Excel dosyalarını topluca Pdf formatına dönüştürün


Excel dosyalarını topluca Pdf formatına dönüştürün
Excel, Microsoft tarafından geliştirilen ve ilk sürümü 30 Eylül 1985'te yayımlanan bir bir elektronik tablo programıdır. Excel .xls veya .xlsx dosya uzantılarına sahiptir. Excel'in genel kullanımları arasında hücre


tabanlı hesaplama, pivot tablolar ve çeşitli grafik araçları bulunur. Örneğin, bir Excel elektronik tablosuyla, aylık bir bütçe oluşturabilir, işletme giderlerini izleyebilir veya büyük miktarda veri sıralayabilir ve düzenleyebilirsiniz.

Excel'in PDF'ye dönüştürülmesi, elektronik tablo dosyalarının diğer insanlarla paylaşılmasını kolaylaştırır. Örneğin, bir muhasebeci müşterilerine finansal modellerini veya aylık raporlarını iletmek isteyebilir. Eğer excel tablosunu direkt olarak yollarsa ve müşterisinde excel kurulu değilse bu raporu görüntüleyemez fakat XLSX veya XLS'yi PDF'ye dönüştürerek, muhasebeci müşterilerinin dosyayı görüntülemesini ve yazdırmasını kolaylaştırır çünkü Tüm tarayıcılar PDF formatını görüntüleyebilirler.

Bir Excel dosyası Pdf ye nasıl dönüştürülür

1. Pdf ye dönüştürmek istediğiniz Microsoft Excel belgesini açın ve üst menüden Dosya - Farklı Kaydet kısmını seçtikten sonra Gözat kısmına tıklayın

Excel Farklı kaydet ekranı

2. Açılan farklı kaydet ekranında , Kayıt türünü PDF olarak seçin

Excel kayıt türü pdf

Böylece Tek bir excel dosyasını Pdf şeklinde kaydetmiş oldunuz. Bu yöntem genellikle elinizde birkaç adet excel dosyası varsa kullanışlıdır peki ama ya elinizde yüzlerce Pdf ye çevrilecek uzantısı XLSX veya XLS olan Excel belgesi varsa ne yapacaksınız ?

Bir script yardımı ile Tüm Excel dosyalarını Pdf formatına dönüştürelim

Bir Powershell kodu ile belirli bir klasör içerisinde yeralan ve uzantısı XLSX veya XLS olan Tüm excel dosyalarını kolayca Pdf formatına dönüştürebilirsiniz gel gelelim kullanıcılar genellikle ilgili Powershell kodlarını nasıl kullanacaklarını bilemezler , kodu birşekilde çalıştırsalar bile Powershellde yetki sorunları sebebi ile işlem gerçekleştirilemeyebilir vs. Bu sebepledirki sizler için içerisinde Powershell kodları olan bir exe kodladık yazılım önce mevcut dizinde  gerekli yetkiler ile çalışıp klasör içerisindeki tüm Excel dosyalarını Pdf formatına dönüştürmektedir . Ex2Pdf.exe nin çalışabilmesi için sisteminizde Office kurulu olmalıdır.

1. Sayfa sonundaki linkten gerekli yazılım dosyasını indirin ve zipten çıkartın , şifre isteyecektir , şifresi : sordum

2. Pdf ye çevireceğiniz ve uzantısı XLSX veya XLS olan Excel dosyalarını bir klasör içerisinde toplayın ardından indirdiğiniz yazılımı bu klasör içerisine kopyalayıp çalıştırın.

Bir tıkla Exceli Pdf ye dönüştür

Klasör içerisinde yeralan tüm excel dosyaları , pdf formatına dönüştürülecektir. Ardından exe dosyasını silebilirsiniz.

- Word dosyalarını toplu halde Pdf formatına çevirelim Burada

- PowerPoint dosyalarını topluca Pdf formatına dönüştürün Burada

- Windows 10 da bir resmi Pdf ye çevirelim Burada

- Sumatra pdf ücretsiz portable pdf ve ekitap okuyucu Burada

- Chrome de web sayfalarını .pdf olarak saklayın Burada

- Office de görüntüleme dili nasıl değiştirilir Burada

- Word veya Excel belgelerini Google drive ile görüntüleyin Burada


18 Yorum Var
  1. Avatar for burak
  2. Avatar for Velociraptor
  3. Avatar for cenk70
  4. Avatar for Velociraptor
  5. Avatar for cenk70
  6. Avatar for Velociraptor

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha