Usb bellek ikonu Dosya gezgininde çift görünüyor


Usb bellek ikonu Dosya gezgininde çift görünüyor
Windows 10 un çıkışından buyana uzunca bir süre geçti ve her 6 ayda bir yeni bir sürüm çıkartılıyor bazen bu özellikler eski windows kullanıcılarının alışık olmadığı türden olabiliyor mesela dikkat ettinizmi


bilmem fakat Windows 10 işletim sisteminde USB portlarınızdan birine harici HDD (Sabit disk) veya bir parmak bellek taktığınızda dosya gezgininin sol taraftaki Gezinme Bölmesinde bu Usb aygıtı iki defa listelenir. mesela ben örnek olması açısından Windows 10 1909 sürümü yüklü bulunan laptopumun USB portlarından birine SONY markalı bir parmak bellek taktım ve sonuç aşağıdaki gibi.

USB bellek çift görünüyor

Windows 10 da bu çift (Double veya mükerrer) gösterim , kullanıcıların tak çıkar Usb aygıtına daha hızlı erişilmesini sağlamak için konulan bir özellik olmasına rağmen gezinti bölmesinde iki yinelenen sürücü simgesinin görünmesi bazen kafa karıştırıcı olabilmektedir.Bu sebepledirki kullanıcılar Dosya gezgininde bu çift olarak görünen Usb bellek veya harici hdd ikonunu nasıl tek ikona indiririz diye araştırmaktadırlar. Aşağıdaki makalemizde bir registry kaydını silerek bunun nasıl gerçekleştirilebileceğini açıklamaya çalıştık.

Aynı Harici HDD veya USB bellek ikonu iki defa gösteriliyor

Bu can sıkıcı sorunu gidermek için, Dosya gezgini Gezinme Bölmesinde yeralan çıkarılabilir sürücü simgelerini ayrı olarak göstermekten sorumlu olan bir anahtarı Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nden kaldırmanız yeterlidir.

1. Aşağıdaki registry anahtarına gidin

HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Desktop\NameSpace\DelegateFolders

2. Bu anahtarın hemen altında yeralan ve "{F5FB2C77-0E2F-4A16-A381-3E560C68BC83}" ismini almış olan Alt anahtarı sağ tıklayıp sil deyin.

Registryde anahtar silmek

Eğer Üstteki işlemlerden sonra Usb den bağladığınız parmak bellek veya harici HDD ikonu halen çift görünmeye devam ediyorsa sisteminizin 64 bit olması sebebi ile olabilir bu durumda aşağıdaki anahtara gidip bu anahtar altında yeralan aynı isimli ("{F5FB2C77-0E2F-4A16-A381-3E560C68BC83}" ) alt anahtarı silmeniz gerekebilir.

HKLM\SOFTWARE\WOW6432Node\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Desktop\NameSpace\DelegateFolders

Üstteki işlemleri uyguladıktan sonra Dosya gezgininde USB den bağladığınız bellek veya harici sabit disk aşağıdaki şekilde tek olarak görünecektir.

Usb bellek tek ikon olarak görünüyor

Bunlarla uğraşmak yerine sizler için sunduğumuz hazır registry kayıtlarını kullanmak isterseniz aşağıdaki linkten gerekli reg dosyalarını indirip kullanabilirsiniz. Duble_sil.reg dosyasını kullandığınızda USB aygıtları ikişer defa görünmeyecektir. varsayilan.reg dosyasını kullandığınızda tekrar eski haline dönecek yani çift ikon şeklinde görünecektir.

- Aniden bozulan USB 3.0 Portları Burada

- USB Portları bazen çalışmayı durduruyor Burada

- Usb fare takıldığında Touchpad devre dışı kalsın Burada

- Sadece izin verdiğimiz usb aygıtları çalışsın Burada

- Önyüklenebilir USB belleğimizi boot etmeden test edelim Burada

- Usb port türleri ve bunlar arasındaki hız farkları Burada

- Sizden habersiz USB aygıtı kullanılmışmı öğrenin Burada

- USB belleğin Porttan kullandığı güç miktarını bulalım Burada


11 Yorum Var
 1. Avatar for Velociraptor
 2. Avatar for Emir
 3. Avatar for Velociraptor
 4. Avatar for eskiüye
 5. Avatar for birhan
 6. Avatar for Velociraptor
 7. Avatar for esatiz
 8. Avatar for Velociraptor
 9. Avatar for kardes coe
 10. Avatar for Velociraptor
 11. Avatar for Ayşe pakdemir

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha