Dosya ve klasör izinlerinizi kolayca düzenleyin


Dosya ve klasör izinlerinizi kolayca düzenleyin
Windows işletim sisteminde dosya sisteminiz NTFS ise klasör ve dosya izinlerini düzenleyebiliyorsunuz , bunun için mesela masaüstünüzde sordum isminde bir klasör olsun , sağ tıklayıp özellikler dedikten sonra

güvenlik sekmesine geçip buradan düzenleyebilirsiniz.

İzinleri düzenle

Geçenlerde bize yazan bir takipçimiz , Windows un izin düzenleme özelliği ile çalışmak zor , özellikle birçok klasörü sadece okunabilecek ama silinemeyecek hale getirmek istiyorum , bu işi yapan bir yazılım varmıdır diye sorunca , bu başlık ortaya çıktı.

NTFS Permissions Tools ile izinleri düzenleyin

Windows işletim sistemindeki kullanıcıların Dosya ve klasörlere ilişkin izinlerini kontrol etmenizi kolaylaştıran Ücretsiz ve portable (kurulumsuz) bir yazılımdır. Disk, dizin ve Klasörler için izin verilen erişim türünü görüntülemenizi ve bunu düzenlemenizi sağlar. Yazılım ilk çalıştırıldığında Browse mode de açılır fakat bu mod'da işlem yapmak biraz zor olduğundan tavsiyem Edit Mode kısmına geçiş yaparak işlem yapmanızdır. Bunun için sol alt köşedeki ikona tıklayıp View - Edit Mode kısmını seçmenizdir.

ntfs permissions tool edit mode

Böylece sol üst köşedeki Dosya veya klasör ilave etme butonu aktif hale gelecek ve arayüze herhangi bir dosya veya klasörü sürükleyebileceksiniz. İlk örneğimize geri dönersek "sordum" isimli klasörü arayüze sürükleyip bıraktık ve artık yazılım arayüzünde yeralan butonları kullanarak aşağıdakilerden birini gerçekleştirebiliriz.

1. Allow Access : Erişime izin ver
2. Read Only : Salt okunur (Sadece okuma izni)
3. Deny Access : Erişimi engelle
4. Change Owner : Sahipliği değiştir
5. Advanced : Gelişmiş izinler

Mesela bilgisayarınıza bir çocuk oturduğunda önemli klasörleriniz ve içerisindeki dosyaların silinmesini engellemek için ilgili klasöre erişimi engelleyebilirsiniz. Ben örnek olması açısında masaüstümdeki sordum klasörüne erişimi engelleyeceğim , bunun için Deny Access butonunu kullanıyorum , bana aşağıdaki seçenekleri sundu

Erişimi engelleme seçenekleri

Sadece klasörü , klasör dosya ve alt klasörleri , klasör ve alt klasörleri ... gibi seçenekler arasından kendinize uygun olanını seçiniz. ben varsayılan seçenek olan This Folder Only (Sadece bu klasör) kısmında bıraktım . Tamam dediğiniz anda Access Rights sütununda ilgili klasör erişim izni kırmızıya dönecek ve Denied yazacaktır.

ntfs permissions tool ile erişim engeli

NTFS Permissions Tools ile izinleri yedekleyip geri yükleyin

Arayüzdeki bileşenlerin hepsini veya dilediklerinizi seçtikten sonra sol alt köşedeki ikona tıklayıp açılan menüden Backup And Restore Kısmını seçin ve yedeğinizi dilediğiniz bir konuma alın.

Ntfs permissions_tool ile izinleri yedekle

Geri yüklerken aynı yerde yeralan Restore from a Backup file kısmına tıklayıp yedeği seçin ve Sonrasında gelen ekranda yeralan Restore butonu ile izin yedeğini geri yükleyin.

Ntfs Permissions tool ile izinleri geri yükleyin

Özellikle birçok klasörün izinlerinin aynı anda değiştirilmesi , yedeklenmesi ve bir tıkla bu izinlerin geri yüklenmesinin gerekli olduğu durumlarda oldukça kullanışlı olan bu yazılımın listedeki bileşenleri sağ tıklayıp kaldırabilirsiniz.

- Sağ tuş ile klasör ve dosyalara erişimi engelleme Burada


5 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for legendfb
  3. Avatar for TRWE_2012
  4. Avatar for Velociraptor
  5. Avatar for onur

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha