Intel HD grafik kartında Pil tasarrufu ayarı


Intel HD grafik kartında Pil tasarrufu ayarı
Laptoplar mobil cihazlar olduğu için genellikle işlerimizi heryerde yapabilmemize olanak vermeleri açısından tercih sebebidirler , Akıllı diye tabir ettiğimiz cep telefonları ile ise internette sörf yapabilir


mesajlaşabilir , telefonlaşabilir veya resim alışverişi yapabiliriz gel gelelim bir excel tablosu ile çalışmamız son derece güçtür word belgesinde bir sözleşme hazırlayamayız... hem ekranları küçük olduğu için sıkıntılıdır hemde windowstaki her programın Android sürümünü bulamayız bu sebepledirki çalışmaya elverişli değildirler. laptopların birincil avantajı seyahat sırasında iş yapabilme imkanı vermesidir. gel gelelim burada pilin kaç saat dayanacağı sorusu karşımıza çıkmaktadır , uçakta , trende veya arabanın arka koltuğunda kucağımızda powerpoint sunumlarının son kontrollerini yapabilir veya bir excel tablosunda son satınalımdaki kar zarar grafiğine göz atabiliriz. Eğer yakınımızda bir priz yoksa çalışma süremiz Pilimizin dayanıklılığı ile sınırlı kalacaktır. bazı durumlarda 5 dk bile son derece önemli olabildiğinden pildeki maksimum süreyi elde etmemiz için her tür ayarı yapmamız gerekir.Laptop Pil dayanıklılığı donanımsal ve yazılımsal olarak arttırılabilir.

Pil tüketimini etkileyen donanımsal faktörler

1. Pilimiz en az 6 hücreli olmalıdır , Hücre sayısı genellikle dayanıklılığını arttırır

2. Genel olarak Intel işlemciler AMD ye oranla aynı işlem için daha az işlemci gücü kullanır ve daha az ısınır. Eğer işlemci gücü yerine pil dayanıklılık süresi önemli ise U serisi bir işlemci tercih edilmelidir çünkü U= Ultra Low power yani Çok düşük güç tüketimi demektir.

3. SSD ler mekanik HDD lere göre daha az güç tüketirler.

4. Kullanılmayan donanımlar pilimizin daha çabuk bitmesine sebep olabilir bu nedenle mesela Bluetooth u devre dışı bırakabiliriz. Hatta Çevirm dışı (offline) çalışırken Wi-Fi yi de devre dışı bırakmanızı tavsiye ederim. tek tek bunlarla uğraşmak yerine Uçak modunu aktif edebilirsiniz.

Windows 10 uçak modu

5. Ekran parlaklığını kısmanızda pil tasarrufuna fayda sağlayacaktır.

Pil tüketimini etkileyen yazılımsal faktörler

1. Windows 10 işletim sisteminde Pil tasarrufunu açabilirsiniz bunun için aşağıdaki kodu çalıştırdan uygulamanız yeterlidir

explorer.exe ms-settings:batterysaver

Bu sayfada yeralan Pil kullanımını kısmına tıklarsak en fazla güç tüketen programları görebiliriz. ve buna göre önlem alabiliriz. Eğer pil tasarrufunu bildirimler kısmından açmak isterseniz nasılı için Buradaki başlığa göz atmanızda fayda var.

2. Güç planı seçeneklerinde dengeli önerilen kısmını seçin , Yüksek performans pilinizi çok daha çabuk bitirecektir. Güç seçeneklerine aşağıdaki komut ile ulaşabilirsiniz

powercfg.cpl 

3. Eğer Intel HD grafik kartınız varsa bir ayarı değiştirerek pilinizi daha uzun süre kullanabilirsiniz bunun için Windows masaüstü ekranında herhangi bir yere sağ tıklayın ve sağ tuş menüsündeki grafik özellikleri kısmını seçin.

Intel HD grafik

Yeni açılacak menüde Güç kısmını seçelim

Intel HD güç seçeneği

Karşımıza Güç profili seçim penceresi gelecektir , Pille çalışırken kısmına tıklayalım ve ardından maksimum pil ömrü kısmını seçelim

HD grafik maksimum pil ömrü

Son olarak sağ alt kısımdaki uygula butonuna basıp işlemi tamamlayalım. böylece pil ömrünü en üst düzeye çıkarmış olduk fakat bu ayar grafik kartı performansını azaltır. Sıradan bilgisayar kullanımı için (metin editörleri, web tarayıcıları, müzik dinleme vb.) Herhangi bir fark yaratmayacaktır. Ancak oyun, video vb. Gibi daha yüksek GPU performansına ihtiyaç duyulduğunda, grafik kalitesinin düştüğünü farkederiz. Bu ayar ile dizüstü bilgisayarın pilini 2 saate kadar uzatabiliriz.

- Windows 10 lu laptoplarda pil tasarrufu nasıl yapılır Burada

- Windows 10 da Güç tasarrufu yönetimi Burada

- Windowsta pilin bitimine kalan süre yazmıyor Burada

- Android te pil tasarrufu nasıl aktif edilir Burada

- Windows 10 da Uyarlamalı parlaklığı açıp kapatmak Burada


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for shampuan
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Merve soylu

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha