Birden fazla hücreye aynı anda yazmak


Birden fazla hücreye aynı anda yazmak
Microsoft excel ücretsiz alternatiflerine nazaran çok daha işlevsel olduğu için firmaların tercihidir. Sayfalarımızda arasıra excel ipuçlarına yer veriyoruz ve sizlerden olumlu geri dönüşler alıyoruz

,bu makalemizde de excelde seçtiğimiz hücreleri bir tıkla herhangi bir yazı ile nasıl doldurabiliriz kısaca bunu izah etmeye çalışacağım. Normalde herhangi bir hücreye yazdığımız bir kelimeyi diğer hücrelere kopyalamak için bunu kopyalayıp diğer hücrelere yapıştırırz. Gel gelelim bu yöntemden çok daha pratik bir yöntem mevcut oda Ctrl + Enter tuş kombinasyonu işte ayrıntılar.

Excel toplu yazdırma

Birden fazla Hücreye aynı metni kopyalamanın birkaç farkı yöntemi mevcuttur, Aşağıda kolay olan iki tanesi verilmiştir.

1. [CTRL] tuşunu basılı tutun ve birden fazla hücreyi işaretleyin. Bu esnada hücrelerin yan yana olması ya da aralarında boş olanların yer alması önemli değil. İşaretli hücrelerde yer alacak metni girin. [CTRL] + [Enter] tuş kombinasyonunu kullanın. Girilen kelime, işaretli tüm satırlara kopyalanacaktır.

Excelde hücreleri doldur

2. Diğer yöntemimizde ise ; önce diğer satırlara kopyalanacak metni yazın ardından Ctrl + C tuş kombinasyonu ile metni kopyalayın ve klavyedeki Ctrl tuşuna basılı vaziyette farklı hücreleri seçin

Excelde hücreleri seçelim

şimdide klavyedeki Ctrl + V tuş kombinasyonunu kullanın seçili tüm hücrelere ilk kopyalanan metnin dolduğunu göreceksiniz.

Excelde Crl + v

Bu yöntemler yüzlerce veya binlerce satıra aynı kelimeyi yada cümleyi kopyalayacaksak oldukça kolaylık sağalayacaktır. Hazır yeri gelmişken Excel de birden fazla hücre seçimi ile ilgili birkaç ipucu daha paylaşalım.

- Bir sütunu komple seçmek : Ctrl + Space
- Bir satırı Komple seçmek : Ctrl + Shift + Sağ ok tuşu
- Sayfadaki bütün hücreleri seçmek : Ctrl + A

NOT: Dünyanın neresine giderseniz gidin excel bilmeden sizi işe almaları biraz zor mesela Berlinde siemense kabul edilen bir arkadaşım excel bilmediği için bir sene kursa gidip sertifika aldıktan sonra işe başlayabildi. Türkiyede bile 2000 li yıllarda işe alma koşullarından biri excel bilmekti , Officenin diğer bileşenleri mesela Word , access ... Excel kadar önemli değildir.

- Excel de verileri Grafik haline getirelim Burada

- Excel de sütun harfleri sayı oldu Burada

- Excel de Link bağlantı ayarları nasıl yapılır Burada

- Excel'de satırları birer arayla renklendirme Burada

- Excel de Düşayara (Vlookup) Komutu Burada

- Excelde boş hücreleri topluca silelim Burada


11 Yorum Var
 1. Avatar for Velociraptor
 2. Avatar for Ali
 3. Avatar for Velociraptor
 4. Avatar for taner copur
 5. Avatar for Velociraptor
 6. Avatar for seron
 7. Avatar for shampuan
 8. Avatar for Velociraptor
 9. Avatar for Canan Soykan
 10. Avatar for Velociraptor
 11. Avatar for mümin

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha