Telefonun Bluetooth sürümü nasıl bulunur


Telefonun Bluetooth sürümü nasıl bulunur
Bluetooth, cep telefonları, bilgisayarlar ve çevre birimleri gibi cihazların kısa mesafeden kablosuz olarak veri veya ses iletebilmelerini sağlayan kısa menzilli bir kablosuz iletişim teknolojisidir. "Bluetooth" ismi


10. yüzyılda yaşamış olan ve ismi "Harald Bluetooth" olan bir Danimarka kralından alınmıştır bu kral bölgeleri için savaşan beylikleri birleştirmiştir. Bluetooth teknolojisi de bir iletişim standardı aracılığıyla çok çeşitli cihazların bir birleri ile bağlanmalarına imkan verir.Bluetooth, Wi-Fi temelli değildir , cihazlar Bluetooth uyumlu olduğu sürece ve birbirlerine yakınsalar , kablosuz, iki yönlü iletişimde yer alabilirler.

Bluetooth, 1994 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana birçok önemli yeniliklerden geçti ve sürüm 1,2,3,4 ve 5 çıkartıldı.Bu sürümler arasındaki en büyük fark, veri aktarma hızlarıdır; en son sürüm olan Bluetooth 5, bunların en hızlısıdır.bazı kablosuz teknolojilerle aynı 2,4GHz frekansını kullanır. İki ila sekiz cihaz arasında kablosuz bir ağ oluşturabilir.

Telefonda bluetooth sürümü nasıl bulunur

Bluetooth ve NFC arasındaki fark nedir?

Bluetooth ve NFC birçok yönden benzerdir fakat temel olarak aşağıdaki farklar sıralanabilir
1. NFC "eşleştirme" gerektirmez bu sebeple veri transferi çok daha hızlı şekilde başlar
2. NFC daha kısa mesafelerde çalışır (genellikle 10 cm'den az)
3. NFC mobil ödemelerde kullanılabilir, Bluetooth kukllanılamaz
Bluetooth' maksimum 55 to 78 metrelik menzile kadar veri iletebilir ve verileri NFC'den daha hızlı aktarır.

Android telefonda Bluetooth sürümü nasıl bulunur

Android telefonlarda her nedense donanımla ilgili her tür bilgiyi ; Ayalar - Telefon hakkında kısmında bulabilirsiniz , mesela İşlemci (Cpu) türü , hızı , Hafıza (RAM) , ROM , Kameranın kaç MP Olduğu ... Gel gelelim iş Bluetooth sürümünü (versionunu) bulmaya gelince hiçbiryerinde bu bilgiye yer verilmez. Peki ama bu bilgi bize neden gereklidir derseniz , mesela Bir Android telefonunuz var ve Bileklik alıp telefon ile eşleştireceksiniz gel gelelim Birindeki Bluetooth sürümü 4.0 diğerindeki 4.2 veya daha üst bir sürüm olursa eşleşme sorunlarına sebep olabilir. işte bu ve benzeri sebeplerle Android telefonun Bluetooth sürümü bizim için önemlidir. Peki ama Telefonun Bluetooth sürümünü nasıl buluruz ne yazıkki bir uygulama yüklemeden bunu bulmak Android 9.0 ve daha düşük sürümler için pek mümkün değil , belki ilerki Android sürümlerinde ek uygulamaya gerek kalmadan bu bilgiyi verirler. Gelelim hangi uygulama ile Bluetooth sürümünü bulabileceğimize , kullanacağımız Android uygulaması AIDA 64 , Bu uygulama bir zamanlar Everest ismi ile Windows için oldukça meşhur idi sonrada AIDA64 olarak isim değiştirdi.

1. AIDA 64 uygulamasını sayfa sonundaki Linkten edinin , ekranınıza bir kısayol atacaktır , buna tıklayıp uygulamayı çalıştırın.

2. Açılan ekranda Sistem kısmına tıklayın ve bir sonraki ekranda en dipte yeralan Bluetooth Versiyonu kısmının karşısında yazan sürüm numarası Bluetooth versiyonunuzdur.

Aida 64 ile bluetooth sürümü

Eğer AIDA 64 ikonuna tıkladıktan sonra açılan ekranda , İşlemci , Ekran , Ağ , Batarya ... gibi kısımlara tıklarsanız telefonunuzun diğer donanımları hakkında ayrıntılı bilgiler de edinebilirsiniz. Bluetooth teknolojisinin bazı olumsuzlukları vardır. Akıllı telefonlar gibi mobil cihazların şarjının daha çabuk bitmesine sebep olabilir, Ayrıca menzili nispeten oldukça kısadır ve eşleştirme işlemi birkaç adım gerektirir, tüm kablosuz teknolojilerde olduğu gibi, duvar, zemin veya tavan gibi engeller bu menzili daha da azaltabilir ve bazen cihazların birbirlerini görmemesi sorunu yaşanabilir. Bluetooth konusunda ayrıntılı bilgiler için Bakınız

- Telefondan bluetooth ile bilgisayara resim yollanmıyor Burada

- Android telefonda Bluetooth ismini değiştirelim Burada

- Kazara silinen Bluetooth simgesini geri getirelim Burada

- Bluetooth menüsünde dosya gönder - al menüleri eksik Burada

- MSI CX61 Bluetooth ve kamera sorunlarına çözüm Burada

- Bluetooth gönder Menüsünü temizleyelim Burada

- Bir tıkla Bluetooth sürümünüzü bulun Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Onur Akay

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha