Microsoft Word a tablo nasıl eklenir


Microsoft Word a tablo nasıl eklenir
İşyerlerinde raporlamada kullanılan yardımcı araçların başında Microsoft word gelmektedir. Yazışmalar genellikle word belgesi şeklinde email ekleri veya yazıcı çıktıları şeklinde departmanlar arasında


dolaşır. Microsoftun Tablolama yazılımı Excel olmasına rağmen bazen Word belgesinde de exceldekine benzer tablolar oluşturmanız gerekebilir. Aşğaıdaki yazımızda Microsoft Word belgesinde normal yollarla ve az bilinen bir yöntemle tablo oluşturmayı açıklamaya çalışacağız. Anlatım Microsoft Office 2016 üzerinden yapılmıştır.

1. Microsoft Word belgesine tablo eklemek

Word belgesini açtıktan sonra üst menüden Ekle - Tablo kısmını seçelim tablonun hücre sayısını aşağı açılır menüden faremizin ucunu sağa ve aşağıya doğru kaydırarak belirleyebiliriz.

Microsoft word a tablo eklemek

Meseala 5 sütun 3 satırlı bir tabloyu üstte nasıl oluşturduğum açıkça görülmektedir.

2. Microsoft Word belgesinde Tablo çizmek

Otomatik bir tablo eklemek yerine tabloyu kendiniz çizmek isterseniz bu durumda yine Üst menüdeki Ekle kısmına tıkladıktan sonra - Tablo ikonunu seçelim ve aşağı açılır menüden bu sefer Tablo çiz kısmını seçelim.

Word belgesinde tablo çizmek

Fare ucu bir kalem şeklini alacaktır. Sonrasında resim yapar gibi tablonun satır ve sütunlarını oluşturabiliriz.

word belgesine tablo çizmek

Tablo ikonuna tıklandığında aşağı açılır menüde en son satırda yeralan "Hızlı Tablolar" kısmını seçtiğimizde ise karşımıza hazır şablonlar gelecektir ihtiyacımıza uygun birtanesini kullanabiliriz.

hızlı tablolar

3. Klavyedeki + ve - leri kullanarak tablo oluşturmak

Az bilinen bu yöntemde Microsoft word belgesinde klavyemizdeki + (Artı) ve - (Eksi) leri kullanarak kolayca dilediğimiz satır ve sütunlardan oluşan bir tablo oluşturabiliriz. Bunun için yapmamız gereken tek şey word u açıp sütun çizgilerinin geldiği yerlere + sütun genişliği için - işaretini kullanmaktır mesela ;
+----------+-----------+-----------+-----------+-----------+-----------+
Üstteki 6 sütundan oluşan bir tablonun ilk halidir, sizler sütun sayısını ve sütun genişliğini kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Ardından ENTER tuşuna basın ve TAB tuşu ile satırları çoğaltın. Eğer üsttekini kopyalayıp yapıştırdıysanız bu durumda sadece ENTER e basarak tabloyu oluşturabilirsiniz. TAB ile de satır sayısını arttırabilirsiniz.

klavyedeki Artı eksi tuşları ile word tablosu

Office 2010 kullanıyorsanız Tabloyu oluşturduktan sonra , Tablo araçları (Tasarım) altındaki Üst bilgi satırı kısmındaki tiki kaldırmayı unutmayın.

- Microsoft Word belgesine filigran ekleyelim Burada

- Açılmayan Microsoft Word dosyasını onaralım Burada

- Microsoft Word direkt boş belge ile başlasın Burada

- Birden çok word belgesi nasıl birleştirilir Burada

- Büyük harfle yazılmış bir yazıyı küçük harfe çevirelim Burada


5 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Ümran Dağlı
  3. Avatar for cingibi
  4. Avatar for Velociraptor
  5. Avatar for bluefalcon

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha