Usb Bellek RAW formatına dönüştü erişilemiyor


Bellek veya Harici disk RAW oldu
Eğer USB belleğinizi kullanırken aniden içindeki veriler erişilemez olduysa belleğinizin RAW biçimine dönüşüp dönüşmediğini kontrol edin. Bilindiği üzere sürücüler NTFS, FAT32, exFAT ... gibi bir dosya

sistemine sahiptir . Windows un varsayılan dosya sistemi NTFS dir ve USB bellek gibi tak çıkar aygıtlarının dosya sistemleri genellikle FAT32 olmaktadır. USB belleği kullanırken Dosya sistemi aniden RAW biçimine dönüşebilir. RAW , sistem tarafından tanınmayan bozulmuş bir dosya sistemi demektir. Belleğe veya harici sabit diske (HDD) erişmeye çalıştığınızda "Erişilemiyor , Disk yapısı bozuk ve okunamaz durumda" diye bir hata iletisi alırsınız.

USB bellek Raw oldu

Disk yönetiminden ilgili tak çıkar aygıtını kontrol ettiğinizde dosya sisteminin yerine RAW yazdığını görürsünüz. Çoğu zaman, RAW bölümü mantıksal veri bozulmasının sonucudur. Bozuk bölümdeki tüm veriler kaybolmuş gibi görünür. Dosya sistemini veri yönetiminden sorumlu bir kontrolcü gibi düşünürsek, . Kontrolcü bozuk veya eksik olduğunda, işletim sistemi bölümün nerede olduğunu ve dosyaların nasıl depolandığını bilemez bu da sürücüye erişilememesi sonucunu doğurur.

Formatlamadan verilere erişmeye çalışmak

Eğer belleğin içerisindeki veriler sizin içn çok önemli ise öncelikle dosya sistemi hatası düzeltilmeye çalışılmalıdır.

1. Bunun için Komut istemini yönetici yetkilerinde çalıştırıp . Aşağıdaki komutu verin ve bitmesini bekleyin ardından belleğe erişip erişemediğinizi kontrol edin. Komutta yeralan W (Usb sürücü harfidir) harfini sizdeki ile değiştirin.

chkdsk W: /f

Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Bazen komut hata verebilir bu durumda bir sonraki adıma geçiniz.

Raw belleğe Chkdsk komutu

2. Yine yönetici yetkilerinde çalıştırılan Cmd komut isteminde aşağıdaki komutu verin.

convert e: /fs:ntfs

Buda işe yaramadıysa veri kurtarma yazılımları ile dosyalarınızı RAW formatındaki dizinden kurtarmayı deneyin

Raw ı NTFS ye dönüştür

Dilerseniz TestDisk ile de Dosya formatını onarmayı da deneyebilirsiniz.

RAW diski Formatlayarak tekrar kullanılabilir hale getirmek

Eğer bellek /Harici sabit disk içerisinde Önemli verileriniz yoksa disk yönetimi (Diskmgmt.msc) üzerinden belleğe ulaştıktan sonra sağ tıklayıp format dedikten sonra yönergeleri takip ederek USB belleğe tekrar erişilmesini sağlayabilirsiniz. Elbette RAW diski formatlamak üzerindeki verileri silecektir.

disk yonetiminde raw disk

Aynı işlemi diskpart ile de yapabilirsiniz. Yönetici yetkilerinde çalıştıracağınız Komut isteminde sırası ile aşağıdaki komutları verip erişilemeyen RAW diski (USB bellek veya Harici HD) Formatlayıp tekrar erişilebilir hale getirebilirsiniz , böylece içindeki veriler silinse bile belleği veya Harici sabit diski tekrar kullanabilirsiniz.

diskpart
select disk x

X: formatlanacak diskin numarasıdır mesela 0,1,2....

clean
create partition primary

Eğer Formatlanacak RAW olan disk bir Harici sabit disk ise bu durumda Hızlı format kullanılması bekleme süresini azaltacağından aşağıdaki komutlardan biri kullanılmalıdır

format FS=NTFS quick
format quick FS=NTFS

Eğer birkaç GB lık bir USB bellek ise bu durumda BAD sector leride düzeltecek olan yavaş format tercih edilmelidir. (Komut aşağıda)

format FS=NTFS

Aşağıda bir Parmak belleğin (USB veya Flash Bellek) RAW biçiminden Normal NTFS ye dönüştürülmesinin adımlarını görüyorsunuz.

Diskpart ile RAW tamiri

Özetlersek ; Önce formatsız dosya sistemini onarmaya çalıştık olmadıysa Veri kurtarma yazılımları ile RAW biçimindeki diskten verileri kurtardık ve son olarak diski tekrar kullanılabilir hale getirmek için Formatladık.

- USB bellek alırken nelere dikkat edilmelidir Burada

- USB belleği Fat32 ve Ntfs olarak dizinlere bölelim Burada

- USB belleğin Porttan kullandığı güç miktarını bulalım Burada

- Usb bellek ikonu Dosya gezgininde çift görünüyor Burada

- USB yazma korumasını kaldıran yazılımlar Burada

- Sizden habersiz USB aygıtı kullanılmışmı öğrenin Burada

- Aniden bozulan USB 3.0 Portları Burada

- Diskim SSD mi yoksa Mekanik sabit disk mi Burada

- Sabit disk dönüş hızı RPM nedir nasıl bulunur Burada

- Bölünmüş sabit diski (Hdd) tek dizin yapın Burada


14 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for M.Toker

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha