Windows 10 da Mikrofon yada Hoparlörü devre dışı bırakalım


Windows 10 da Hoparlör yada Mikrofonu devre dışı bırakalım
Yerli ve yabancı takipçilerimizden en çok aldığımız soruların başında Mikrofonu devre dışı bırakmanın bir yolunun olup olmadığı konusuydu , Elbette sürücülerini devre dışı bırakmak herzaman olasıdır gel

gelelim kullanıcının istediği şey bir tıkla Mikrofon veya Hoparlörü devre dışı bırakmak ve canı istediğinde tekrar yine bir tıkla aktif edebilmek , Bazılarının aklına hemen kablosunu çıkarıversin demek gelecektir lakin iş bundan karmaşık , Şöyleki eğer bir laptopunuz varsa bu cihazın dahili bir Webkamerası ve mikrofonu da bulunur bunlarda da kullanıcının müdahale edeceği herhangi bir yerde bir kablo bulunmaz , istihbarat örgütleri ortam dinlemesi yapacakları zaman cihaza sızdıklarında webkamerasının ışığını yakmadan otomatik olarak latop kamerası ile sesli ve görüntülü kayıt almaya veya ortamı gözlemeye başlayabiliyorlar, hadi Laptop web kamerasının önüne bir bariyer koyarız da sesi duymalarını nasıl engelleriz ? Microsoft bu konudaki kaygı ve sorulardan bıkmış olacakki Windows 10 1809 da Ayarlar arayüzüne bir tıkla hem hoparlör hemde mikrofonları devre dışı bırakacak bir seçenek eklemiş.

Windows 10 da bir tıkla Mikrofonu yada Hoparlörü devre dışı bırakalım

1. Sol alt köşedeki Windows ikonuna tıklayalım ardından Ayarlar - Sistem - ses kısmına tıklayalım , Aşağıdaki resimde (1) ile gösterilmiştir.

Ses cihazlarını yönet

2. Sağ tarafta açılan "Ses cihazlarını yönet" özelliğine tıklayalım (2) karşımıza cihazımıza bağlı tüm hoparlör ve mikrofonların yeraldığı bir sayfa gelecektir ,

ses cihazını devre dışı bırakmak

Bende laptopa bağlı hoparlörler , kulaklıklı mikrofonun kulaklığı , ve Laptopun kendi hoparlörleri olmak üzere 3 adet hoparlör ve yine Laptopun kendi mikrofonu ve Logitech kulaklıklı mikrofonun mikrofonu olmak üzere 2 adet te mikrofon bulunmaktadır. Hangisini devre dışı bırakacaksak üzerine tıklayalım açılacak olan seçeneklerden "Devre dışı bırak" butonuna tıklayalım . Aynı yerde sına seçeneği de yaralmaktadır ve bu seçenek ile cihazın düzgün çalışıp çalışmadığı test edilebilir. Ben Hoparlörü devre dışı bırakacağım ama mikrofonda da yöntem birebir aynıdır.

Hoparlörü devre dışı bırakma

bunu yapar yapmaz devre dışı bırakılan cihaz çalışmayı bırakacak ve Devre dışı başlığı altında yeralacaktır.

Hoparlörü devre dışı bırakma

Aygıt yöneticisine gidip ilgili cihazı sağ tıkladığımızda devre dışı bırak seçeneğinin aktif olduğunu görürüz

Cihazı devre dışı bırak

buda cihazın aygıt yöneticisi yoluyla devre dışı bırakılmadığının bir kanıtıdır. Özellik birçok kullanıcı tarafından uzun bir süredir istek alan bir özellik olduğu için kullanıcıların seveceğini düşünüyorum.

- Cep telefonu sesini bilgisayar hoparlöründen dinleyelim Burada

- HDMI aygıtından ve hoparlörlerden aynı anda ses çıkışı alın Burada

- Windows 10 da kulaklıktan ses gelmiyor Burada

- Hoparlörden çıkan sesi kaydedelim Burada

- Açılışta bilgisayar ses seviyesi otomatik ayarlansın Burada

- Mikrofonumuz çalışıyormu test edelim Burada

- Mikrofonda ses karşı tarafa parazitli gidiyor Burada

- Tek Jak Girişli Laptopta Oyuncu Kulaklığı kullanmak Burada

- Windows 10 da ses kaydı ve kısayolları Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for eda gürpınar

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha