Registry anahtarı ile açılışta Program çalıştırın


Registry anahtarı ile açılışta Program çalıştırın
Bir dosya veya programı açılışta çalıştırmak çoğu durumda işlerinizi kolaylaştıracaktır. Mesela çalıştığınız Microsoft Word veya Excel sayfasının siz bilgisayarınızı açar açmaz karşınıza gelse nasıl olurdu


veya bilgisayarınızı açtığınızda Photoshopunuz siz daha tıklamadan açılsa ? Tüm bunları başlangıç klasörünü kullanarak veya Görev zamanlayıcı yardımı ile gerçekleştirebilirsiniz bunun nasılını önceki makalelerimizde açıklamıştık , busefer aynı işi registrynin "Run" veya "Run Once" anahtarları yardımı ile yapacağız. Windows 95 ve 98 den beridir Windows boot ederken (Önyüklenirken) bir programı registrydeki bir değer yardımı ile çalıştırmanın yöntemi aynı kaldı. Run ve RunOnce kayıt defteri anahtarları, kullanıcının her oturum açışında Dosya veya programların çalışmasını sağlarlar gel gelelim belirli kurallara uyulması gerekir bunlar ;

Run anahtarı ile açılışta Yazılım çalıştır

1. Yönetici Yetkisi isteyen uygulamalar bu şekilde başlatılamayacaktır

2. Bir anahtarın veri değeri 260 karakterden uzun olamaz

3. Varsayılan olarak, bilgisayar Güvenli Modda başlatıldığında bu Anahtarlar yok sayılır. RunOnce anahtarları ile çalıştırılmak istenen programı Güvenli modda bile çalışmaya zorlamak için değerin önüne yıldız işareti (*) ekleyin.

4. Çalıştırılacak Program veya dosya Bir dize değeri oluşturularak ve Değer verisi olarak Uygulamanın tam yolu belirtilerek kullanılır. Bir anahtarın altına birden çok girdi oluşturursanız bu yazılımların çalışma sırası belirsiz olacaktır yani her çalıştırmada farklı bir tanesi başlayabilir.

Run Registry Anahtarları ile açılışta yazılım çalıştırın

Run anahtarı vasıtası ile çalıştırılan bir Program veya dosya Kullanıcı her oturum açtığında çalışacaktır. Registry anahtarı Dize değeri (String Value) şeklinde olmalı ve değer verisi boşluğuna çalıştırılacak Programın tam yolu girilmelidir. Aşağıdaki son anahtar x64 olan sistemlerde çalışacaktır.

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\WOW6432Node\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

Mesela Masaüstünde sordum.txt dosyası oluşturun ve üstteki anahtarlardan birine yeni bir Dize değeri oluşturup bir isim verin mesela ben dize ye "1" değerini verdim lakin bu isim herhangi birşey olabilir mesela test, deneme .... ardından açılışta çalışacak sordum.txt dosyasının yolunu ekleyin.

Run anahtarına dize değeri oluştur

Artık Sistemi her açışınızda kullanıcı girişi yaptıktan sonra sordum.txt dosyası otomatik olarak çalışacaktır. Bu dosyanın içerisinde mesela yapılması gereken işleri yazabilirsiniz.

RunOnce Registry Anahtarları ile açılışta yazılım çalıştırın

RunOnce anahtarı yardımı ile çalıştırılan bir uygulama sadece ilk oturum açılışında çalışır çünkü anahtar devreye girdikten sonra RunOnce Anahtarı silinir.

RunOnce kayıt anahtarı

Aşağıda sadece bir defa çalıştırmak için kullanabileceğiniz registry anahtarlarını görüyorsunuz. Kullanımı RunOnce le aynı olduğundan tekrar açıklanmayacaktır.

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnce
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnce
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\WOW6432Node\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnce

Varsayılan olarak, komut satırı çalıştırılmadan önce bir RunOnce anahtarının değeri silinir. Komut çalışana kadar değerin silinmesini ertelemek için RunOnce değer adının başına bir ünlem işareti (!) Ekleyebilirsiniz. Eğer RunOnce anahtarına otomatik bir değer ekletmek istiyorsanız  RunItOnce Uygulamasından faydalanabilirsiniz.

RunOnceEx Registry Anahtarları ile açılışta yazılım çalıştırın

RunOnceEx anahtarında Program veya komut Çalıştıktan sonra anahtar silineceği için sadece ilk Oturum açılışında çalışacaktır.İlgili registry anahtarları aşağıdadır.

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnceEx
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnceEx
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\WOW6432Node\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnceEx

NOT: RunOnce ve RunOnceEx kayıt defteri anahtarlarından komutları yürütmek için bir Yönetici hesabıyla oturum açmanız gerekir.

Uygulamalar RunOnce veya RunOnceServices anahtarlarını yalnızca uygulama kurulumunu tamamlamak gibi geçici koşullar için kullanmalıdır. Bir uygulamanın RunOnce veya RunOnceServices altındaki girdileri sürekli olarak yeniden oluşturmaması gerekir, çünkü bu Windows Kurulumu'na müdahale edecektir. Oturum açma iletişim kutusu ilk kez göründüğünde RunServices ve RunServicesOnce arka planda veya oturum açma yoksa önyükleme işleminin bu aşamasında çalıştırılır. Bu anahtarlar, uzak kayıt defteri hizmeti gibi arka plan hizmetleri içindir ve önyükleme başına yalnızca bir kez çalıştırılır. Kurulum anahtarı yalnızca Kurulum'un ilk önyükleme etkinlikleri tarafından veya Program Ekle / Kaldır Sihirbazı'nı kullandıktan sonra çalıştırılır.

- Bir uygulamayı Açılışta onaysız çalıştırmak Burada

- Görev zamanlayıcı ile açılışta onaysız Program çalıştıralım Burada

- GPEdit ile Açılışta Program Çalıştırma Burada

- Açılışta otomatik olarak Program ,Script... çalıştırmak Burada

- Açılışta otomatik çalışan uygulamalar sonlandırılmasın Burada

- Registry dosyalarını onay almadan çalıştırma Burada

- Açılışta yüklenen ve windows a ait olmayan hizmetler Burada

- Açılışta Numlock devreye girmiyor Burada

- Bilgisayar her açılışında belirli bir tarihe ayarlansın Burada


2 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha