Fare birincil düğmesi nasıl değiştirilir


Fare birincil düğmesi nasıl değiştirilir
Dizüstü bilgisayarlar, klavyeler ve işaret aygıtları, varsayılan olarak, sağ elini kullanan kişiler tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır Gel gelelim bazı kişiler solaktır ve her işini sol ellerini kullanarak yaparlar


, Sol el kullanan kişilere özel laptop veya bilgisayarlar üretiliyorsa bile şahsen ben rastlamadım o sebeple eğer solaksanız bilgisayarı rahatça kullanabilmek için bazı ayarlar yapamız gerekecektir. Mesela Bir fare ve bir touchpad de sol tuş birincil fare düğmesi ve sağ tuş ikincil düğme olacak şekilde yapılandırılmıştır. Eğer Sağ ele göre tasarlanmış bir fare almadıysanız (ki az sayıdadır) normal bir farenin birincil butonunu windows 10 ayarlarından değiştirebilirsiniz böylece solaklara özel yeni bir fare almanıza gerek kalmaz.

Windows 10 da birincil fare düğmesi nasıl değiştirilir

Sol alt köşedeki Windows ikonuna tıkladıktan sonra Ayarlar uygulamasını açalım ardından cihazlara tıklayalım ve sol taraftaki menüden Fare yi seçelim ve sağ tarafta açılan ekranda en üstte yeralan Birincil düğmenizi seçin aşağı açılır menüsünden sol yerine sağ kısmını seçelim.

Fare birincil düğmesi

Ayenı yere kolayca ulaşmak için Çalıştır penceresine aşağıdaki aşağıdaki komutu yazarsak ilgili Fare ayarları sayfası direkt olarak açılacaktır.

ms-settings:mousetouchpad

Eğer sağ elinizi kullanan biriyseniz bu ayarı yaptıktan sonra farenizi yönetemeyebilirsiniz. Bu sebeple bunu arkadaşilarınıza şaka olarak yaparsanız farelerinin bozulduğunu sanıp yani fare almaya kalkabilirler tavsiyem böyle şakalar yapmamanızdır. Fare birincil sekmesinde yaptığınız değişiklik, dokunmatik yüzeydeki düğmeleri de etkileyecektir çünkü bunların ayrı bir ayarı yoktur elbetteki Tüm dokunmatik yüzeylerde (Touchpad) sağ ve sol tuşlara özel ayar olmayabilir. Bazıları sadece sol tıklamayı yürütmek için tasarlanmış olabilirler ve touchpad üzerinde çift tıklama ile sağ tıklama simüle ediliyor olabilir. Bu değişiklik, bu şekilde çalışmak üzere tasarlanan touchpad leri de etkiyecektir. Birincil fare düğmesini değiştirme işlemini Ayarlar - Cihazlar - fare sayfasındayken sağ üstte bulunan Fare özellikleri kısmına tıkladığımızda açılan "Fare özellikleri" kısmından da yapabiliriz

Fare birincil düğmesini değiştir

Üstteki resimde "Birincil ve ikincil düğmeleri değiştir" kısmına tik koyduığumuzda birincil fare düğmesi sol seğil sağ fare butonu haline gelecektir.

- Temalar ikon ve Fare işaretçimizi değiştiremesin Burada

- Usb fare takıldığında Touchpad devre dışı kalsın Burada

- Windowsta sürükle bırak özelliğini iptal edelim Burada

- Sağ tuştan Intel grafik seçeneklerini kaldıralım Burada

- Monitörler arası geçişte fare imlecinin kenara takılma sorunu Burada

- Kolayca kelime veya paragraf seçin Burada


4 Yorum Var
  1. Avatar for İsa erdoğan
  2. Avatar for Coder
  3. Avatar for osman sedef
  4. Avatar for Hasan Gök

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha