Nvidia Grafik kartınız sahtemi test edin


Nvidia grafik kartı sahtemi
Piyasada herşeyin sahtesi mevcut , grafik kartlarında da durum farklı değil , alt sınıf bir grafik kartının BIOS bilgileri manipüle edilerek çok daha güçlü ve pahalı bir grafik kartı olarak gösterilebiliyor.


Dolandırıcıların uyguladıkları bu taktik birçok kişinin mağdur olmasına sebebiyet veriyor , işin daha da ilginci kullanıcı GeForce GTX 1060 aldığını zannetse de aslında GeForce GTS 450 ekran kartı kullanıyor ve bunu asla anlamıyor çünkü herhangi bir yazılımla veya aygıt yöneticisinden bakıldığında ekran kartı GeForce GTX 1060 olarak görünüyor. Hatta durum okadar vahim ki bırakın sahte grafik kartını kullanıcılar yeni aldıkları bilgisayarların donanımını incelemedikleri ve performans testlerini asla yapmadıkları için olmayan donanıma para ödemiş oluyorlar , Satıcılar bazen kazara bazende art niyetle daha düşük bir ekran kartı yerine kullanıcıyı cezbedici üst model bir ekran kartı ismi yazabiliyorlar , kullanıcı eve gider gitmez donanım doğru mu diye kontrol ederse bu durumu farkedebiliyor yoksa o şekilde bilgisayarını kullanmaya devam ediyor. Konumuza dönecek olursak , sahte grafik kartını bir bakışta nasıl anlarım diyorsanız GPU-Z nin en son sürümünden faydalanabilirsiniz.

GPU-Z ile bazı sahte Nvidia grafik kartlarını tespit edin

Elbetteki satın alırken ekran kartı sahtemi bilmeye olanak yok fakat eğer eve gittikten sonra GPU-Z ile grafik kartınızı kontrol ederseniz sahte olup olmadığını size söyleyebilecektir.Böylece ürünü hemen iade şansınız doğacaktır.

1. Öncelikle GPU-Z anasayfasına gidip yazılımı indirelim - Burada . linke tıkladığınızda açılan sayfadan standart versionu seçin ve download linkine tıklayın ardından hangi serverden indirmek istediğinizi soracaktır Türkiyeye en yakın serveri seçmenizi tavsiye ederim , bayrağın üstüne tıkladığınızda indirme işlemi başlayacaktır.

2. yazılımı çalıştırdığınızda karşımıza gelen seçim ekranında "No" seçeneğini seçersek portable (Kurulumsuz) olanı çalıştırmış oluruz , Yes i seçersek kuruluma geçecektir.

GPU-Z ile sahte grafik kartı tespiti

3. Yazılım açıldığında sol dipten grafik kartlarımızı seçebiliriz mesela bendeki laptopta hem dahili hemde harici grafik kartı bulunduğu için buradan seçim yapıp Nvidia grafik kartım sahtemi görebilirim

Onboard ekran kartım

GPU-Z Onboard

Nvidia grafik kartım

GPU-Z Nvidia grafik kartı

Görüldüğü üzere bendeki grafik kartı sahte değilmiş çünkü sağ üstte Nvidia logosu görünüyor , eğer sahte olsaydı GPU-Z bunu bana iki şekilde gösterecektir sağ üst köşede Sarı bir ünlem işareti olacaktır ayrıca sol alt köşede [FAKE] SAHTE ibaresi yeralacaktır.

Gpu-z ile sahte grafik kartı tespiti

Peki mesela ATI grafik kartı kullananlar sahtemi değilmi nasıl anlarlar derseniz , öncelikle kartın performansından anlayabilirler sahteleri çok daha düşük bir performans ve oyunlarda düşük FPS sergileyeceklerdir ayrıca GPU-Z nin sağ üst köşesindeki "Lookup" butonuna basıp grafik kartı işlemciniz hakkında bilgi edinip elinizdeki kartla karşılaştırabilirsiniz. GPU-Z nin başarı ile tespit edebildiği sahte kart modelleri : NVIDIA GPUs G84, G86, G92, G94, G96, GT215, GT216, GT218, GF108, GF106, GF114, GF116, GF119, ve GK106 dır zamanla bu sayının artacağını umuyorum. Uygulama yeni sahtekarlık yöntemlerini de tespit edebilecek kapasitedeymiş bu sebeple yeni bir bilgisayar satın aldığınızda mutlaka Grafik kartınızı test edin. Sahte grafik kartları daha çok online satış siteleri ve ikinci el piyasalarında karşımıza çıkabilir (eBay , Amazon ...) ilaveten menşei olarakta "made in china" ibaresi yeralmaktadır.

- Windows 10 da ekran kartları arasında geçiş yapalım Burada

- Görev yöneticisinden Grafik kartı performansını izleyelim Burada

- Sağ tuştan Intel grafik seçeneklerini kaldıralım Burada

- Nvidia Grafik kartı sürücüsünü casus yazılımsız kuralım Burada

- Intel HD grafik kartında Pil tasarrufu ayarı Burada

- Bir tıkla Grafik kartı modelini ve Ram miktarını bulalım Burada

- Bu Grafik sürücüsü Uyumlu grafik donanımı bulamadı Burada

- Nvidia Grafik Sürücüsündeki Telemetry yi engelleme Burada


5 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha