Bir donanım aygıtının yüklenmesi nasıl engellenir


Donanım aygıtı yüklenmesin
Bazen öylesi durumlar oluşurki bir donanım aygıtının yüklenmesini engellemeniz gerekir, mesela ; Uyumsuz bir sürücüyü kaldırsanız bile bilgisayar yeniden başladığında otomatik olarak eski sürücüyü geri

yükler veya Laptop un klavyesi yada dokunmatik ekranı bozulmuştur ve mavi ekran hatasına sebep oluyordur bu nedenle tekrar geri yüklenmesini istemiyorsunuzdur yada en basitinden Usb portlarından birine taktığınız USB belleği sistemde soruna sebep oluyordur ve siz bu belleğin veya harici HDD in bilgisayarınızda kullanılmasını istemiyorsunuzdur... gibi senaryolar çoğaltılabilir. Peki ama Bir donanım aygıtının yüklenmesi nasıl engellenir ? aşağıdaki makalemizde hem yerel grup ilkesi düzenleyicisi ile hemde registry ile gerekli yöntemler açıklanacaktır.

1. Yerel grup ilkesi düzenleyici ile Donanım aygıtının yüklenmesini engelleyin

Eğer Windowsun Pro , Education veya Enterprise sürümlerinden birini kullanıyorsanız Gpedit.msc dediğimiz yerel grup ilkesi düzenleyicisine sahipsiniz demektir. Çalıştıra aşağıdaki komutu yazıp ENTER tuşuna basın.

gpedit.msc

Açılan yerel grup ilkesi düzenleyicisinde sırası ile Bilgisayar Yapılandırması - Yönetim şablonları - Sistem - Aygıt Yükleme - Aygıt Yükleme kısıtlamaları kısmına gidin ve sağ panelde yeralan "Bu aygıt kimliklerinden herhangi biri ile eşleşen aygıtların yüklenmesini engelle" kısmına çift tıklayın

Gpedit Msc ile aygıt kurulumunu engelle

Karşınıza gelecek olan pencerede sol üstteki Enabled kısmına tıklayın.

Aygıt kimliğini yasakla

Ve son olarak Aşağıdaki resimde ok ile gösterilen Show (Göster) kısmına tıklayıp Yüklenmesini istemediğiniz Aygıtın Kimliğini (ID) bu kısma girin ve dip kısımdaki "OK" butonuna basıp önceki ekrandaki  Apply (Uygula) butonu ile işlemi sonlandırın.

Aygıt Yüklenmesini engelle ayarı

Artık ilgili aygıt yüklenmeyecektir. Peki ama Windowsun Home sürümlerinden birini kullananlar ne yapacak ? Elbetteki üstteki işlemin Registryde yaptıkları değişiklikleri uygulayacaklar.

2. Registry yöntemi ile bir aygıtın yüklenmesini Engelleyin

Windowsun Home veya Single Language sürümlerinden birini kullanıyorsanız sisteminizde Yerel grup ilkesi düzenleyicisi bulunmaz. Yinede bir aygıtın yüklenmesini yasaklayabilirsiniz. İşte adımları :

1. Öncelikle aşağıdaki anahtara gidin , eğer sizde yoksa oluşturun.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\DeviceInstall

DeviceInstall anahtarını oluşturduktan sonra altına "Restrictions" isminde bir alt anahtar oluşturun.
2. Restrcitions Anahtarının sağ tarafındaki boşluğa "DenyDeviceIDs" ve "DenyDeviceIDsRetroactive" isimlerinde iki DWORD anahtarı oluşturup değer verisi olarak "1" değerini atayın.

Registry ile Aygıt engelle

3. Ardından Restrictions anahtarının altına da "DenyDeviceIDs" isimli bir Alt anahtar oluşturup içerisine 1,2,3... isimlerinde REG_SZ değerleri oluşturup bunların içine yasaklanmak istenen aygıtların ID numaralarını yazın.

Deny device ids registry anahtarı

Son işlem olarak ya Çalıştır penceresinden aşağıdaki komutu verin.

gpupdate /force

Peki ama yasaklanmak istenen donanımın ID sini nasıl bulacağız derseniz Aygıt yöneticisine gidip ilgili aygıtı bulun ve sağ tıklayıp özellikler deyin , Yeni açılan pencerede Ayrıntılar sekmesine geçin ve aşağı açılır menüden donanım kimlikleri kısmını seçin ardından ilk donanım kimliğini sağ tıklayıp - Kopyala deyin.

Donanım kimlikleri

Mesela Ben Sony Flash Belleğin ID sini yazdım ve belleği çıkartıp tekrar taktığımda , bu aygıtın yüklenmesi sistem ilkesi ile yasaklanmıştır. Sistem yöneticinize danışın mesajı belirecektir.

Aygıtın yüklenmesi engellendi

Bu şekilde bir kısıtlama birçok durumda işe yarayacaktır , evde bile kardeşinizin harici HDD inizi takıp içinden Program Oyun vs. kurmasını engelleyecektir. Aşağıdaki indirme linkinde hazır Registry kayıtlarını bulacaksınız.

- Açılışta çalışan uygulamaları Görev yöneticisi ile engelle Burada

- Zamanlanmış görevlerdeki Microsoft casuslarını engelleyin Burada

- Tüm klasör içeriğini güvenlik duvarı ile engelleyin Burada

- Duvar kağıdı (Wallpaper) değişimini nasıl engellenir Burada

- URL Disabler ile Kolayca web sayfası engelleyin Burada

- Firefox ta dilediğiniz web sayfalarını engelleyin Burada

- Telefonun bilgisayara bağlanmasını engelleyin Burada

- USB portlarını ve CD-DVDrom u engelleyin Burada

- Bir programın internete bağlanması nasıl engellenir Burada

- Gizli Dosya ve klasörlerin gösterilmesini engelleyin Burada


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for demliçay
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Murat

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha