Windows 10 Görev yöneticisi ayarlarını yedekleyelim


Görev yöneticisi ayarları nasıl yedeklenir
Windows 10 un görev yöneticisi Windows 7 ile kıyaslandığında çok daha işlevsel ve gelişmiştir. Çeşitli donanım bileşenlerinin performansını analiz edebilir ve kullanıcı oturumunuzda çalışan tüm işlemleri

gösterebilir. Windows 10'un Görev Yöneticisi, bir performans grafiği ve uygulamaların başlangıça etkisini hesaplama gibi bazı güzel özelliklere sahiptir, "Başlangıç" sekmesi sayesinde Başlangıçta hangi uygulamaların başlatıldığını kontrol edebilir ve bunları yönetebiliriz.

Genellikle Ctrl + Shift + Esc tuşları ile açılan görev yöneticisinde kendimize göre çeşitli ayarlar yapabiliriz mesela işlemler sekmesinde yeralan ad kısmına sağ tıklarsak aşağı açılır menüde hangi işlemleri görmek istediğimizi seçebiliriz yine kaynak değerleri kısmından disk gösterimlerinin yüzdemi değer şeklinde mi olacağını seçebiliriz bu ve benzeri ayarları yaptıktan sonra dilersek tüm bu ayarları yedekleyip yeni formatlanmış bir bilgisayarda tüm ayarları tekrar kolayca geri yükleyebiliriz.

Görev yöneticisi ayarları

Registryden Görev yöneticisi ayarlarını yedeklemek

1. Görev yönetici açıksa kapatalım

2. registry yi açalım ve aşağıdaki anahtara gidelim

HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\TaskManager

Anahtarı sağ tıklayalım ve ver diyelim.

Registry anahtarını ver

Yedeğimizi nereye alacaksak orayı seçelim ben yedeği masaüstüne alacağım için orayı seçtim yedeğe bir isim verdikten sonra kaydet butonuna basalım.

registry yedeğinin alınacağı yer

Masaüstüne aldığımız bu yedeği ilerde geri yüklemek istersek çift tıklayıp çalıştırdıktan sonra çıkan uyarılara tamam deyip onay vermemiz yeterlidir.

Registryden Otomatik Kullan seçeneklerini yedeklemek

Windows 10 Otomatik kullan ayarlarını yedeklemek

Otomatik kullan özelliği bilgisayarımıza bağladığımız çeşitli ortam türleri için istenen eylemi hızla seçmemizi sağlayan bir özelliktir. Fotoğrafları içeren bir medya eklediğimizde favori görüntüleyici uygulamamızı açmak üzere yapılandırabiliriz. Üstte anlatılan Görev yöneticisi ayarlarını yedeklemek konusundaki adımlarla aynı olan işlemde tek fark yedeklenecek registry değerinin farklı olmasıdır (Aşağıda)

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\
Explorer\AutoplayHandlers\EventHandlersDefaultSelection

Üstteki aynı adımları bu registry kaydı için uygularsanız otomatik kullan seçeneklerini yedeklemiş olursunuz. Elbetteki Sizleri uğraştırmamak için işlemleri otomatikleştirdik , sayfa sonundan indireceğiniz dosyanın içerisindeyeralan iki adet vbs scripti sayesinde bir tıkla dilerseniz otomatik kullan dilerseniz Görev yöneticisi ayarlarının yedeğini masaüstünüze alabilirsiniz.

Vbs ile otomatik kullan yedeği almak

Sonrasında bu registry kayıtlarını parmak belleğe veya D dizininde biryere saklayıp gerekli olduklarında çift tıklayıp çalıştırarak ayarları geri yükleyebilirisniz.

- Ücretsiz sürücü yedekleme programı Double Driver Burada

- Windows 10 da yapışkan notları yedekleme - geri yükleme Burada

- Windows servislerini yedeklemek için scriptler Burada

- Alarmlar ve saat ayarları nasıl yedeklenir Burada

- xcopy ile windows'u komple yedeklemek Burada

- Windowsta Boot konfigürasyonunu yedekleme Burada


2 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha