Metin imleç kalınlığını kolayca ayarlayın


Metin imleç kalınlığını
Windowsta not defterini açtığınızda birşeyler yazmak için yanıp sönen bir imleç görürsünüz , eğer görme sorunlarınız varsa bu imleç ikonunu net olarak göremeyebilirsiniz. Bunu göz önüne alan Microsoft


imleç boyutunu ayarlamanız için seçenek sunmuştur. Ayarlar - Erişilebilirlik - Fare işaretçisi ve dokunma kısmından ulaşabileceğiniz ayarlara direkt olarak erişmek için çalıştırdan aşağıdaki kodu uygulamanız yeterlidir.

ms-settings:easeofaccess-mousepointer

Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Burada yeralan Metin imleci kısmına tıklayıp imleç kalınlığını , boyut ve rengini ayarlayabilirsiniz.

Metin imleç kalınlığı

Elbette İmleç kalınlığını registry üzerinden de ayarlamak mümkün , bu genellikle Windows kurulurken değiştirilmek istenen ayarların otomatik uygulanması ile ilgili kolaylık sağlayabildeği gibi Ayarlar uygulamasının erişilemediği durumlarda da kullanışlı olacaktır.

Registry üzerinden metin imleç kalınlığını ayarlayın

İmleç kalınlığı ayarı aşağıdaki anahtarda saklanmaktadır

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop]
"CaretWidth"=dword:00000001

CaretWidth anahtarı 1 ile 20 arasında bir değer alabilir. Varsayılan değer 1 dir. Üstteki anahtara gidip el ile bu değeri belirleyebileceğiniz gibi sizler için kodladığımız ve sayfa sonundaki linkten indireceğiniz Scrip ile de bu değişikliği yapabilirsiniz.

Vbscript ile Metin imleç kalınlığını ayarlayın

Scripti zipten çıkartıp çalıştırdığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Boşluğa 1 ile 20 arasında bir değer yazıp Tamam butonuna tıkladığınızda yeniden başlatmaya gerek kalmadan ayarlar hemen uygulanacaktır.

VBscript ile imleç kalınlığını değiştir

Tekrar eski varsayılan değerine geri döndürmek için ise Scripti tekrar çalıştırıp boşluğa "1" değerini vermeniz ve ardından tamam butonuna tıklamanız yeterlidir.

- Kullanıcılar Fare işaretçisini (imlecini) değiştirmesin Burada

- Metin imlecinin renk ve görünümünü değiştirin Burada


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Derya Aktürk
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Hakan

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha