Windows 10 da ses aygıtını yeniden adlandıralım


Windows ses aygıtını yeniden adlandırmak
Windows işletim sistemini kullanırken birden fazla ses aygıtı kullanıyor olabilirsiniz , mesela Benim laptopuma takılı harici Logitech hoparlörler bulunuyor ve müzik dinlerken bunları kullanırım , ilaveten

MSI laptopun kendi dahili hoparlörü de bulunuyor , eğer biri ile internet üzerinden sohbet edeceksem de Kulaklıklı mikrofonu kullanırım, bu durumda benim cihazımda 3 adet Hoparlör ve iki adet te mikrofon bulunmuş oluyor (Kulaklıklı mikrofon ve Laptopun dahili mikrofonu) , eğer ses ayarları ile çokça uğraşıyorsanız birden fazla ses aygıtı karışıklığa sebep oluyor olabilir bu nedenledirki ses aygıtlarınızın bir veya birkaçını yeniden adlandırmak isteyebilirsiniz. Microsoft, Windows 10 a ses cihazlarını Ayarlar uygulaması üzerinden yeniden adlandırma özelliği ekledi. Aşağıdaki adımları takip ederek ses cihazlarından dilediğinizi yeniden adlandırabilirsiniz.

Windows 10 da Ayarlar uygulaması ile Hoparlör veya mikrofonu yeniden adlandıralım

1. Sol alt köşedeki windows ikonuna tıklayalım ve ardından ayarlar ikonunu seçelim , yeni açılacak olan windows ayarları penceresinde sol üstte yeralan sistem kısmına tıklayalım

2. Yine sol tarafta bulunan ses kısmına tıkladığımızda ses düzeyi göstergesinin hemen üstünde "Cihaz özellikleri" yeralır buraya tıklayalım.

Cihaz özellikleri

3. Yeni açılan pencerede cihazı yeniden adlandırabileceğimiz bir boşluk yeralacaktır buraya dilediğiniz bir ismi yazabilirsiniz ardından sağında bulunan Yeniden adlandır butonu ile değişikliklerin kaydolmasını sağlayabilirsiniz.

Ses cihazını yeniden adlandır

Windows 10 da Klasik kontrol paneli uygulaması ile Ses aygıtlarını yeniden adlandıralım

Windows 10 da hem yeni ayarlar uygulaması hemde klasik kontrol paneli ayarları birarada bulunmaktadır, bu durumun nekadar süreceği henüz belirsiz olmakla birlikte Microsoftun amacının KLasik Denetim masası ayarlarını kaldırmak olduğunu biliyoruz . Konumuza dönecek olursak , denetim masasına gidip donanım ve ses bileşenine tıklayıp açılan sayfadan ses kısmına tıklarsak karşımıza ses özellikleri penceresi gelecektir.

Denetim masası ses

Aynı yere kısa yoldan ulaşmak için aşağıdaki komutlardan faydalanabiliriz

rundll32.exe shell32.dll,Control_RunDLL mmsys.cpl,,0
rundll32.exe shell32.dll,Control_RunDLL mmsys.cpl,,1

İlk komut Kayıttan yürütme aygıtlarını (Hoparlör) , ikincisi ise Kayıt aygıtlarını yani mikrofonları açacaktır. Diyelimki Hoparlörün ismini değiştireceğiz bu durumda ilk komutu uyguladıktan sonra ismini değiştirmek istediğimiz aygıtı seçelim ve sağ dipteki özellikler butonuna tıklayalım

Kayıttan yürüt sekmesi

açılan ekranda üstte yeralan boşluktaki Hoparlör ismini değiştirip dip kısımdaki uygula ve tamam butonlarına tıklayalım.

Hoparlör ismini değiştirelim

Aynı şekilde Mikrofonun ismini de değiştirebilirsiniz.

- Windows 10 da Mikrofon yada Hoparlörü devre dışı bırakalım Burada

- Cep telefonu sesini bilgisayar hoparlöründen dinleyelim Burada

- HDMI aygıtından ve hoparlörlerden aynı anda ses çıkışı alın Burada

- Aynı anda hem kulaklık hemde Hoparlörden ses çıkışı Burada

- Hoparlörden çıkan sesi kaydedelim Burada

- Windows 10 da kulaklıktan ses gelmiyor Burada

- Mikrofonumuz çalışıyormu test edelim Burada


7 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for tojawe
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for oVo
  5. Avatar for oVo
  6. Avatar for Velociraptor
  7. Avatar for Murat Y.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha