Ağ bağlantıları nasıl silinir , simgesi, adı değiştirilir


Ağ bağlantıları nasıl silinir
Bilindiği üzere Microsoft Windows 7 den sonraki sistemlerde köklü değişikliklere gitti ve dokunmatik ekranlara uyumlu cep telefonlarında kullanılan Android e benzer bir sistem oluşturdu. Fakat bu


değişim kullanıcıların bazı işlemleri yapmasını güçleştirdi en basitinden Windows 7'de Ağ Bağlantılarını Silmek veya Yeniden Adlandırmak oldukça kolay iken Windows 8 ve daha üst sürümlerde aynı işlemi yapmak için bir seçenek sunulmamıştır. Kullanıcı kablolu ağ bağlantısını yeniden adlandırmak için ya üçüncü parti bir yazılım kullanmalı veya registry üzerinden bu işlemi gerçekleştirmelidir. Aşağıdaki makalemizde Kablolu ve kablosuz Ağ bağlantıları için yeniden adlandırma veya silme işlemlerinin nasıl yapılabileceği konularında bilgiler verilecektir.

1. Windows ta Kablosuz ağ profili nasıl Unutulur (Silinir)

Windowslar bir kablosuz ağa bir kez bağlandığınızda ağı otomatik olarak kaydeder bunda amaç ; aynı ağın kapsama alanına girdiğinizde bu ağa hızlı/otomatik bağlantı sağlamaktır. Gel gelelim Modemdeki WiFi ayarlarından herhangi birini, yani SSID, WiFi Kanalı, Güvenlik Modu'nu değiştirirseniz, bilgisayarınızın ağınız için ayarları güncellemesi gerekecektir. Ağınız bilgisayara kaydedilmişse, ağ ayarları değiştiği için yönlendiriciye yeniden bağlanmaya çalıştığınızda bağlanamazssınız, bağlanabilmeniz için eski ağınızı silmeniz gerekir, böylece bilgisayarınızın yönlendirici ayarlarını şimdi olduğu gibi güncelleyebilir. Bunu şu şekilde yaparsınız:

1. Sağ alt köşedeki internet erişimi ikonuna sağ tıklayıp "Ağ ve internet öğesi ayarlarını açın" tıklayıp yeni açılan sayfada Wi-Fi yi seçtikten sonra Bilinen ağları yönet kısmına tıklayın. Aynı yere bir tıkla ulaşmak için çalıştır penceresinden aşağıdaki komutlardan birini çalıştırmanız yeterli olacaktır.

ms-settings:network-wifi
ms-settings:network-wifisettings

Karşınıza Bilinen ağları yönet penceresi açılacaktır buradan kablosuz ağ profillerinden birinin üstüne tıklayıp UNUT demeniz yeterlidir.

Bilinen ağları yönet

Eğer aynı işlemi Komut isteminden vereceğiniz komutlarla yapmak istiyorsanız Buradaki başlığımıza gözatmanız yeterlidir.

2. Windowsta Kablosuz ağ ismi nasıl değiştirilir

Kablosuz ağ ismi sizin Modem arayüzünden ayarladığınız ve herhangi bir kablo kullanmadan bağlandığınız ağdır.

Kablosuz ağ ismi nerede yazar

Bu ismi Yine modem arayüzüne girip değiştirebilirsiniz. Modem arayüzüne ulaşmak için Cmd den ipconfig komutu vermeniz gerekir , size aşağıdaki gibi bir çıktı verecektir.

Modem arayüzüne hangi ip ile girilir

Burada default gateway yazısının karşısındaki İp sizin modem arayüzüne girişte kulanacağınız IP dir bunu tarayıcı adres satırına yapıştırıp entere basıp kullanıcı ismi ve şifresini yazdıktan sonra modem arayüzüne giriş yapabilirsiniz. Eğer kablosuz ağ özelliği kapalı ise bunu açın ardından Aygıt (1) - kablosuz Ağ ayarları (2) kısmına tıklayın burada yeralan kablosuz ağ Adı (SSID) kısmına (3) dilediğiniz bir ismi yazıp Uygula butonuna tıkladığınızda Ağ isminiz değişmiş olacaktır.

Kablosuz ağ ismi nasıl değiştirilir

3. Windows ta Kablolu ağ bağlantısı ismi nasıl değiştirilir

Hangi windows sürümünü kullandığınız farketmez Ethernet kablosu üzerinden bir internet bağlantınız varsa ve bu bağlantının ismini değiştirmek istiyorsanız bunu yapmanın en kolay yöntemi "Network Profile Name Changer" isimli uygulamayı kullanmaktır. Ücretsiz ve portable olan Uygulamayı Buradan indirdikten sonra çalıştırın , Etkin ağ profil isminiz hemen ortasındaki boşlukta belirecektir. Buraya istediğiniz ismi yazıp Apply Now butonuna tıkladığınızda Kablolu bağlantı isminiz değişmiş olacaktır.

Kablolu ağ bağlantı ismini değiştir

4. Windows ta ağ bağlantı ismi nasıl silinir

Windows 11 , Windows 10 ve Windows 8.1/8 lerde Ağ bağlantı ismini silmek için herhangi bir seçenek sunulmadığından registry üzerinden işlem yapılması gerekir. Bunun için Kayıt defteri düzenleyicisini açıp aşağıdaki anahtara gidin.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\NetworkList\Profiles

Burada sıralanan alt anahtarların her biri ağ bağlantılarınızı temsil etmektedir. Mesela ben ismi olan bağlantıyı sileceksem , Profiles altındaki alt anahtarlardan birinde bulunan ve Description kısmında "" kelimesi yeralan anahtarı sağ tıklayıp silmem gerekir.

Ağ ayarları Registry kaydı

Aynı şekilde isim değişikliğinide Description anahtarı üzerinden yapabilirsiniz.

5. Windows 7 de Ağ bağlantılarını sil , simgesi yada adını değiştir

Halen kullanan varmıdır bilemiyorum ama son bölümde Windows 7 de aynı işlemlerin nasıl yapıldığını anlatmak birilerine fayda sağlayacaktır. Varsayalım Ağ bağlantılarınızdan birinin yada mevcut olanın ismini yada simgesini değiştirmek istiyorsunuz veya yanlışlıkla fazladan bir bağlantı oluşturdunuz (Bazen de bir yazılım bunu yapar) ve bunu silmek istiyorsunuz işte çözüm.

1. Saatin hemen yanında bulunan "Gizli simgeleri göster" ikonuna tıklayıp burada yeralan internet bağlantı simgemize sağ tıklayalım , eğer internet simgeniz saatin yanındaysa bu simgeye sağ tıklayın.

Ağ ve paylaşım merkezini aç

Sonrasında Ağ ve paylaşım merkezini aç yazısına tıklayalım , açılan ekranda bende aşağıdaki şekilde iki farklı Ağ görünüyor (Sizde tek Ağ olabilir) , silmek yada ismini değiştirmek istediğimiz bağlantının Simgesinin (İkonunun) üzerine tıklıyoruz (Resimde ortak ağ olan linke DEĞİL)

Birden fazla etkin ağ

Simgeye tıkladıktan sonra karşımıza Ağ özelliklerini ayarla ekranı gelecektir bunda aşağıdaki gibi seçenekler vardır.

Ağ özelliklerini ayarla

Değiştir butonu ile simgesini değiştirebiliriz  , sol altta bulunan Ağ konumlarını birleştir veya sil (İngilizce : Merge or delete network location)  linki ile bu bağlantıyı silebiliriz (internete bağlı ise önce baglantıyı kapatın). Aşağıdaki resimde bağlantıların her ikiside aktif iken ki durum görünüyor , sil (Delete) butonu silik (Kullanılamıyor)

Ağ konumlarını birleştir veya sil

İnternet bağlantımı kestim ve Alice olan bağlantı için anında seçenekler kullanılabilir hale geldi.

Ag bağlantılarini sil

Üstte günümüzde kullanılan tüm windows sürümleri için Ağ bağlantıları nasıl silinir , simgesi, adı değiştirilir konuları açıklanmıştır.

- Tanımlanamayan Ağ Sorunu Çözümü Burada

- Laptopum kablosuz ağa bağlanmıyor Burada

- Laptopun Wlan (kablosuz) düğmesi yok yada çalışmıyor Burada

- Ayarlar uygulaması ile DNS değiştirelim Burada

- Windows proxy ayarlarını sıfırlayalım Burada

- Windows 10'da Proxy kullanımını yasaklayın Burada

- Sadece izin verdiğiniz web sayfaları görüntülensin Burada

- Windows Güvenlik duvarı ile Ip yada web sayfası yasaklama Burada

- İnternet bağlantı sorunlarınızı giderin Burada

- Mobil etkin Noktayı Ayarlayamıyoruz hatası Burada

- Mobil etkin nokta kullanımını yasaklayalım Burada

- Güvenlik duvarı sorunlarına çözümler Burada

- Windows 10 da Ağ profilini Ortak veya özel yapmak Burada

13 Ağustos 2010 Tarihli başlık güncellendi


2 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha