UUP yi ISO formatına çevirelim


UUP yi ISO formatına çevirelim
Microsoft Windows 10 un 14986 sürümünden başlayarak Windows üst sürümlerinin dağıtım şeklini değiştirdi , yeni yöntemin ismi Unified Update Platform (UUP) dir bunu yapmasındaki temel amaç müşterilerin

memnuniyetini arttırmaktır. Microsoftun haftada ortalama 400 Milyon cihazı güncellediği gözönüne alınırsa indirmelerin ne boyutlara ulaştığını az çok kestirbilirsiniz. Windows 10 kullanıcıları ; Güncellemelerin daha sorunsuz olmasını , güncellemelerin üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak ve güncelleme boyutunun daha düşük olmasını istediklerini bildirmişlerdi bunun üzerine microsoft , Insider programına Unified Update Platform (UUP) yi ekledi.

Unified Update Platform (UUP) nedir

Yeni nesil dağıtım teknolojisi diye adlandırılan UUP nin eski dağıtım yöntemine göre bazı avantajları bulunmaktadır mesela ;

1. İndirme (Download) boyutu düşüktür. Yeni windows sürümü güncellemesi sırasında indirilen dosya boyutu %35 daha düşük olmaktadır.

2. UUP bir Diferansiyel indirme paketi olduğundan yalnızca mevcut kurulu sürümden bu yana değiştirilen sistem dosyalarını indirir ve yükler. Eski ESD yönteminde ise güncelleme olarak Windows 10 kurulumu için gerekli bütün dosyalar indirilir ve içeriğinde kullanıcıya Windows yükleme ortamı sağlayan ISO görüntüsüne dönüştürülebilen install.esd dosyası da bulunur.

3. UUP kullanıldığında windowsun güncelleme kontrolü daha kolaydır ve daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilir ilaveten daha az işlemci gücü kullanılacaktır.

UUP dosyalarını ISO formatına çevirelim

Microsoft ISO dosyalarını genellikle Slow Ring için sunmaktadır , Fast Ring kullanıcıları ise kendi ISO larını kendileri oluşturmak durumundadırlar. Windows Yükseltme Kurulum dosyalarını ISO yapma işlemini aşağıda açıklamaya çalışacağız.
1. UUP dosyalarını Microsoft serverlarından indirmek için şu iki siteyi kullanabilirsiniz

a) UUP dump
b) UUP.rg

Ben inen dosyaları masaüstüme kopyaladım, içeriği aşağıdaki şekildedir

uup dosyaları

2. Sayfa sonundaki Linkten UUPtoISO dosyasını indirin. ve içerisinde bulunan "UUPtoISO.cmd" dosyasına sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

UUP dosyalarının yolu soruluyor

3. UUP dosyaları hangi klasörün içerisindeyse bunun yolunu üstteki ekrana yapıştırmamız gerekir

UUP dosya yolunu belirttik

ve sonrada Enter tuşuna basalım

4. Karşımıza ne yapmak istediğimizi soran bir ekran gelecektir. Create ISO with install Wim seçeneği olan "1" i seçiyorum ve bunun için klavyemdeki 1 tuşuna basıyorum

UUP to ISO seçenekleri

5. Belirli işlemlerin bitmesini bekleyelim ve sonucunda aşağıdaki gibi bir bitiş ekranı gelirecektir.

uup dosyası ISO dosyasına çevrildi

Klavyemizdeki herhangi bir tuşa basıp ekranı kapatalım Oluşan ISo dosyası "UUPtoISO" klasörünün içerisinde yeralacaktır. Bu ISO dosyasını parmak belleğe yazdırıp Microsoftun çıkarmayı planladığı nihai sürümü önceden test edebilirsiniz.


- ESD dosyasını ISO formatına çevirelim Burada

- Sağ tuş ile ESD dosyalarını ISO formatına çevirin Burada

- ISO dosyasından Windows versionunu öğrenelim Burada

- Windows ISO dosyasından sadece tek bir sürümü alalım Burada

- Klasör, dizin veya CD/DVD den ISO oluşturalım Burada

- Windows 10 ISO sunu Flash (Parmak) belleğe yazdıralım Burada


10 Yorum Var
  1. Avatar for sgsghzdcfhdf
  2. Avatar for Velociraptor
  3. Avatar for recep
  4. Avatar for selami
  5. Avatar for seron
  6. Avatar for shampuan
  7. Avatar for Velociraptor
  8. Avatar for Hüseyin mutlu
  9. Avatar for Velociraptor
  10. Avatar for Faruk Koru

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha