Klasör, dizin veya CD/DVD den ISO oluşturalım


Klasör, dizin veya CD/DVD den ISO oluşturalım
Elinizde eski Oyun müzik veya sizin için önemli dosyaların bulunduğu DVD/CD ler varsa tavsiyem bunları ya harici bir HDD e kopyalamanız veya ISO haline getirip diskinizin windows dizini dışında herhangi bir

yerinde saklamanızdır , çünkü DVD veya CD lerin belirli bir ömürleri vardır ve bileşimlerindeki kaliteye göre bu süre artıp azalabilir. Bi defasında sadece 6 ay gibi kısa bir sürede oluşturduğum müzik DVD sindeki mp3 lerin % 70 inden fazlasının durduk yerde bozulup dinlenemez hale geldiğine şahit olmuştum.

Daha önceki makalelerimizden birkaçında klasör veya dosyalardan nasıl ISO dosyası oluşturabileceğimizi açıklamıştık - Burada . Ayrıca CD/DVD içeriğinden ISO kalıbı oluşturmayı da açıklamaya çalışmıştık - Burada . Bu Yazımızda WinCDEmu isimli yazılımla sağ tuş ile kolayca ISo oluşturmayı göreceğiz. WinCDEmu bildiğiniz üzere tavsiye ettiğim bir yazılım olup Mount etme işlemleri sırasında mükemmel işe yaramaktadır .

WinCDEmu ile sağ tıkla ISO oluşturalım

WinCDEmu açık kaynak kodlu bir yazılım olup Hem kurulumlusu hemde Portable sürümü mevcuttur. ISO görüntülerine ek olarak, NRG, CUE, MDS, MDF, CCD ve IMG gibi diğer popüler CD / DVD / Blu-ray imajlarını da Mount edebilir (Bağlayabilir) . Portable sürümü sadece Mount etme işlemi için kullanılırken kurulumlu sürümü bir klasörden, dizinden veya başka bir depolama ortamından ISO görüntüsü oluşturabilmektedir. Aşağıda adım adım WinCDEmu ile bir Klasörden ISo dosyası oluşturmayı göreceğiz.

1. WinCDEmu yazılımını sayfa sonundaki linkten indirelim ve çalıştıralım

Wincdemu kurulum

Kurulumu tamamladıktan sonra herhangi bir klasörü sağ tıkladığımızda ISO yapma seçeneği belirecektir "Build An ISO image"

wincdemu ile klasörden ISO yapmak

Aynı şekilde eğer DVDRom a bir oyun DVD si koyarsak ve bunu sağ tıklarsak yine ISO yapma seçeneği belirecektir.

Oyun DVD sinden ISO yapmak

2. Build An ISO image dediğimizde bize nereye kaydedeceğimizi soran bir ekran belirecektir. Dosya adı kısmına ISO için kullanacağımız ismi yazıp Kaydet butonuna tıklayalım

wincdemu ISO yu kaydedeceğimiz yeri seçelim

3. İşlem tamamlandığında belirttiğimiz yerde bir ISO dosyası oluşacak ve bir popup penceresinde "ISO imajı başarı ile oluşturuldu" yazacaktır.

Wincdemu ile ISO oluşturma işlemi sona erdi

WinCDEmu , sağ tuş ile kolayca işlem yapabilmesi sayesinde ISO dosyası oluşturmayı oldukça kolay hale getirmiştir. WinCDEmu , boot-sector dediğimiz önyüklenebilir kesimi de okuyup buna uygun ISO görüntüleri oluşturabilir fakat Medyadaki dosya sistemine bağlı olarak bazılarını okuyamayabilir mesela Puppy Linux CD sinden ISO oluşturmaya kalkarsanız bazı sektörleri okuyamayacaktır. Umarım ilerki sürümlerde bunu da düzeltirler.

Anasayfası
Lisans: Freeware/Ücretsiz
Yayımcı: Sysprogs.org
Boyut: 1,61 MB
Sistem: Windows 10 , Windows 8.1 , Windows 8 , Windows 7

- WinCDEmu (CD/DVD imajlarını Mount edin) Burada

- 3 CD lik bir oyunu kalıp (imaj) dosyası ile kuralım Burada

- Bootlu Windows USB belleğinden bootlu ISO hazırlama Burada

- Sağ tuş ile ESD dosyalarını ISO formatına çevirin Burada

- Windows ISO dosyasından sadece tek bir sürümü alalım Burada

- Windows kurulum dosyalarından ISO oluşturmak Burada

- .cso .daa .Uif dosyalarını .iso ya çevirelim Burada

- Windows ve Office ISO dosyalarınız Orjinalmi Burada


8 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Olgun
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Meltem mutlu
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for m.aydemir
  7. Avatar for Velociraptor
  8. Avatar for Sezer Tahmaz

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha