Akıllı telefonda Uyarlanan parlaklık ayarı


Uyarlanan Parlaklık
Akıllı telefonların en önemli bileşenlerinden biri camlarıdır , çizilmemesi için herkesin istisnasız uyguladığı yöntem ; bir ekran koruyucu kaplatmaktır , bu koruyuculara piyasada farklı isimler verilmektedir


mesela ; Koruyucu cam , Kırılmaz cam , Ekran koruyucu film ... bu koruyucu filmlerinde kalitesi farklı farklıdır genelde sağlam olarak bilinenleri , Temperli cam , darbe emici ekran koruyucu film vs. diye adlandırılır , bende bunlardan birtanesini satın almış ve kendim takmıştım , kışın oldukça memnun olduğum ekranımı yaz gelince göremez hale geldim , ekran koruyucunuz kalınsa hem parmak izi bırakır hemde benim gibi sürekli pil tasarrufu modunda kullanıyorsanız ekran ışığını kıstığı için güneşli havalarda ekranı göremezssiniz.Bu duruma kestirme çözüm elbetteki parlaklığı arttırıp kullanmak olabilir gel gelelim bu durumda hava kapalıyken ekran parlaklığı gözümüzü alacak ve kısmak zorunda kalacağız ayrıca parlak ekran pili inanılmaz hızlı tüketecektir , peki sürekli ekran parlaklık ayarı ile mi oynayacağız elbetteki hayır.

Android üreticileri üstte yazdığım durumu göz önüne alarak Uyarlanan parlaklık isminde bir özellik eklemişler , Uyarlanan parlaklık ; ortam ışığına göre Akıllı telefon ekranının parlaklık ayarını otomatik olarak uyarlamasıdır , mesela güneşli veya açık havada ekranın görülmesi zorlaşacağı için parlaklığı otomatik olarak arttıracak , loş veya karanlık ortamlarda ekran parlaklığını kısacaktır. Birsüredir kullandığım bu özellikten oldukça memnun kaldığımı belirtmek isterim , varsayılan olarak kapalı gelen bu özelliği nasıl aktif edebileceğinizi aşağıdaki adımlarla izah etmeye çalışacağım.

NOT: Aşağıdaki ayarları OnePlus 5 oreo 8.0 da yaptım , eğer Andorid sürümünüz Uyarlanan parlaklık özelliğini destekliyorsa , ayara muhtemelen aynı yerden erişebilirsiniz.

Uyarlanan parlaklık nasıl aktif edilir

1. Telefon ekranı ana menüsündeyken Ayarlar kısmına tıklayalım (1) ve açılan menüden Ekran kısmını seçelim (2)

Android ekran ayarları

2. Ekran menüsünde Android Oreo 8.0 da en üstte Uyarlanan parlaklık yeralmaktadır buradaki düğmeyi açık konuma getirelim (3)

Uyarlanan parlaklık

Bu ayardan sonra güneşli havalarda ekranı görememe sorunu tamamen ortadan kalkacaktır. Basit bir ayar gibi de görünse Ortam ışığını algılatıp otomatik parlaklık ayarı yaptırmak son derece etkili sonuçlar vermektedir.

- Android kilit ekranına kişisel mesaj ekleyelim Burada

- Android telefonlarda yazı boyutunu değiştirelim Burada

- Android te pil tasarrufu nasıl aktif edilir Burada


6 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha