Bir uygulamayı Açılışta onaysız çalıştırmak


Bir uygulamayı Açılışta onaysız çalıştırmak
Windows 10 da yönetici yetkileri ile çalışması gereken bir program veya scripti başlangıç klasörüne atarsanız ve Oturumu kapatıp tekrar kullanıcı girişi yaparak açılışta otomatik olarak çalışıp çalışmadığını


test ederseniz , açılıştan sonra karşınıza bir onay penceresi çıktığını ve script yada programın otomatik olarak devreye girmediğine şahit olursunuz. Bunun nedeni Kullanıcı hesabı denetimi (UAC) dir. Elbette UAC kapatılabilir gel gelelim bu seferde güvenlik riski oluşturacaktır. Kısayolu kullanıcı hesabı denetimine takılmayacak şekilde oluşturmak için bazı uygulamalar bulunsada bunlara gerek yoktur çünkü Görev zamanlayıcısında oluşturacağımız bir görev ile istediğimiz program veya scripti otomatik olarak açılışta çalıştırtabiliriz.

Görev zamanlayıcısı ile açılışta Kullanıcı hesabı denetimi (UAC) kontrolünü aşmak

1. Çalıştıra aşağıdaki komutu yapıştıralım ve görev zamanlayıcısını açalım

taskschd.msc

2. Açılan Görev zamanlayıcısı ekranında Eylem - Görev oluştur diyelim

gpedit.msc de eylem görev oluştur

2. Ardından bir isim verelim ve kısa bir açıklama girelim ve solda dip kısımda bulunan "En yüksek ayrıcalıklarla çalıştır" kutucuğuna tik koyalım. (Önemli)

gpedit.msc de görev oluştur

3. Tetikleyiciler sekmesine geçiş yapalım ve sol alttaki Yeni butonuna tıklayalım son olarak yeni açılan ekranda Görevi başlat kısmındaki aşağı açılır menüden "Oturum açıldığında" kısmını seçelim ve tamam butonu ile onaylayalım

Gpedit.msc Tetikleyici

4. Ardından Eylemler sekmesine geçiş yapalım ve dip kısımdaki Yeni butonuna tıklayalım

Eylemler Yeni

5. Yeni eylem penceresinde , Eylem aşağı açılır menüsünde "Program başlat" kısmının seçili olduğundan emin olalım ve gözat butonu ile açılışta onay almadan çalışması gereken script veya programı seçelim ve Tamam butonuna basalım.

gpedit.msc yeni eylem

6. Görev oluştur penceresinde ayarlar sekmesine tıklayalım buradaki ayarlardan "Görevin isteğe bağlı çalışmasına izin ver" kısmında tik olmalıdır ilaveten zamanlanan başlangıç kaçırılırsa görevi mümkün olan en kısa zamanda çalıştır kısmına tik koymak ta faydalı olabilecektir.

Görev iteğe bağlı çalışsın

Tamam butonu ile ayarları onaylayalım. Sırada yaptığımız ayarların çalışıp çalışmadığının test edilmesi var bunun için Görev zamanlayıcı ana ekranına dönün ve sağ taraftaki eylemler başlığı altında bulunan sıralı özelliklerden "Çalıştır" kısmına tıklayın ve scriptin onay sormadan çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Zamanlanmış bir görev nasıl test edilir

Ardından Oturumu kapatıp tekrar kullanıcı girişi yaparak ikinci bir kontrol yapın.Zamanlanmış görevi silmek için Görev zamanlayıcısını açıp ilgili görevin üstüne sağ tıklayıp sil demeniz yeterlidir.

Zamanlanmış Görev nasıl silinir

- Zamanlanmış bir göreve kısayol oluşturalım Burada

- Komut istemi ile zamanlanmış görev oluşturalım Burada

- Tüm zamalanmış görevleri birarada görelim Burada

- Zamanlanmış bir görevi Yedekleme - Geri Yükleme Burada

- Zamanlanmış bir görevi diğer Bilgisayarlarda çalıştırmak Burada

- İnternet bağlantısı kesildiğinde program çalıştırmak Burada


8 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Hovesmyrat
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for nihat
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Yavuz Kaya
  7. Avatar for Velociraptor
  8. Avatar for Haluk gürgen

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha