SSD diskiniz Ömrünün neresinde


SSD diskiniz Ömrünün neresinde
SSD dediğimiz katı hal diskleri klasik mekanik Sabit disklerin (HDD) yerini almaya başladılar , sessiz olmaları ,Veri yazma ve okumada çok daha hızlı olmaları , içlerinde dönen herhangi bir parça bulunmaması


, daha az enerjiye ihtiyaç duymaları ... gibi bazı avantajlarının yanında Bozulurken önceden herhangi bir uyarı vermemeleri , TRIM özelliği aktif edilmiş SSD lerde veri kurtarmanın çok zor hatta imkansız olması ... gibi bazı dezavantajları da bulunmaktadır. SSD kullanıcılarının en merak ettiği konuların başında ; SSD diskin sağlık durumu ve Yaklaşık kaç yıl daha risksiz şekilde kullanılabileceği bilgisidir. SSD üreticileri diske belirli bir TB (Terabyte) yazma garantisi verirler mesela Intel bir zamanlar , SSD lerine Toplamda 37 TB veri yazılabileceğini yani 5 yıl boyunca her gün 20 GB veri yazılmasını garanti ediyordu. Bunun yanında Samsung ise Buradaki tabloda , 860 EVO Serisi 500 GB lık SDD ye 300 TB veri yazma garantisi veriyor.

Katı hal diski SSD

Sabit disk sürücülerinden farklı olarak, SSD'lerin kullandığı flash belleğin ömrü 10.000 kez yazma ile sınırlıdır. Tüm sürücüler,bellek hücrelerinin eşit şekilde kullanıldığından emin olmak için bir Firmware (ürün yazılımı) içerir ve flash belleğe kaç kez veri yazıldığını ve SSD ömrü için ne kadar zaman kaldığını izler.Firmware yazılmı SSD ile ilgili bilgileri S.M.A.R.T. parametresi şeklide özetler. SMART nedir derseniz ?

S.M.A.R.T (Self-Monitoring Analysis and Reporting Technology)

S.M.A.R.T Kendi Kendini İzleme, Analiz ve Raporlama Teknolojisi anlamına gelir. Amacı, cihazın güvenilirliği ile ilgili mekanik Sabit Disk Sürücüleri (HDD) ve Katı Hal Sürücüleri (SSD) hakkında belirli verileri raporlamaktır. Bu veriler daha sonra olası arızaları tahmin etmek ve bir ürünün kalan ömrünü hesaplamak için kullanılır. Tek bir SMART raporlama formatı yoktur ve farklı cihazlar (HDD / SSD) ve üreticiler farklı SMART verileri rapor ederler.

SSD nizin ömrünü tamamlamasına kaç yıl var

Belirli yazılımlar Sabit diskin bu S.M.A.R.T parametrelerini analiz ederek bu kayıtlardan bazılarını arayüzlerine yasıtmaktadırlar böylece bir SSD nin nekadar ömrü kaldığını yaklaşık olarak bulabilrsiniz. Bu konuda farklı uygulamalar olmasına rağmen SSD Life isminde ücretli ama 15 gün deneme sürümü olan bir uygulamayı kullanacağız. Öncelikle Yazılımı sayfa sonundaki linkten indirip zipten çıkartın ve çalıştırın karşınıza aşağıdaki gibi bir arayüz gelecektir.

SSD Life ile SSD ömrü tespiti

Üstteki resimde SSD diskimin kalan ömrünün Estimated Life time kısmında 8 yıl 4 ay olduğu yazıyor fakat bu aracı kullanmadan önce SSD nizi en az 1 Aydır kullanıyor olmanız gerekir yoksa çokta sağlıklı bir analiz yapamayacaktır çünkü SSD ler ilk kullanılmaya başlandıklarında Disk klonlama veya yedeklenmiş verilerin yazılması gibi ağır işlemlere maruz kalmaktadırlar bu sebeple SSD disk ömrü hesaplaması yaptırmadan önce en az bir ay tercihen 3 , 6 ay veya 1 yıl süresinde kullanılıyor olması çok daha sağlıklı bir hesaplama yapılmasına olanak verecektir.

- Açılmayan Bilgisayarı güvenli mod ile başlatın Burada

- Bölünmüş sabit diski (Hdd) tek dizin yapın Burada

- Windows 10 da SSD için hangi ayarlar yapılmalıdır Burada

- Sabit diskinizin sağlık durumunu kontrol edin Burada

- AHCI Link Power Management ile laptop pil ömrünü arttırın Burada

- Sabit disk dönüş hızı RPM nedir nasıl bulunur Burada

- Windows güncelleme klasörünü temizleyelim Burada

- BAD sektör nedir Onarma komutları nelerdir Burada


10 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha