Sadece izin verdiğiniz web sayfaları görüntülensin


Sadece izin verdiğiniz web sayfaları görüntülensin
İşyerlerinde bilgisayarlar ile çalışmak zorunda olanlar bilirler , sadece birkaç web sayfasına bağlanılabilir diğer web sayfalarına erişim engellidir. Bu belirli yazılımlar ile sağlanır aynı yasağı çeşitli

nedenlerle evinizdeki bilgisayarlarda uygulamak istiyor olabilirsiniz mesela çocuğunuzu sürekli gözetim altında tutamayacağınız için siz yokken bilgisayarda sadece ödevlerini yapabileceği okul websayfasını veya zararsız birkaç oyun sitesini ziyaret etmesini istiyor olabilirsiniz, peki ama tüm internet sitelerini yasaklayıp sadece sizin izin verdiğiniz web sayfalarının açılmasını nasıl sağlarsınız ? bu konu bize email yolu ile ulaşan bir takipçimizin isteği neticesi ortaya çıktı.

İzin verdiklerinizin dışındaki web sayfaları görüntülenemesin

Bilgisayarınızdan , internet erişimi yapıldığında sadece sizin belirlediğiniz web sistelerinin görüntülenebilmesini diğelerinin yasaklı olmasını istiyorsanız sırası ile aşağıdaki adımları takip ediniz.

1. Aramaya denetim masası yazın ve çıkan ikona tıklayın , denetim masası açıldığında , Görüntüleme ölçütünü ; Büyük simgeler şekline alın (1) ve ardından Internet seçenekleri kısmına tıklayın. (2)

Denetim masası internet seçenekleri

2. Internet özellikleri penceresi açıldığında "Bağlantılar" sekmesine tıklayın (3) . Aynı yere komut istemi veya çalıştır penceresinden verilecek bir komutla ulaşmak isterseniz aşağıdaki komutlardan biri işinize yarayacaktır.

inetcpl.cpl ,4
control inetcpl.cpl,,4
rundll32.exe shell32.dll,Control_RunDLL inetcpl.cpl,,4

Böylece direkt olarak aşağıdaki sayfa açılacaktır.

İnternet özellikleri bağlantılar sekmesi

3. Sağ alttaki yerel Ağ ayarları butonuna tıklayın (4). Karşınıza Yerel Ağ (LAN) Ayarları penceresi açılacaktır. Ara sunucu başlığı altında yeralan ve "yerel Ağınız için bir proxy sunucu kullan (Bu ayarlar çevirmeli bağlantılarda veya VPN bağlantılarında geçerli olmaz" yazısının önündeki kutucuğa tik koyun. (5)

Yerel Ağ ayarları

4. Adres kutucuğuna aşağıdaki rakamları girin (6)

0.0.0.0

5. B. Nok (Bağlantı noktası veya Port) - 80 rakamının hemen sağında yeralan "Gelişmiş" butonuna tıklayın ve yeni açılacak olan Proxy ayarları penceresinde dip kısımda yeralan özel durumlar penceresi içerisine yasaklamadan hariç tutulacak web sayfalarının adreslerini aralarında noktalı virgül olacak şekilde girin.

sordum.net;sordum.org;www.sordum.net;www.sordum.org

Site adreslerini , Domain isminin başında hem www olan hemde olmayan adres olarak iki farklı şekilde yazarsanız izin verilen sitelerin görüntülenememe sorunundan kaçınmış olursunuz.

Proxy Ayarları

Tamam butonu ile işlemleri sonlandırın ve ardından diğer pencerelerdeki Tamam butonlarına da tıklayın, Artık izin verdiğiniz web sayfaları dışındaki sitelere erişilmeye çalışıldığında aşağıdaki gibi bir hata iletisi belirecektir.

İnternet bağlantısı yok

Piyasada sadece tekil web sayfalarını yasaklayan yazılımlar olsada üstte verilen beyaz liste yöntemi benzeri yöntemi kullanan ücretsiz bir uygulama görmedim.

- Windows 10 da kolayca web sitesi engelleyin Burada

- Powershell komutu ile Web sayfası yasaklayın Burada

- Windows Güvenlik duvarı ile Ip yada web sayfası yasaklama Burada

- Komut istemi (Cmd) ile websayfası nasıl yasaklanır Burada

- Bluelife Hosts editör ile Hosts dosyanızı editleyin Burada

- USB portlarını ve CD-DVDrom u engelleyin Burada

- Denetim masasına erişimi yasaklayalım Burada

- Windows 10 ayar sayfalarına erişimi engelleyin Burada


6 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for korfez teknik
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Mertcan
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for kaan

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha