İnternet kotanızı ölçmeye yarayan birkaç yazılım


Windowsta internet kotası nasıl ölçülür
Bildiğiniz üzere Microsoft,, Windows 10 a internet kotanızı ölçmek için kullanabileceğiniz Veri kullanımı istatistik özelliği ekledi , kullanım istatistiklerinizi görmek için Ayarlar - Ağ ve internet - Veri kullanımı

(Sol menüde) kısmına tıklayın karşınıza kablosuz veya kablolu olmak üzere ayrı ayrı veri kullanım istatistikleri çıkacaktır.

Windows 10 veri kullanımı

Bunlardan dilediğinizin üzerine tıklayıp ayrıntıları görebilir veya dilerseniz kullanım istatistiklerini sıfırlayabilirsiniz.

Windows 10 da veri kullanım ayrıntıları

Microsoftun sunduğu bu istatistiklere kolayca ulaşmak için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz

ms-settings:datausage

Bu veriler birçok kullanıcıya yeterli gelebilir fakat Ya Kullanıcı Windows 10 kullanmıyorsa ? yada kullansa bile geçmiş tarihlerdeki kullanım oranlarını vermediği ve daha gelişmiş seçenekler sunmadığı için üçüncü parti yazılımlar kullanmak istiyorsa. Aşağıdaki yazımızda iki adet ücretsiz uygulamadan söz edeceğiz birincisi oldukça küçük boyutlu ve sade diğeri ise daha gelişmiş bir uygulamadır.

1. ShaPlus Bandwidth Meter

Oldukça küçük boyutlu Ücretsiz bir yazılımdır (117 kb) , Anasayfasından indirdikten sonra çift tıklayıp kurulumu yapın , Kurulum adımlarının bir özelliği olmadığından ileri - ileri diyerek kurulumu tamamlayın , ilk ekran olarak ayarlar (settings) penceresi karşınıza gelecektir. Buradaki listede Herhangi bir ayar ile oynamanıza gerek yoktur .Ok butonuna basıp yazılımı kapatın , verilere ulaşmak istediğinizde saatin yanında gizlenen yazılım ikonuna tıklamanız yeterlidir.

Shaplus yazılım ekranı

Eğer yazılım ikonuna sağ tıklarsanız belirli ayarlara ulaşırsınız bunlardan mesela geçmiş aylardaki verilere ulaşmak için "Monthly Totals" kısmını seçmeniz gerekmektedir ardından yıllara göre aylık kota kullanımlarınıza ulaşmış olacaksınız.

Shaplus aylık veri

2. NetWorx

Önceleri Ücretsiz olan yazılımın son birkaç sürümü ücretli hale gelmiştir bu sebeple yazılımın ücretsiz sürümünü kendi sitesinden değil indirme sitelerinden birinden edinmeniz gerekir. Anasayfası ücretsiz sürüm linkini vermemektedir. Yazılımın ücretsiz sürümünü Majorgeek sitesinden indirebilirsiniz. Yazılımı indirdikten sonra ileri ileri diyerek kurulumu tamamlayınız burada dikkat etmeniz gereken bir nokta kurulum sırasında adımların birinde yeralan "Otomatik olarak Güncellemeleri Kontrol Et" kutucuğundaki tiki kaldırmanız gerektiğidir.

Networx otomatik olarak güncellemeleri kontrol et

Kurulumdan sonra saatin yanındaki ikonuna sağ tıklayıp ayarlara ulaşabilirsiniz

Networx ayarlar

Windows başlangıcında çalışması her bir verinizin kayıt altına alınmasını sağlayacağından önemlidir.

nenetworx windows açılışında çalışın

Yine saatin yanındaki ikonuna sağ tıkladığınızda açılan yerden "Kullanıcı İstatistikleri" kısmını seçerseniz "Günlük Rapor" altında hergünkü veri kullanım rakamlarınıza ulaşabilirsiniz.

Networx günlük Rapor

İnternet servis sağlayıcılarınızın sayfalarında verdikleri raporlara herzaman güvenmeyin Türkiyede birkaç defa 10 larca GB lık kotamın tuhaf şekilde kullanılmış gibi gösterildiğine şahit oldum Aman dikkat.

- Windows 10 ile internet kotanızı kolayca takip edin Burada

- internet kotası aşıldığında windows 10 uyarsın Burada

- Bilgisayar açıkken nekadar veri kullanmış Burada

- Windows 10 veri kullanımını bir tıkla sıfırlama Burada

- Mobil veri kotanız dolduğunda Uyarı alın Burada


8 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for m.aydemri (TRWE_2012)
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for taba
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Halilcan mutlu
  7. Avatar for Velociraptor
  8. Avatar for Hakkı Can Polat

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha