Güç seçeneklerinde tek seçenek var diğerleri yok


Güç seçenekleri eksik
Windows varsayılan olarak Dengeli (Önerilen) güç planı ile gelir fakat "Güç tasarrufu" ve "Yüksek performans" planları da mevcuttur hatta Bilgisayar üreticiniz kendi güç planını bile oluşturmuş olabilir.


Normalde bu ayarlarla oynamanıza gerek yoktur varsayılan plan hemen hemen herkes için idealdir , Dizüstü bilgisayarınızdan biraz daha pil tasarrufu elde etmek istediğinizde bile, ekran parlaklığı seviyesini manuel olarak düşürebilirsiniz. Dengeli (Önerilen) ayarları kullanırken işlemciyi zorlayacak bir yazılım kullandığınızda yada yine işlemciye yük getiren bir oyun oynarken Windows otomatik olarak CPU hızınızı artıracaktır. Peki ama nedir bu güç planları ve bize ne fayda sağlar kısaca bir gözatalım:

Dengeli: Bilgisayarımız ihtiyaç duyduğu zaman CPU hızınızı otomatik olarak artırır ve gerekli olmadığında azaltır. Bu normal şartlarda en iyi ayardır (Varsayılan)

Güç Tasarrufu: Benzer ayarlar arasında İşlemci (CPU) hızını her zaman azaltarak ve ekran parlaklığını düşürerek güç tasarrufu yapmayı dener.

Yüksek Performans: Bu moddayken , kullanılmadığında İşlemci (CPU) hızınız düşmez, çoğu zaman daha yüksek hızda çalışır. Ayrıca ekran parlaklığını arttırır. Wi-Fi veya disk sürücünüz gibi diğer bileşenler de güç tasarrufu modlarına girmeyebilir.

Güç seçeneklerine ulaşmak için genellikle şu yöntemlerden biri kullanılabilir :
1. Çalıştır ekranına aşağıdaki komutlardan birini verip enter tuşuna basalım , Güç Seçenekleri açılacaktır

powercfg.cpl
%windir%\system32\control.exe /name Microsoft.PowerOptions

2. Windows 10 da aramaya Denetim masası yazdıktan sonra bulduğu denetim masasına tıklayalım ardından sistem ve güvenlik - Güç seçenekleri kısmına tıklayalım
3. Eğer mobil bir cihaz kullanıyorsak Pil simgesinin üzerine sağ tıkladığımızda Güç seçenekleri açılacaktır buraya tıklayıp güç seçeneklerine ulaşabiliriz.

Güç seçeneklerinde Yüksek Performans ve Güç tasarrufu yok

Windows 10 güç seçenekleri

Fall Creators Update denilen güz güncellemesinden sonra herzaman olduğu gibi Microsoft birşeyleri Bozmadan duramadı (Muhtemelen ne bozduğunun farkında bile değildir) artık güç planları arasında geçiş yapmak için denetim masasındaki Güç Seçeneklerini kullanamıyoruz, Masaüstü bilgisayarlarda sıkıntı olmamasına rağmen Laptoplarda ve mobil windowslarda hernedense sadece dengeli (Önerilen) seçeneği yeralmaktadır, peki Güç seçenklerini değiştirmek istersek ne yapmamız gerek ? bizde Denetim masası - Güç seçenekleri yerine ayarları başka bir yerden değiştiririz bunun için çalıştıra aşağıdaki komutu yazalım ve Enter tuşuna basalım

mblctr

Karşımıza Windows mobility Center penceresi açılacaktır buradaki pil durumu altındaki aşağı açılır menüden güç planımızı değiştirebiliriz.

Güç seçenekleri yüksek performans

Microsoftun hangi akla hizmet her bir sürümde böylesi saçmalayabildiğini tüm kullanıcılar merak etmektedir , Görünen o ki Hintli Ceo Satya Nadella Kovulmadan Windows kullanıcıları rahat edemeyecekler.

Download


9 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for burak
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for fatma
  5. Avatar for TRWE_2012
  6. Avatar for Velociraptor
  7. Avatar for TRWE_2012
  8. Avatar for Velociraptor
  9. Avatar for Tayfun Ordulu

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha