Photoshop ta Hoşgeldin ekranını devre dışı bırakın


Photoshop ta Hoşgeldin ekranını devre dışı bırakın
Adobe Firmasına ait Photoshop yazılımını kullanıyorsanız ve 2019 sürümüne terfi ettinizsse ilk açılışta dikkatinizi çekmiş olan şey açılış ekranındaki saçma resim olmuştur . Splash screen denen bu açılış

resminin nasıl değiştirleceğini önceki makalelerimizden birinde açıklamıştık. Bu ekrandan sonra karşınıza "Photoshop a Hoşgeldiniz" ekranı gelecektir. Her kim ne sebeple akıl etmiş bilinmez lakin berbat bir fikir diyebilirim. Photohop Genellikle profesyonellerin kullandığı bir yazılımdır . Sözde kullanım kolaylığı sunacağı düşünülerek bukadar saçma karşılama ekranı yapmasalar çok daha iyi olacaktı.

photoshop hoşgeldiniz ekranı

Aşağıdaki makalemizde bu hoşgeldiniz ekranını nasıl devre dışı bırakabileceğinizi kısaca açıklamaya çalışacağız.

Photoshop 2019 da Welcome screen (Hoşgeldiniz ekranı) olmasın

1. Photoshopu açtığınızda karşınıza çıkacak olan hoşgeldiniz ekranındayken Üst menüden Edit (Düzenle) kısmına tıklayın ve aşağı açılan menüde Preferences (Tercihler) kısmını seçin , Menü çok uzun olduğu için en dip kısımda sizdeki Photoshopta Preferences özelliği yeralmayabilir , bu sebepledirki dip kısmıdaki aşağı bakan üçgene tıkladığınızda menünün yukarıya doğru kaydığına şahit olacaksınız , en dipteki Preferences kısmına tıklayın ve sonraki menüde "General" kısmını seçin

photoshop tercihler

2. Açılan Peferences penceresinde "Disable the Home screen" kutucuğuna tik koyun ve sağ üst köşedeki "Ok" butonuna basın.

Adobe hoşgeldin ekranı ayarı

Ardından Photoshopu kapatıp tekrar açın alışık olduğunuz arayüzün gelmiş olduğuna şahit olacaksınız.

Yeni - Belge menüsünde Son açtığınız belgeler yeralmasın

Bu sürümde yeni - belge olarak oluşturduğunuz belirli sayıdaki belge , yeni belge oluştururken görüntülenir ve karşınıza getirilir bazen bu durum rahatsız edici olabilir bu sebepledirki Edit - Preferences - general kısmında yeralan Use Legacy "new Documents" Interface kısmına tik koyarsanız (Üstteki resim) ilk açılışta son açtığınız belgeler arayüzü gelmeyecektir.

Son belgeler

Yine bu sürümde anlam veremediğim diğer bir tuhaflık Yeni - Dosya menüsünde transparent (Şeffaf) seçeneğinin gizlenmiş olmasıdır. İlk defa bir Photoshop sürümünde bukadar çok GUI dizayn hatası yapıldığına şahit oluyorum (Şahsi fikrimdir)

Photoshop 2019 da Transparan (Şeffaf) seçeneği yok

Photoshop 2019 u açtıktan sonra Üst menüden ; File - New (Dosya - Yeni) deyin veya klavyenizdeki Ctrl + N klavye kısayolunu kullanın , açılacak olan yeni dosya penceresinde sağ alt köşede "Background Content" başlığı altındaki aşağı açılır menüyü açın , muhtemelen burada Transparan seçeneğini göremeyeceksiniz.

photoshopta transparan layer

Farenizin tekerleğini kendinize doğru kaydırın yada "New Document" penceresinin sağ kenarındaki kaydırma çubuğunu aşağıya doğru kaydırın , Hemen transparan seçeneğinin belirdiğine şahit olacaksınız.

Photoshopta Animasyonlu ipuçları olmasın

General - Preferences Tools kısmına tıklayalım ve burada en üstte yeralan Show tooltip kısmından tiki kaldıralım böylece sol taraftaki araçlar menüsündeki animasyonlu ipuçları kaybolacaktır.

photoshop animasyonlu tooltip

Photoshop resmi kapatırken takılıyor

Bir resim veya yeni bir dosya oluşturdunuz , üzerinde düzenlemeler yaptıktan sonra resmi kapatırken takılma yapıyorsa Edit - Preferences - Genral - Performance kısmına gidip "Use graphic Processor" kısmındak tiki kaldırın

photoshop takılıyor

Photoshop Yazı içini otomatik doldurmasın

Kullanıcıların en çok şikayet ettiği ve bu sebeple sonraki sürümlerde varsayılan olarak devre dışı gelen özellik ise , bir yazı yazmaya kalktığınızda yazı içinin otomatik olarak saçma sapan kelimelerle doldurulması. Bu özelliği devre dışı bırakmak istiyorsanız ; Üst menüden Edit (Düzenle) kısmına tıklayın ve aşağı açılan menüde Preferences (Tercihler) kısmını seçin ardından General (genel) Penceresinde Type kısmına tıkladığınızda açılacak olan yerde yeralan "Fill New Type layers with placeholder text" (Yeni Tip katmanları metinle doldurun) kutucuğunun önündeki tiki kaldırın.

yeni katmanı Text ile doldurmasın

Sanıyorumki bu sürüm, kullanıcılar her aradıklarını bulmakta zorlansınlar diye özel olarak tasarlanmış yoksa böylesi bir ergonomi katliamı başka türlü açıklanamaz.

- Photoshop ayarlarını sıfırlamak (resetlemek) Burada

- Photoshop ico uzantılı dosyaları açmıyor Burada

- Photoshopta resmin kenarlarını yuvarlatalım Burada

- Photoshop'u Hızlandırmak İçin Çok Basit 2 Yol Burada

- Photoshop başlangıç ekranı resmi nasıl değiştirilir Burada

- Dosya gezgini Psd önizlemelerini göstersin Burada


3 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha