ISO dosyasından Windows versionunu öğrenelim


iso windows version
Çoğu zaman internette biryerlerden Beta versionu , release candidate ...olan Windows ISO dosyaları indiriyoruz (bazılarımızda download sitelerinden) gel gelelim bu ISO dosyasını yüklemeden içindeki


Windows versionunu bilebilsek yanlış Windows kurulumundan kaçınmış oluruz böylece ISO dosyasını DVD ye yazdırıp kurulum sırasında bir şok yaşamaktan yada Windows ISO sunu USB belleğe bootlu şekilde yazdırıp windows u usb den boot edip kurulumu başlattıktan sonra olası hayal kırıklığından kaçınmış oluruz , bu iş için bize gerekli olan tek şey bir sanal sürücü , ben genellikle portable olan WinCDEmu yu kullanıyorum Burada tanıtımı yapılmıştı.

1. PortableWinCDEmu yu çalıştırıp "Mount Another image" diyelim ve Windows ISO dosyamızı gösterelim

ISO nun Windows version numarasını öğrenelim

Üstteki resimde de gördüğünüz üzere sanal sürücüm G: harfini almış (bu harf sonradan uygulayacağımız komut için gerekli) , ISO dosyasını Mount ettiğinizde otomatik kullan penceresi gelirse kapatınız.

2. Cmd yi admin yetkilerinde (Komut istemini Yönetici olarak) çalıştıralım bunun nasıl yapılacağını daha önceden anlatmıştık Link 1 , Link 2 , Link 3 , elbette Tüm programlar > Donatılar > Komut istemi ne sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır diyerek te Cmd yi admin yetkilerinde başlatabiliriz ve aşağıdaki komutlardan birini verelim:

dism /Get-WimInfo /WimFile:G:\sources\install.wim /index:1
dism /Get-WimInfo /WimFile:G:\sources\install.wim /index:2

Enter e bastığımızda CMD ekranımızda bazı bilgiler belirecektir (Aşağıda)
Not: Üstteki komutta G: harfi sizde farklı olabilir o nedenle 1. maddede bu harfe vurgu yaptım , eğer sizdeki farklı ise G: yerine sizin sanal sürücünüzün verdiği harf ile bunu değiştirip komutu o şekilde düzenleyin yoksa hata iletisi alırsınız.

ISO nun windows version numarasını öğrenme cmd komutu

Sanırım herşey apaçık ortada , Bu ISO nun ;
Adı: Windows 8.1 Pro
Sürüm: 6.3.9600 (Aşağıdaki linkten tüm Windows sürüm numaralarını indirebilirsiniz)
Mimari: x64
Service Pack düzeyi: 0
Diller: En-us
Böylece Bu ISO dosyası sistemime kurmak sitediğim bir Windowsu içeriyormu içermiyormu kurmadan öğrenmiş olduk.

Download Windowsun bütün verison numaraları.


4 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha