Bilgisayar bip sesleri nedir anlamları nelerdir


Bilgisayar bip sesleri nedir anlamları nelerdir
Bilgisayar açılışta içerisindeki donanım bileşenlerini hata ve uyumluluğa karşı test eder buna POST (power-on self-test) denir burada bir hata ile karşılaşmazssa önyükleme (boot) işleminin geri kalanını başlatır


, test başarılı ise BIOS türüne göre bilgisayar açılırken tek bir bip sesi verebilir , bazı BIOS larda bu iki bip sesi de olabiliyor. Bununla birlikte, bilgisayar POST'ta başarısız olursa kullanıcıya sorunun kaynağını bildiren bir bip sesi kodu oluşturabilir. Bu ses hoporlörden değil bilgisayar kasasından gelir.

Dahili ses kaynağı

Bilgisayarınızı açılırken uyarı sesi kodları duyuyorsanız, genellikle anakartın herhangi bir hata bilgisini monitöre göndermeden önce bir takım sorunlarla karşılaştığı anlamına gelir. Bip sesi, bilgisayar ekranda doğru bir hata gösteremediğinde size bir sorun olduğunu iletmek için kullandığı bir yöntemdir diyebiliriz. Eğer bilgisayarınız Bip sesi çıkarıyorsa size ne söylemek istediğini tespit etmek için aşağıdakileri uygulayın :

1. Bilgisayarı açın zaten açıksa yeniden başlatın , önyükleme başladığında çıkan sesli uyarı kodlarını çok dikkatli dinleyin , Bip sesinin uzun veya kısa olması ve tekrar sayısı önemlidir mesela ; "Bip-bip-bip" uyarı kodu ile "Bip-bip" uyarı kodu arasında büyük fark vardır.

2. Sonra bilgisayarınızın ana kartındaki BIOS yongasını hangi şirketin ürettiğini bulmanız gerekir (AMI, Award, Phoenix veya başka bir şirket ) , bunun için ücretsiz sistem bilgi araçlarından birini kullanabilirsiniz eğer bunlardan biri ile bulamıyorsanız , bilgisayarınızı açıp anakartındaki gerçek BIOS çipini inceleyebilirsiniz genelde üretici şirketin adı üzerinde veya yanında yazar. Ben Bios bilgimi bulmak için Speccy isimli portable uygulamadan faydalandım.

speccy ile bios modelini öğrenme

NOT: Bilgisayar üreticiniz BIOS üreticisi ile aynı değildir ve anakart üreticiniz BIOS üreticisi ile aynı olmayabilir.

3. Üstteki adımlardan sonra BIOS sürümümüzü ve Bip sesi kodunu kaydettiğimizi varsayarsak sırada bu bip seslerinin anlamlarını bulmak var , Bilgisayar bize ne anlatmaya çalışıyor ? işte bunun için Google de Bip seslerinin anlamları konusunda arama yapabileceğimiz gibi Bu konudaki küçük portable bir uygulamadan da faydalanabiliriz.

BIOS beep Code Viewer

Ücretsiz ve portable olan yazılım BIOS türlerine göre Bip seslerinin anlamlarını vermektedir , kullanımına gelince :

1. Yazılımı Buradaki linkten veya sayfa sonundaki linkten indirelim ve çalıştıralım.

2. Karşımıza aşağıdaki gibi bir arayüz gelecektir.

bios beep code viewer

Bendeki BIOS American Megatrends Inc. (AMI) olduğu için AMI sekmesini seçiyorum ardından aldığım bip sesini seçiyorum , alt kısımdaki pencerede bana Bilgisayarımın verdiği bip sesi mesajının açıklaması çıkıyor , bu metni kopyalayıp Google translete ile türkçeye çevirebilirsiniz. Bilgisayarı bizimle iletişime geçmeye çalışan bir bebek olarak hayal edersek beep seslerini bebeğin ağlama seslerine benzetebiliriz (Yüksek olasılıkla) eğer bebek ağlıyorsa mutlaka bir derdi vardır ve bunu bize anlatmaya çalışıyordur.

- Windows 10 da Programsız donanım bilgisi Burada

- Registryden Anakart ve bios bilgilerini öğrenelim Burada

- Bios bilgilerini programsız .vbs ile öğrenelim Burada

- Bilgisyarın Beep tonlarını kapatmak Burada

19 Aralık 2017 Tarihli başlık güncellendi


10 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Hasan Tunalı
  3. Avatar for S.O.S
  4. Avatar for Velociraptor
  5. Avatar for Mücahit Arslan
  6. Avatar for Velociraptor
  7. Avatar for ThePianist
  8. Avatar for Melik Balıkel
  9. Avatar for Velociraptor
  10. Avatar for Enes Kaplan

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha