Portable yazılımları Windows 10 başlat menüsüne ekleyin


başlat menüsüne portable yazılım ekleyin
Portable diye tabir edilen kurulumsuz uygulamalar kullanıcılara özellikle yeniden sistem kurduklarında fayda sağlarlar , mesela Windows dizini dışındaki bir dizine konumlandırılan portable


uygulamaların yeni bir formattan sonra sadece masaüstüne kısayollarının atanması yeterlidir oysaki kurulumlu uygulamaların tek tek kurulmaları oldukça zaman alabilir. Bunun yanında Portable uygulamaların sisteme herhangi bir yükleri yoktur ve  genelde Program files klasöründe bir kalıntı bırakmazlar , yalnızca geçici bir dizine çıkıp oradan çalışan çok büyük boyutlu portable uygulamalar SSD lerin sınırlı okuma ve yazma ömründen yiyebilirler , lakin bu tarz Büyük boyutlu portable uygulamalar çok seyrektir.

Portable yazılım kullananların dikkatini çekmiştir bu yazılımlar başlat Menüsü'ndeki Uygulamalar listesine eklenmezler ve ayrıca bunları direkt olarak Başlat Menüsüne sabitleyemezsiniz. Ya bir sürü portable uygulamanın kısayollarını masaüstüne atacaksınız veya bunları Windows Arama yardımı ile bulup o şekilde kullanacaksınız.

Portable uygulamaları Başlat menüsü uygulamalar listesine ilave edin

1. Portable uygulamayı indirdikten sonra bir kez çalıştırın çünkü bazı kurulumsuz uygulamalar ilk çalıştırıldıklarında birkaç kök klasörü oluşturabilmektedirler.

2. Yazılımın .exe sini bulup sağ tıklayın ve masaüstüne kısayol oluştur deyin

Masaüstüne kısayol oluştur

3. Ardından çalıştır penceresinden aşağıdaki komutu verin.

%APPDATA%\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs

ve açılan klasör içerisine yeni oluşturduğunuz kısayolu sürükleyip bırakın

Başlat Klasörüne Portable Program

İşlemler bukadar artık sol alttaki windows ikonuna tıkladığınızda açılan başlat kısmında yeralan uygulamalar listesinde yeni eklediğiniz portable yazılımın (programın) kısayolunu bulacaksınız , tıklayıp çalıştırabilir veya sağ tıklayıp diğer seçeneklerden faydalanabilirsiniz.

Başlata Kurulumsuz uygulama ekle

Üstte anlatılan işlemleri bir tıkla yapmak istiyorsanız sayfa sonunda sizler için kodladığımız scriptten faydalanabilirsiniz. İlgili scripti indirdikten Başlata kısayolunu atamak istediğiniz portable uygulayı veya uygulamaları sürükleyip scriptin üzerine bırakın hepsinin kısayolunu başlat kısmında oluşturacak ve ilgili klasörü sizin için açacaktır.

Sürükle bırak ile portable uygulamayı başlata ekle

Eklenen Portable uygulamayı daha sonra Başlat menüsü uygulamalar kısmından kaldırmak isterseniz tek yapmanız gereken üstte 3. maddede verilen kodu çalıştırdan vermek veya sayfa sonundaki direkt o klasörü açan scriptten faydalanmaktır.Ardından kaldırmak istediğiniz uygulama kısayollarını sağ tıklayıp silin hepsi bukadar, artık o uygulama kısayolları başlat kısmında yeralmayacaklardır.

- Windows 10 başlat menüsü tam ekran olsun Burada

- Windows 10 da Başlat menüsü ayarlarını yedekleyelim Burada

- Windows 10 Başlat menüsünü yeniden başlatın Burada

- Başlat menüsü ayarlarını varsayılana sıfırlayalım Burada

- Başlat menüsü kutucuklarının yerleri değiştirilemesin Burada

- Başlat menüsünde toplam kaç uygulama var Burada

- Windows 10 başlat menüsünü yedekleyelim Burada

- Windows 10 da Görev çubuğu rengi nasıl değiştirilir Burada

- Open Shell ile windows 10 a klasik başlangıç menüsü Burada

- Başlat menüsüne dosya gezgini ilave edelim Burada

- Başlat klasörüne kolayca kısayol oluşturalım Burada


6 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha