Görev çubuğuna sabitle özelliğini devre dışı bırakın


Görev çubuğuna sabitle özelliğini devre dışı bırakın
Aynı bilgisayarı paylaşmak zorunda kalan kullanıcıların belkide en büyük şikayeti kendinden önceki kullanıcının Görev çubuğunu özelleştirerek buraya sık kullandığı uygulamaları sabitlemesidir. Elbetteki

kullanım pratikliği sağlayan bu işlem bir sonraki kullanıcı ile anlaşmazlıklara yolaçabileceğinden , bir programa sağ tıkladığınızda beliren Görev çubuğuna sabitle özelliğini yasaklamak isteyebilirsiniz. Yasaklama yapıldığında artık herhangi bir yazılımı görev çubuğuna sürükleyip bırakarak görev çubuğuna sabitleyemezssiniz ayrıca uygulamaya sağ tıkladığınızda ortaya çıkan görev çubuğuna sabitle özelliği de kaybolacaktır.

Sağ tuşta Görev çubuğuna sabitle

Görev çubuğuna sabitle kullanılamasın

Görev çubuğuna sabitlemeyi yasaklamak için kullanabileceğiniz 2 farkı yöntem mevcuttur. Eğer Windows'un Home veya Single Language sürümleri dışındaki bir sürümü kullanıyorsanız ; Yerel grup ilkesi düzenleyicisi ile kolayca bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için Çalıştıra "gpedit.msc" yazdıktan sonra Tamam butonuna veya Enter tuşun a basın. Açılacak olan Yerel Grup ilkesi düzenleyicisi arayüzünde sol tarafta Kullanıcı yapılandırması - Yönetim şablonları - Başlat Menüsü ve görev çubuğu kısmına gidip sağ tarafta belirecek olan Görev çubuğuna Program sabitlenmesine izin verme ilkesine çift tıklayın.

Görev çubuğuna program sabitlenmesin

Ardından açılacak olan pencerede etkin kısmını işaretleyip sağ dipte yeralan Uygula ve Tamam butonlarına tıklayın.

Gpedit.msc ayarı etkin

Eğer Windows'un Home veya Single language sürümlerini kullanıyorsanız sisteminizde Yerel grup ilkesi düzenleyicisi bulunmayacağından ilgili yasaklamayı yapabilmek için Registry den faydalanmanız gerekecektir.

Görev çubuğuna sabitle özelliğini yasaklayın.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Policies\Microsoft\Windows\Explorer]
"NoPinningToTaskbar"=dword:00000001

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\Explorer]
"NoPinningToTaskbar"=dword:00000001

Görev çubuğuna sabitle özelliğini varsayılan hale getirin.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Policies\Microsoft\Windows\Explorer]
"NoPinningToTaskbar"=-

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\Explorer]
"NoPinningToTaskbar"=-

Üstteki registry kayıtlarından işinize yarayacak olanı kullandıktan sonra Dosya gezginini yeniden başlatmanız gerekmektedir. Bunun için klavyenizdeki Ctrl + Shift + Esc tuşlarına aynı anda basın ve işlemler kısmında yeralan "Windows Gezgini" ne sağ tıklayıp Yeniden başlat deyin. Ayrıca bu registry kayıtlarının hazır hallerini aşağıdaki indirme linkinden edinebilirsiniz.

- Görev çubuğu ayarlarını değiştiremesinler Burada

- Görev çubuğuna sabitle özelliği nasıl yasaklanır Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Kemal

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha