Windows açılışı aşırı yavaş sorunu


Windows açılışı nasıl hızlandırılır
Laptopunuz yeni veya birkaç senelik olsa bile en az 2-3 dk da açılıyorsa ve bu durum yeni bir formattan sonra bile değişmiyorsa sorun Hızlı Önyükleme denen özellikte olabilir. Yeğenime yeni alınan Asus

laptop kutusundan çıktıktan sonra en az 3 dk civarı bazen 5 dk da açılıyordu. Herhalde bloatware denilen gereksiz yazılımlar sebebiyle bunu yapıyordur, çünkü sanılanın aksine fabrika çıkışı sistemler oldukça berbattır size birşeyler satmak için içerisine deneme sürümü birçok yazılım doldururlar bunlarda sistemi yavaşlatır. Formattan sonrada durum değişmedi . BIOS ayarlarına girip Sırası ile aşağıdakileri uygulayınca sistem açılışı Mekanik HDD te 45 sn ye düştü. Aşağıdaki yazı herhangi bir donanım yenilemesine gidilmeden eldeki imkanlarla açılışı hızlandırma amacı taşımaktadır,yoksa Al bir SSD açılış 15 sn ye düşsün demek işin kolayına kaçmaktır. Amacımız Şımarık zengin çocukları gibi her yeni çıkan donanımı satın almak değil eldeki yazılım ve donanımı optimize etmektir.

1. Hızlı başlat nasıl devre dışı bırakılır

Asusun kendi web sitesinde Hızlı önyükleme nasıl ayarlanır diye anlatmışlar , Bizler tam tersini yapacağız. Çünkü bazı laptoplarda bu ayarlar ters etki yapıp açılışı 3 kat geciktirmektedir. Çalıştıra aşağıdaki komutu verip "Güç Seçenekleri" kısmına giriş yapalım

powercfg.cpl

Açılan sayfada sol üst köşede Güç düğmelerinin yapacaklarını seçin kısmına tıklayalım Ve birsonraki sayfada da "Şu anda kullanılmayan ayarları değiştir" (1) kısmına tıklayıp alt kısımda yeralan hızlı başlat kısmında (2) tik varsa kaldıralım. ve değişiklikleri kaydedip çıkalım

Hızlı başlat nasıl iptal edilir

2. Bilgisayar açılışı çok yavaş ise BIOS ayarları

1. Marka ve modele göre İlgili klavye kısayollarını kullanıp açılışta BIOS a giriş yapalım ve üst menüden Security sekmesine tıklayalım burada yeralan "Secure boot control" kısmını -DISABLE konumuna getiriniz.

BIOS ta secure boot u disable edelim

2. Boot (Önyükleme) sekmesine giderek Launch CSM (CSM’yi Başlat) öğesini [Enabled] (Etkin) ve Fast Boot (Hızlı Önyükleme) öğesini [Disabled] (Devre Dışı) olarak seçin.

BIOS ta Fast boot u disable edelim

Bu ayarları yaptıktan sonra Save & Exit (Kaydet ve Çık) deyip sistemi yeniden başlatın. ve bilgisayarın açılış süresini test edin.

NOT: Üstteki BIOS ayarlarını Bilgisayarınız ne yaparsanız yapın 3-5 dk dan önce açılmıyorsa deneyiniz.Eğer zaten 1 Dk civarı bir açılışınız varsa yinede üstteki ayarları denemek istiyorsanız , eski ayarlarınızı not alıp açılış hızını denedikten sonra açılış size daha yavaş gelirse eski ayarlarınıza geri dönünüz.

3. Windowsta Başlangıç programları daha hızlı başlasın

Açılış programlarını hızlandır

Windows 10'da, işletim sistemi başlatıldığında, özellikle Başlangıç ekranı etkinken uygulamaların Başlangıç klasöründen yüklenmesini geciktirir. Bu davranış, Microsoft tarafından tablet tabanlı bir işletim sistemi olduğu için Windows 8'den sonraki sistemlerde uygulanmıştır. Basit bir Kayıt defteri ayarlaması ile masaüstü uygulamaları için bu başlatma gecikmesini azaltabilirsiniz.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Serialize]
"StartupDelayInMSec"=dword:00000000

Üstteki registry kaydını ve varsayılana alma registry dosyasını sayfa sonundaki indirme linkinden edinebilirsiniz. Registry kaydını uyguladıktan sonra sisteminizi yeniden başlatmayı unutmayınız.

- Laptoplarda Recovery (kurtarma) klavye kısayolları Burada

- Windows 8 ve üstü Bilgisayarınız daha hızlı açılsın Burada

- İnternet hızı nasıl arttırılır Burada

- Windows 10 da açılışı geciktiren uygulamaları bulalım Burada

- Windows 10 nasıl hızlandırılır Burada

- Windows 10 çok ağır çalışıyor sorunu Burada


20 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Mustafa Emir Gür
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Mustafa Emir Gür
  5. Avatar for Mustafa Emir Gür
  6. Avatar for Velociraptor
  7. Avatar for salih
  8. Avatar for Velociraptor

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha