Telefonun IMEI numarası nasıl bulunur


Telefonun IMEI numarası nasıl bulunur
IMEI (International Mobile Equipment Identity), mobil ağdaki bir cihazı tanımlamak için kullanılan benzersiz bir numaradır. 15 hanelidir ve bir nevi telefonun sosyal güvenlik numarası sayılır. GSM telefonlarında

- CDMA cihazlarında bir MEID numarasıda bulunur. IMEI numarası genellikle telefonunuz kaybolduğunda veya çalındığında işinize yarayacaktır. Eğer telefon servis sağlayıcınız kaybolan/çalınan cihazınızı kara listeye alırsa ve bunu da diğer operatörlere bildirirse artık bu telefon ile arama yapılamaz çağrı alamaz , hücresel ağ üzerinden çevrimiçi olamaz hatta yeni bir SIM kart takmak bile işe yaramaz.

IMEI numarası ikinci el telefon alırken bazı online servisler yardımı ile telefonun kayıp olarak bildirilip bildirilmediğini - Burada , kara liste durumunu , bir sigorta talebine konu olup olmadığını... kontrol edebilirsiniz. IMEI numarası bir telefonla ilgili diğer birçok ayrıntıyı da ortaya çıkarır. Bunlar arasında marka ve model, yayın yılı ve teknik özellikler bulunur - Burada

IMEI Numarası veren kısa kod

1. Telefon arama ekranını açarak aşağıdaki kodu ekrana girin

*#06#

Son kodu girer girmez ekranınızda , Mobile Equipment Identifier (MEID) ve IMEI numaranız görünecektir. Eğer telefonunuz çift SIM kartı destekliyorsa bu durumda iki IMEI numarası görmeniz gerekir.

Telefonda IMEI numarası nasıl bulunur

2. Diğer bir yöntem olarak aşağıdaki adımları da deneyebilirsiniz.

a) Ayarlar - Telefon hakkında kısımlarına dokunun

Telefon hakkında

b) Ardından Durum (Telefon numarası, sinyal vb.) kısmına dokunun

IMEI Numarası bul

Açılan ekranda her SIM yuvası için IMEI numaralarınızı göreceksiniz. Telefonunuz tek SIM kartı destekliyorsa sadece bir IMEI numarası yeralacaktır. Bazı telefonların faturasında yada arkasında IMEI numarası bulunurken yeni telefonların çoğunun çıkarılabilir bir arka kapağı olmadığından, daha çok eski telefonlarda çıkarılabilir arka kapağın altında yeralabilir ilaveten , telefonun ambalajında yada perakende kutusunun herhangi bir yerinde bulunan bir etikette de IMEI numarası basılı halde yeralabilir. Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, IMEI numarasını not ettiğinizden ve başkalarıyla paylaşmadığınızdan emin olun çünkü dünyanın birçok yerinde illegal kişiler , çalıntı telefonların IEMI numaralarını karaliste sebebi ile geçerli bir IMEI numarası ile değiştirirler ki bu işlem dünyanın birçok yerinde yasaktır. Mobil cihazınızın yasal yollar ile ithal edilip edilmediğini ve kayıp/çalıntı olup olmadığını, cihazınıza ait IMEI numarasını aşağıdaki linkten sorgulatarak öğrenebilirsiniz.

- Stock vanilla veya saf Android nedir Burada

- Android telefonda Ağ ayarları nasıl sıfırlanır Burada

- Telefonun kablosuz Hotspot şifresi nasıl değiştirilir Burada

- Android Telefonda Metin kopyalama nasıl yapılır Burada

- Android telefonda uygulama isimleri nasıl değiştirilir Burada

- Android te hangi uygulamayı kaç dakika kullanıyorsunuz Burada

- Android telefonda kronometre nasıl çalıştırılır Burada

- Android telefon istenen saatte açılsın veya kapansın Burada

- Android telefonlarda pil çabuk bitiyor sorunu Burada

- Android Telefon ekranındaki üst menüyü düzenleyelim Burada

- Android telefonda Ekolayzer Nasıl ayarlanır Burada

- Android telefonda veri tasarrufu nasıl kapatılır Burada


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for oVo
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Rıza

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha