Bir yazılıma Kod sertifikası nasıl eklenir


Bir yazılıma Kod sertifikası nasıl eklenir
Önceki makalelerimizin bir tanesinde yazılım kodlayıcılarının kendi ücretsiz kod sertifikalarını nasıl oluşturabileceğinden bahsetmiştik böylece Antivirüs üreticilerinden bazılarının sahte virüs uyarıları

bertaraf edilebileceği gibi yazılımın aynı kodlayıcı elinden çıktığının ispatı da yapılabiliyordu, zamanla bu Coder güven kazandıkça onun yazılımlarına gömdüğü bu sertifikayı beyaz listeye alacak olan Antivirüsler sahte uyarı vermemeye başlayacaklardır. Peki ama Oluşturduğumuz Bu Kod imza serttifikasını (code signing certificate) yazılım içerisine nasıl gömebiliriz ? bu konuda çok farklı yöntemler olsa da windows üzerinde küçük bir ücretsiz araç yardımı ile kodladığımız veya exe yaptığımız uygulamaya sertifika gömme işlemini adım adım açıklamaya çalışacağız.

Yazılıma sertifika (code signing certificate) Ekleme (gömme) işlemi nasıl yapılır

Yazlımın hangi programlama veya script dili ile oluşturulduğuna bakılmaksızın oluşan exe nin size ait olduğunun bilinmesini istiyorsanız buna geçerli bir sertifika eklemeniz gerekir. Sertifikalar ".pfx" , ".crt " , ".cer" ... gibi uzantılar alabilmektedirler.

1. Yazılıma sertifika ekleme işlemi için "DigiCert Certificate Utility" isimli bir uygulamadan faydalanacağız yazılım hem ücretsiz hemde portable (kurulumsuz) dur. İndirme linkini sayfa sonunda bulabilirsiniz.

2. Yazılımı çalıştırdığınızda ilk ekranda lisans sözleşmesi gelecektir sağ alttaki "Accept" butonuna basın ve kabul edin

Digicert lisans sözleşmesi

3. İlk arayüz geldiğinde soldaki menülerden "Code signing" kısmına tıklayın (1) , varsa Bilgisayarınızda oluşturulmuş olan sertifikayı otomatik olarak görüntüleyecektir. Eğer herhangi bir sertifika göstermiyorsa sağ üst kısımdaki import ikonuna tıklayıp açılan pencereden sertifikanızı seçin ve ileri butonuna tıklayın.

Sertifikayı içe aktar

4. Ardından sertifikaya bir isim verin ve son butonuna tıklayın. İşlemin başarılı olduğuna dair bir ileti alacaksınız "Tamam" butonuna tıkladığınızda artık sertifikanız yazılım arayüzünde belirecektir.Sertifikanın üzerine fare ile tıklayıp seçin dip kısımdaki "Sign files" butonuna tıklayın

Yazılıma sertifika ekle

5. Yeni açılan pencerede "Add Files" butonuna bastığınızda açılan pencereden yazılımınızı seçin.

imzalanacak dosyayı ekle

6. Ben örnek olması açısından Autohotkey ile exe yapılmış bir uygulamayı seçtim

imzalanacak dosya

7. Yazılım ismi ve yolu arayüzde belirdikten sonra dip kısımdaki "Sign" butonuna basıp yazılıma sertifikayı ekleyin

Yazılım imzalanıyor

8. Başarılı şekilde tamamlandığına dair bir ileti belirecektir "All the files have been successfully signed" anlamı yazılıma sertifikanızın eklendiği dir.

Yazılım imzalandı

Kontrol etmek için exe dosyasının imzasız haline sağ tıklayıp özellikler dersek ilk resimdeki gibi görünecektir. dijital imzamızın eklendiği exe yi sağ tıklayıp özellikler dersek sekmeler arasına "Dijital imza" sekmesinin eklendiğini görürüz son resim dijital imzamızın ne şekilde göründüğünü göstermektedir.

Yazılım dijital sertifikası

Görüldüğü üzere Artık yazılımınız dijital bir imzaya sahip , İmzalayanın adı kısmını seçip ayrıntılar derseniz , imza ayrıntılarına ulaşabilirsiniz.

- Kod imzalama sertifikanızı kendiniz oluşturun Burada

- vbs dosyasını .exe yapmak için ücretsiz programlar Burada

- Autoit te VBscriptleri exe halinde paketlemek Burada

- Autohotkey kodlarını exe haline getirelim Burada

- Freeware Shareware gibi kavramlar nedir Burada

- bat dosyasını .exe ye çevirelim (adım adım resimli) Burada

- Powershell scriptlerini .exe yapalım Burada


16 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Onur
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Tarık

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha