Windows 10 ikon önbelleğini arttıralım


Windows ikon önbelleği nasıl arttırılır
Windows işletim sistemi simgeleri daha hızlı göstermek için, bir dosyada önbelleğe alır ve bu özel dosya birçok uygulama ve dosya türü için ikonları barındırır bu sayede Dosya gezgini bilinen dosya uzantıları


ve uygulamaları için simgeleri uygulamalardan çıkarması (extract etmek) gerekmez bunun yerine cache dediğimiz önbellekten gösterir. Bu sistem Dosya Gezgini'nin daha hızlı çalışmasını sağlar. Ancak, simge önbellek dosyası boyutu varsayılan olarak sadece 500 KB'dir. Bu kısıtlama nedeniyle, çok sayıda dosya içeren klasörler yavaş açılabilir. Simge önbellek boyutunu artırmak, bu yavaşlık sorununu gidereceği gibi Dosya Gezgini üzerinden simgelerin yavaş yüklenmesi problemini de çözecektir.

Simge önbellek boyutunu değiştirmek için Windows 10 ve Dosya Gezgini'nde herhangi bir seçenek yoktur fakat registryde değişiklik yaparak simge önbelleğini arttırabiliriz işte nasılı

Registry düzenlemesi ile simge önbelleğini arttıralım

1. Registry editörünü açalım ve aşağıdaki anahtara gidelim. Bir anahtara kolayca ulaşmak için Buradaki yöntemi kullanabilirsiniz.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer

2. Sağ taraftaki boşlukta herhangi bir yere sağ tıklayıp "Max Cached Icons" isminde bir Dize değeri (REG_SZ ) oluşturalım

İkon önbelleği

3. ve yeni oluşturduğumuz Dize değerini çift tıklayp değer olarak "4096" değerini verelim. Dilerseniz Simge önbellek boyutunu daha da artırabilir ve Maksimum Önbelleğe Alınmış Simgeler değerini 8192 = 8 MB olarak ayarlayabilirsiniz. Bu şekilde registry ile uğraşmamanız için herzaman olduğu gibi sizler için bir script kodladık.

VBS ile Simge önbelleği boyutunu arttıralım

Sayfa sonundan edineceğiniz dosyayı zipten çıkartın ve ardından "icon_cache.vbe" dosyasını çift tıklayıp çalıştıralım karşınıza "İkon önbelleği boyutunu belirtiniz" diyen bir ekran gelecektir.

İkon önbelleğini belirtin

Boşluğa 1,2,3....16 aralığında bir tam sayı değeri girelim , mesela ben İkon önbelleğimin 4 Mb olmasını istediğimden "4" değerini girdim. Tamam butonuna bastığımızda Belirttiğimiz rakamın ikon boyutu olarak ayarlandığını belirten bir pencere gelecektir.

İkon önbelleği ayarlandı

Ardından Dosya gezgini otomatik olarak yeniden başlatılacaktır.Eğer ikon belleğinizi Windows varsayılanı haline geri döndürmek isterseniz bu durumda scripti bir kez daha çalıştırmanız yeterlidir.

İkon önbelleği varsayılan yapıldı

Görüldüğü üzere Registry ile uğraşmadan kolayca istenilen değer atanıp windows varsayılanına dönülebilmektedir.

- Windows 10 Font hafızasını sıfırlayalım Burada

- Endurance Page Cache nedir Burada

- ikon belleğini (Icon cache) temizleyelim Burada

- Windows 10 da Dosya geçmişini açalım Burada

- Görev çubuğu simgelerinde öngörünüm yok Burada

- Windows jpeg resim kalitesini düşürmesin Burada


15 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Uğur
  3. Avatar for Velociraptor

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha