Windows ta ölçekleme ayarı nasıl değiştirilir


ölçekleme ayarı nasıl değiştirilir
Günümüz Modern cihazları genellikle yüksek çözünürlüklü ekranlar içerirler mesela küçük bir tabletiniz olsa bile ekran çözünürlüğü 1080p veya daha yüksek olabilir. Örneğin 4 K desteği olan bir Monitörünüz


varsa Windows , ekranınızdaki her şeyin daha büyük olması için DPI ölçeklemesini otomatik olarak ayarlayacaktır gel gelelim bu ayar Mükemmel değildir ve bazen ayarları manuel olarak ayarlamak gerekebilir.

Özellikle görme probleminiz varsa ekrandaki herşeyi büyütmek, gözlerinizi stresten ve yorgunluktan uzak tutabilir Ölçekleme ayarı genellikle harici bir Monitör kullandığınızda veya projektörde bir PowerPoint sunumu gösterirken masaüstünün daha iyi görünmesi için gerekli olmaktadır. DPI, Windows'un çalışan uygulamaları ve tüm ikonları yeniden boyutlandırmak için kullandığı bir ölçek faktörü demektir. Günümüzde en popüler ölçeklendirme faktörleri 96-125 DPI aralığındadır.

Windows 11'de Görüntü Ölçekleme nasıl değiştirilir

Görüntü ölçeklemeyi değiştirmek için ; Ayarlar - Sistem - Monitör Kısmına gidip burada yeralan Ölçek ve düzen başlığı altından ,ölçek ayarını değiştirebilirsiniz.

Windosta ölçek ve Düzen ayarı

Eğer üstteki ayarlar sayfasına kolayca ulaşmak istiyorsanız çalıştır penceresinden aşağıdaki komutu kullanmanızda fayda var.

ms-settings:display

"Ölçek" bölümünün altında, Ölçek açılır menüsünü bulunur ve ölçek ayarını genellikle - %100, %125, %150 ve %175 diye sıralanır. Eğer bu kısımda verilen standart ölçekleme değerlerinden farklı bir değer girişi yapacaksanız bu durumda Ölçek kısmına tıklayıp Özel ölçekleme sayfasına ulaşın.

Özel ölçeklendirme ayarı

Özel ölçeklendirme sayfasında boşluğa bir yüzde değeri girip özel ölçeklendirme ayarını gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayfadaki uyarı aynen şu şekildedir : İhtiyacınız olmadıkça bu ayarı değiştirmemeniz gerekir metin ve uygulamaların okunamaz hale gelmesine neden olabilir. Tüm ekranlarınız girdiğiniz özel ölçeklendirme boyutuna ayarlanır ve özgün ayarlarınıza geri dönmek zor olabilir.

Ölçeklendirme değiştiğinde mesela yazılım arayüzlerinde bulanıklaşma meydana gelebilir. O sebeple uyarıya dikkat etmekte fayda var. Eğer DPI ayarları ile ilgili API ve Registry kayıtları hakkında bilgi edinmek istiyorsanız Microsoftun ilgili sayfasından faydalanabilirsiniz. Ölçekleme ayarı değişikliği için aşağıdaki Vbscrip ten de faydalanabilirsiniz.

Vbs ile DPI değiştirmek

Boşluğa herhangi bir DPI değeri girmeniz ve Tamam butonuna tıklamanız yeterlidir.

- Windows 10 da DPI Ölçekleme ayarını değiştirme Burada

- Windows 10 yüksek DPI de bulanık Font sorunu Burada

- Windows 10 da yazı büyüklüğünü kolayca değiştirelim Burada

- Windows 10 da Yazı Tipi Boyutunu Değiştirelim Burada

- Ekran büyüklüğü (inch) ve çözünürlük tablosu Burada


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for burakk
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Metin S

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha