ayar özellikle İnternet bağlantısı yavaş olan kullanıcıların işine yarayacak gibi duruyor.

1. Sol alt köşedeki Windows ikonuna tıklayalım ve ayarlar diyelim

2. Güncelleştirme ve güvenlik kısmına tıklayalım yada bu kısma direkt ulaşmak için aşağıdaki komutu kullanalım

control.exe /name Microsoft.WindowsUpdate

3. Windows Update sayfasında gelişmiş seçeneklere tıklayalım

windows update gelişmiş

4. Açılan sayfada Teslim iyileştirme kısmına tıklayalım

teslim iyileştirme

Burada bizi ilgilendiren iki kısım var birisi etkinlik izleme diğeri gelişmiş seçeneklerdir.

Teslim iyileştirme gelişmiş

Öncelikle gelişmiş seçeneklere tıklayalım (1) ve Windows güncellemeleri sırasında , Arka planda kullanılacak bant genişliğini ayarlayalım bunun için kaydırma çubuğunu sola veya sağa doğru kaydırmamız yeterlidir.

indirme ayarları

istersek İnternet üzerindeki diğer bilgisayarlara güncelleştirme yüklemek için kullanılacak bant genişliği miktarını sınırlayabileceğimiz gibi , Aylık karşıya yükleme kotası da belirleyebiliriz.

Güncelleştirmeler Kotamızdan nekadarını tüketmiş

Gelişmiş seçeneklerden bir geri tıklayıp Burada yeralan Etkinlik izleme kısmına tıklarsak , güncellemelerin Kotamızdan nekadarını tükettiğini görebiliriz

İndirme istatistikleri

Görüldüğü gibi Microsofttan 3 Gb lık bir güncelleme indirilmiş , yine aynı yerden Yerel ağdaki ve İnternetteki bilgisayarlardan gelen - giden veri miktarını da görebiliyoruz.


6 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha