Firefox ta Video ve Ses Otomatik Olarak Oynamasın


Firefox ta Video ve Ses Otomatik Olarak Oynamasın
İnternette gezinirken bangır bangır başlayan bir video veya ses hepimizin başına gelmiştir , web sitelerine gömülen reklamların bu şekilde olmaları özellikle ayarlanmaktadır. Kullanıcı bazı web


sitelerini açar açmaz, otomatik olarak sesli video klip oynamaya başlar böylece , reklam daha çok dikkat çekmekte ve tıklanabilirliğini arttırmaktadır gel gelelim birçok kullanıcıda bu durum ters tepmekte ve direkt olarak web sayfasını kapatmasına neden olmaktadır. Daha önceki makalelerimizde Firefox ta bazı eklentiler kullanılarak video ve sesin otomatik oynamasını nasıl engelleyebileceğimizi açıklamaya çalışmıştık, Bu makalemizde herhangi bir ek araç kullanmayacağız ve aynı işlemi gerçekleştireceğiz.

Firefox ta Eklenti kullanmadan otomatik yürütmeyi engelleyelim

Firefox un son çıkan sürümlerinde Web sitelerinin otomatik olarak ses çalmasını engelleme özelliği mevcuttur. Eğer web sayfalarının ziyaretiniz sırasında izniniz olmadan otomatik olarak ses ve video oynatmasını istemiyorsanız bu özelliği şiddetle tavsiye ederim gelelim nasılına :

1. Firefox tarayıcısını açalım ve sağ üst köşedeki hamburger menüye tıklayalım ve aşağı açılır menüden seçenekler kısmını seçelim

firefox seçenekler

2. Sol tarafta yeralan menüden gizlilik ve güvenlik kısmına tıklayalım ve yeni açılan sayfada kaydırma çubuğunu aşağıya doğru kaydırıp "İzinler" başlığını bulalım ve burada yeralan "Web sitelerinin otomatik olarak ses çalmasını engelle" kısmına tik koyalım

Web siteleri otomatik ses çalmasın

Aynı yere ulaşmanın diğer bir yolu ise firefox adres satırına aşağıdaki komutu yapıştırmaktır

about:preferences#privacy

Böylece direkt olarak Gizlilik ve güvenlik sekmesi açılacaktır ve buradan gerekli ayarlamayı kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Artık web sayfalarındaki videolar veya sesler otomatik olarak başlamayacaktır. Aşağıdaki resimde ayardan sonra otomatik oynaması engellenmiş bir video sayfası görüyorsunuz.

Sesli video engellendi

Engellendi işaretine tıklarsak aşağıya bir menü açılacaktır burada yeralan izinler kısmından ilgili sayfaya otomatik oynatma iznini verebiliriz.

Firefox otomatik oynatmaya izin ver

Eğer aşağı açılır menüdeki İçerik engelleme kısmında bulunan dişli çark ikonuna tıklarsak bu durumda istisnaları yönetebileceğimiz sayfa açılacaktır buradan da istisna ekleyebiliriz.

firefox tarayıcı gizliliği

Buradaki önemli bir noktada şudur ; İlgili özellik videoların sesli otomatik oynatma özelliğini engeller , eğer video sessiz şekilde otomatik olarak başlıyorsa engellemez. belki sonraki sürümlerde firefox un bu özelliği değişebilir ve bunlarıda engelleyebilir.

- Firefox tarayıcısında tüm sesleri kapatalım Burada

- İnternet videoları otomatik olarak oynamasın Burada

- Sayfamızdaki Youtube videosu sessiz şekilde oynasın Burada

- Windows ses seviye göstergesi yazılımı Burada

- Windows 10 a dikey ses kontrolü Burada

- Windowsta bir tıkla sesi kapatalım Burada

- Windows 10 da ses kaydı ve kısayolları Burada

- Windows 10 da Mikrofon yada Hoparlörü devre dışı bırakalım Burada


5 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha