Kapanışta açık olan klasörler yeni oturumda geri yüklensin


Oturum açarken önceki klasör pencereleri geri yüklensin
Windows ta çalışırken birçok pencere veya klasör açarız gel gelelim bilgisayarı herhangi bir sebeple kapatmak zorunda kalırsak yeniden oturum açtığımızda açık olan tüm klasörleri yeniden açmamız gerekecektir.

Oysaki Dosya gezgininin oturumu kapatmadan önceki açık olan klasörleri hatırlamasını sağlayabilirsiniz böylece sisteminizi yeniden başlattıktan sonra bir sonraki oturum açışınızda, açık klasörler otomatik olarak geri yüklenecektir. Aşağıda açıklanan özellik Önceki birçok Windows sürümü tarafından da desteklenmektedir ve değişiklikler yalnızca mevcut kullanıcı hesabını etkiler.

Önceki oturumda açık olan klasörler yeni oturumda tekrar açılsın

Windowsta bu özellik "Oturum açmada önceki klasör pencerelerini geri yükle" olarak geçmektedir , ilgili özelliğe en kısa yoldan erişmek için çalıştırdan aşağıdaki ilk kodu vermeniz yeterlidir.

Rundll32.exe shell32.dll,Options_RunDLL 7
control.exe folders

Karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere gelecektir. Sağ taraftaki kaydırma çubuğunu diplere yakın bir yere kadar kaydırın ve Oturum açmada önceki klasör pencerelerini geri yükle kutucuğuna tik koyun.

Önceki klasör pencereleri geri yüklensin

Aynı yere daha uzun bir yoldan erişmek istiyorsanız , Dosya gezginini açıp Görünüm sekmesine geçin , en sağ tarafta yeralan Seçenekler - Klasör ve arama seçeneklerini değiştir kısmına tıklayın yine Klasör seçenekleri karşınıza gelecektir.

KLasör ve arama seçeneklerini değiştir

Bilgisayarı kapatırken açık olan klasörler sonraki oturumda geri yüklensin

Eğer üstte anlatılan işlemleri Registry üzerinden gerçekleştirmek isterseniz öncelikle aşağıdaki anahtara gitmeniz gerekecektir.

HKCU\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced

Sağ tarafta, yeni bir 32-Bit DWORD değeri oluşturun ve adına da "PersistBrowsers" deyin ve değer verisi olarak ta "1" değerini girin.

0 = Klasörler yeniden AÇILMAZ
1 = Klasörler yeniden AÇILIR

Persist browser registry anahtarı

Ayarı eski haline döndürmek için "PersistBrowsers" anahtarını silmeniz yeterlidir. Eğer hazır Registry kayıtlarını kullanmak isterseniz.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced]
"PersistBrowsers"=dword:00000001

Eski haline (Varsayılan) getirelim:

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced]
"PersistBrowsers"=-

Üstteki kodları not defterine yapıştırıp bir isim verin ve uzantısı .reg olacak şekilde kaydedip çalıştırın. Registry işlemlerini otomatikleştirmek isterseniz sayfa sonunda sizler için kodladığımız Vbscript ten faydalanabilirsiniz. Script ilk çalıştırıldığında Kapanışta açık olan klasörlerin bir sonraki açılışta tekrar yüklenmelerini yani açılmalarını sağlar.

Vbscript ile klasörler yeniden açılsın

Eğer Bu ayarı eski haline geri getirmek istiyorsanız tek yapmanız gereken şey scripti bir kez daha çalıştırmaktır. Üstte anlatılan ayar Windows 10 , Windows 8.1 , Windows 8 ve Windows 7 de geçerlidir. Daha alt sürüm Windowslarda denenmemiştir.

- Windows 10 da Dosya gezgini Bu bilgisayar menüsünü açsın Burada

- Windows 10 daki Modern dosya gezgini Burada

- Görev çubuğundaki dosya gezgini kayboldu Burada


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Tayfun
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Umut

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha