Autohotkey de exe ye sürüm bilgisi vermek


Autohotkey de exe ye sürüm bilgisi vermek
Autohotkey script dilinde herhangi bir kodlama yapıldığında bunu exe ye çevirirken (Compile) Orjinal compiler bize sürüm bilgisi site ismi yazma gibi sçenekler sunmaz bunun yerine compiler içerisinde yeralan

"AutoHotkeySC.bin" dosyasının Resources hacker programı ile editlenmesi tavsiye edilir . sayfa sonundaki linkte orjinal copiler ve en yeni resources hacker programlarının yeraldığı dosyayı bulacaksınız. Gel gelelim bunu yapmak yerine bu adımların otomatikleştirildiği "Compile_AHK_Setup.exe" isminde 2013 yılına ait bir çalışma mevcuttur. Aşağıda adım adım Compile_AHK_Setup.exe kurulumu ve kullanılması açıklanmıştır. Böylece uzantısı .ahk olan Autohotkey scriptlerini exe yaptıktan sonra üzerine sürüm bilgisi site ismi işlenebilmektedir.

AHK exe lerine version bilgisi yazalım

1. Sayfa sonundaki dosyayı indirelim ve herhangi bir yere zipten çıkartalım , içerisinde aşağıdaki resimde gördüğünüz dosyalar bulunacaktır.

Ahk için inen dosyalar

2. Compiler zip dosyasını diyelimki masaüstümüze çıkartalım (Bu orjinal AHK compilerdir)

3. Compile_AHK_Setup.zip dosyasını çıkarıp içerisinde bulunan "Compile_AHK_Setup.exe" dosyasını çalıştıralım , ilk başta bir hata mesajı verecektir burayı evet deyip geçelim

Compile AHK setup hatası

4. Bir sonraki ekranda Portable kurulum kısmını seçelim ve "Next" diyelim

compile AHK portable

5. Son ekranımızda compiler.zip i nereye çıkarttıysak yer olarak orayı göstermemiz gerekir mesela "D:\compiler" ise kurulum yolu olarak "D:\compiler" dememiz gerekir. Bende compiler klasörü masaüstünde olduğundan aşağıdaki kurulum yerini seçtim

compiler Ahk setup kurulumu

6. Herşey yolunda gittiyse kurulumun başarılı olduğuna dair bir mesaj almamız gerekir

compile AHK setup kuruldu

7. Artık Ahk scriptlerini kolayca .exe haline getirebiliriz fakat tavsiyem compile klasörü içerisindeki Upx ve Resources hacker programlarının en güncel sürümlerini kullanmanızdır. ben yazının yayımlandığı tarihteki dosyaları indirme linkinde sundum.

compile klasörü

Bu dosyaların yeni sürümlerini replace (üzerine yazdırmak) ettinizse artık , indirdiğiniz dosya içerisinde yeralan sample klasörü içindeki basit scripti exe ye çevirebilirsiniz. bunun için Compile_AHK.exe dosyaını çift tıklayıp çalıştırın ve mute.ahk dosyasını gösterin açılan ekranda version sekmesine geçip sol üst köşedeki "set version Info" kısmına tik koyalım.

AHK de sürüm (version) bilgisi nasıl yazılır

Ardından kendimizce gerekli sürüm bilgilerini dolduralım. son işlem olarak "Icons" sekmesine geçiş yapın ve kullanacağınız ikonu seçin. Eğer ikonu seçtiğinizde bir hata iletisi alırsanız ikon dosyasını masaüstüne veya başka bir konuma kopyalayıp işlemi tekrarlayın. Orjinal ikonu mu kullanmak istiyorsunuz diye sorarsa evet deyin (Nasıl olsa ikonu tekrar bulabilirsiniz).

compile ahk ikon ayarı

Son işlem olarak sol alt köşedeki compile butonuna basalım ve exe dosyamızı oluşturalım. ve belirttiğimiz yere sürüm bilgilerini ve site ismini bizim oluşturduğumuz .exe dosyası oluşacaktır.

AHK exe sinde de site ismi yazssın

Örnek kodları exe yaptınızssa bir tıklama ile sesi kapatacaktır. Dosyayı virüstotal e tarattığınızda bir satırlık kodun nasıl yanlış uyarılara maruz kaldığını kendiniz gözlemleyebilirsiniz.Bu arada merak edenler için küçük bir bilgi vereyim Autohotkey ile Autoit birbirlerine benzer her ikiside C++ ile yazılmıştır fakat Autohotkey Bazı komutlarını Autoit ten almıştır.

- Autohotkey kodlarını exe haline getirelim Burada

- Bir Programın ikonunu değiştirmek Burada

- .vbs dosyasını .exe yapmak için ücretsiz programlar Burada

- Powershell scriptlerini .exe yapalım Burada

- Power GUI ile Powershell scriptlerini exe yapalım Burada

- Registry kaydını Autoit ile exe ye çevirelim Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Mazlum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha