Mikrofon kullanımını devre dışı bırakın


Mikrofon kullanımını yasaklayın
Günümüzde Haberiniz olmadan web kameranızı yada mikrofonunuzu devre dışı bırakacak teknikler mevcuttur. Web kameranızın önüne bir siyah bant yapıştırdığınızda haberiniz olmadan görüntü veya


resim alınması imkansızdır gel gelelim aynı şey mesela bir laptopta bulunan dahili mikrofon için geçerli değildir , bir zararlı tarafından gizlice açılıp ortam dinlemesi ve ses kaydı yapılabilir hatta ziyaret ettiğiniz bir web sayfası dahi bunu gerçekleştirebilir. Eğer gizliliğe önem veren biri iseniz ihtiyacınız olmayan zamanlarda Mikrofonunuzu devre dışı bırakabilirsiniz. Bunu yapmak için ; Ayarlar - Sistem - Ses - kısmına ulaştıktan sonra sağ tarafta bulunan Mikrofon gizlilik ayarlarına gidin. Aynı yere bir tıkla ulaşmak için aşağıdaki kodu çalıştır penceresinden uygulamanız yeterlidir.

ms-settings:sound-devices

Karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere gelecektir burada mikrofonunuzun üzerine tıklayıp devre dışı bırak demeniz gerekir.

Mikrofonu devre dışı bırak

Gel gelelim aynı ayar diğer bir kullanıcı veya zararlı program tarafından tekrar aktif edilebilir. benzeri durum Aygıt yöneticisinden devre dışı bırakacağınız mikrofon sürücüsü içinde geçerlidir. Tam güvenlik için Mikrofonun bilgisayarınızda kullanımını tamamen yasaklamak isteyebilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Bilgisayarınızdaki Mikrofon kalıcı şekilde nasıl devre dışı bırakılır

Sayfa sonunda sizler için hazırladığımız VBscript ile bir tıkla Mikrofonunuzu devre dışı bırakabilir ve yine bir tıkla etkinleştirebilirsiniz. Script ile Mikrofonu devre dışı bıraktıktan sonra mesela ses kaydı almaya kalktığınızda "Ayarlardan Mikrofon kurulumu yapmanız gerekiyor" diye bir hata iletisi alacaksınız bunun anlamı Bilgisayarınızda Mikrofonun tanınmadığı ve kullanılamayacak olmasıdır.

Mikrofon kurulumu yap hatası

Bu hatadan sonra kullanıcı , Mikrofon gizlilik ayarları kısmına gidip kontrol ettiğinde ; Bu ayarlardan bazıları gizlidir veya kuruluşunuz tarafından yönetilir, hata iletisi ile karşılaşacak ve işlem yapamayacaktır.

Mikrofon erişim ayarları silik

Sayfa sonundaki script ilk tıklamada hangi işlemi yapıysa ikincisinde tersini uygulayacaktır. Yani Mikrofonu kapattıysa erişime açacak , açtıysa kapatacak ve mikrofon kullanımını devre dışı bırakacaktır. İşlemden sonra otomatik olarak Mikrofon gizlilik ayarları penceresi açılacaktır.

Vbscript ile mikrofonu kapat

Böylece Mikrofonunuz sizin kontrolünüz dışında kullanılamaz hale gelecektir. Özellikle laptoplarda bulunan dahili Mikrofonun kontrolü daha zor olduğundan bu ipucu Laptop kullanıcılarının işine yarayacaktır.

- Uygulamalar mikrofon ve Kameraya erişemesin Burada

- Windows 10 da Mikrofon yada Hoparlörü devre dışı bırakalım Burada

- Windows 10 da ses aygıtını yeniden adlandıralım Burada

- Mikrofon üzerinden sizi dinleyip kaydedemesinler Burada

- Mikrofonumuz çalışıyormu test edelim Burada

- Mikrofondan konuşurken kendi sesinizi dinleyin Burada

- Tek Jak Girişli Laptopta Oyuncu Kulaklığı kullanmak Burada

- Varsayılan ses aygıtını bir tıkla değiştirin Burada

- Sesinizi kolayca Mp3 olarak kaydedin Burada

- Windows 10 da ses kaydı kısayolları Burada


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Sami
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for gürkan

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha