Google Chrome deneysel özellikler nasıl yedeklenir


Chrome deneysel özellikler nasıl yedeklenir
Bilindiği üzere Google chrome tarayıcısı varsayılan olarak sunmayı planladığı bazı özellikleri öncelikle deneysel özellikler dediğimiz (chrome://flags) altında sunar , mesela sekme sesini kapatma özelliği


burada deneysel olarak yeralıyordu. Birçok chrome kullanıcısı deneysel özelliklere nasıl ulaşıldığını bilmediği için bu gizli özelliklerden faydalanamamaktadır.Google chrome adres satırına aşağıdaki kodu yazıp enter tuşuna basarsanız Deneysel özellikler sayfasına ulaşırsınız.

chrome://flags

Buradaki özellikleri etkinleştirmek ve kullanmaya başlamak için Google Chrome'u yeniden başlatmanız gerekir. Mesela aşağıdaki özellikler Kullanıcıya faydası olabilecek özelliklerden bazılarıdır.

Chrome deneysel özellikler sayfası

1. Okuyucu modunu etkinleştirin
Firefox Reader View gibi, Chrome'un da çevrimiçi makaleleri okumayı kolaylaştıran bir okuyucu modu vardır. Bu özelliği bir sayfada kullandığınızda, yalnızca ana içeriği ve resimleri gösterecek ve yan panel içeriği ve reklamlar dahil diğer her şeyi kaldıracaktır. Ayarı etkinleştirmek için aşağıdaki kodu kullanın

chrome://flags/#enable-reader-mode

2. Ağır reklamları engelleyin
Chrome, tarama deneyiminizi olumsuz yönde etkileyebilecek izinsiz reklamları zaten engelliyor. Reklam engellemeyi daha da iyileştirmek istiyorsanız, ağır reklamların yüklenmesini durdurmak için bu özelliği engelleyebilirsiniz böylece çok fazla tarayıcı kaynağı kullanan video veya gif gibi reklamlar, bu işaret etkinleştirildiğinde yüklenmez.

chrome://flags/#enable-heavy-ad-intervention

3. İndirme hızınızı arttırın
Bu ayar indirme hızınızı 4 kata kadar hızlandırabilir , bu özellik Chrome'un indirme işlemini hızlandırmak için indirme kaynağına birden çok bağlantı oluşturmasına izin verir

chrome://flags/#enable-parallel-downloading

Bu üsttekiler gibi bazı deneysel özellikleri aktif etmişseniz ve sisteminize format atacaksanız , yeni bir sistem kurduktan sonra her bir ayarı tek tek yeniden yapmak zorunda değilsiniz çünkü bu deneysel özellikleri kolayca yedekleyebilirsiniz.

Google chrome de Deneysel özellikler (Flags) nasıl yedeklenir

Deneysel özellikleri yedeklemek için Çalıştır penceresinden aşağıdaki komutu uygulayın

%LocalAppData%\Google\Chrome\User Data\

Açılan klasör içerisinde yeralan "Local State" dosyasını güvenli bir yere kopyaladığınızda deneysel özellikleri yedeklemiş olursunuz.

Chrome bayrakları yedekle

Ardından format attıktan sonra bu "Local State" dosyasını aynı yerine kopyalarsanız Google chrome deneysel özelliklerini geri yüklemiş olursunuz. İşlemi otomatikleştirmek için herzaman olduğu gibi sizler için bir script kodladık sayfa sonundan edinip Chrome_Flags.vbe dosyasını çalıştırdığınızda masaüstünüze "Local State" dosyası kopayalanacaktır.

Chrome bayrakları script ile yedekle

İlerde bu "Local State" dosyasını tekrar yerine kopyalamak isterseniz Open_Flags.vbe dosyasını çalıştırıp açılan klasör içerisine atmanız yeterlidir.

- Google Chromede bir URL için QR kodu oluşturun Burada

- Bir tıkla Chrome yer imlerini yedekleyip geri yükleyin Burada

- Google chromede dil nasıl değiştirilir Burada

- Google Chrome Şifre kaydedilsinmi diye sormuyor Burada

- Chrome Android sürümünde kayıtlı şifreleri görmek Burada

- Google Chrome şifrelerini dışa veya içe aktaralım Burada

- Google Chrome de istenmeyen Zoom nasıl engellenir Burada

- Google chrome herzaman Gizli modda başlasın Burada

- Bu bilgisayar Chrome güncellemelerini almayı durduracak Burada


2 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha