Bitdefender Ücretsiz antivirüs sürümü incelemesi


Bitdefender Ücretsiz sümü indir
Microsoftun Önce Security Essentials ardından windows 10 larda yerleşik ve olarak varsayılan olarak sunduğu Defender güvenlik yazılımı birçok antivirüs firmasının ücretsiz bir sürüm çıkarmasına veya


varolan ücretsiz sürümlerini güncellemelerine sebep oldu . En etkili tarama (Scan) motorlarından birine sahip olan Bitdefender de uzunca bir süredir ücretsiz bir antivirüs yazılımı sunmaktadır. Daha önceki yazılarımızda Avast ve kaspersky Ücretsiz sürümleri hakkında bilgiler vermiştik bu yazımızda hem Bitdefender Ücretsiz sürümünü inceleyip rakipleri ile karşılaştırma yapacağız.

Bitdefender , Windows, Mac veya Android cihazlarımıza, bilinen tehditleri bulmak ve engellemek için gerçek zamanlı koruma sağlarken, davranış izleme teknolojileri ile de keşfedilmemiş tehditleri ortaya çıkartabilir. Bitdefender Antivirus Free sürümü webde gezinti yaparken açtığınız web sayfalarını geri planda izler ve kötü amaçlı, phishing (oltalama) ve hileli (fraudulent) web sitelerine erişimi engeller, ücretsiz olduğu için fidye koruma katmanından yoksundur fakat yinede ransomware (Fidye) yazılımlarını tespit edip engeller.

Bitdefender Ücretsiz sürümü nasıl kurulur

1. Öncelikle sayfa sonundaki indirme linkinden web yükleyicisini indirelim ve çalıştıralım , karşımıza Bitdefender indiriliyor (Downloading) ekranı gelecektir.

Bitdefender İndiriliyor

2. Ardından sözleşmeyi kabul edeceğimiz ekran gelecektir burada sözleşmeyi kabul kutucuğuna tik koyduktan sonra (1) kurulum butonu aktif olacaktır fakat kendiliğinden işaretli olan ve kullanım raporlarını Bitdefender serverlarına yollamayı kabul ettiğimiz kutucuktaki tiki kaldıralım (2).

Bitdefender sözleşme kabul

3. Birsonraki adımda kısa bir tarama gerçekleşecek ve kuruluma geçecektir

Bitdefender kuruluyor

4. İlk ekranda Bizden kaydolmamızı isteyecektir , Diğer ücretsiz rakiplerinde de benzeri bir uygulama olduğundan bu durumu normal karşılamak gerekir.

Bitdefender kayıt ekranı

Kayıt işleminden sonra kendi kendini otomatik olarak güncelleyecektir , simgesini saatin yanına atan yazılımı açmak için bu simgeyi çift tıklamak yeterlidir. Ayarlarına bakıldığında herhangi bir güncelleme opsiyonu görünmüyor , zaten kullanımı basit olsun diye oldukça az seçenek sunmuşlar mesela tam tarama yaptıracaksanız arayüzdeki "System Scan" butonuna tıklamanız yeterlidir.

Bitdefender ücretsiz sürüm ayarlar

Sağ üstteki dişli çark ikonu ile ayarlara ulaşabiliriz , Karantina bölümü karantinaya alınmış dosyaları listeler. Hariç Tutulanlar sekmesi, bir dışlama eklememize yarar , mesela her açılışta Photoshop program dosyalarını tarayıp ilk andaki çalışmasını geciktirmesin istiyorsak "Add Exclusion" butonuna tıklayıp açılan pencereden önce Add folder kısmını seçip Browse butonu ile Photoshop klasör yolunu gösterebiliriz aynı pencerede Add File kısmından tarama harici tutulacak dosyayı seçebiliriz.

Bitdefendere dışlama eklemek

Bitdefenderi geçici olarak kapatmak istiyorsak dişli ikonundan protection kısmını seçmemiz gerekir açılan yerde Protection shield kısmındaki açma kapatma düğmesini kapalı konuma getirirsek koruma devre dışı kalacaktır. Herhangi bir dosyayı taramak içinse sağ tıklayıp bitdefender ile tara kısmına tıklamamız yeterlidir.

Bit defenderin Avast ve kaspersky ile karşılaştırılması

Aşağıdaki tabloda daha önceden tanıtımını yaptığımız Avast ve kaspersky ücretsiz sürümleri ile bitdefender yazılımının karşılaştırması verilmiştir.

Antivirüs karşılaştırma testleri

Kaspersky ve Aviranın ücretsiz sürümlerinde davranışsal tespit ve Bilgisayarda açık arama özellikleri bulunmamaktadır , bit defenderin bu iki yazılıma göre avantajı davranışsal tespit yapabilmesidir , böylece virüs veritabanında yeralmayan yeni zararlıların davranışlarına bakarak bunların tespiti mümkün olabilmektedir. Bitdefenderde Websitesi puanlaması yoktur fakat bence bu özellik gereksizdir ve ilerde Antivirüs şirketlerinin bu özelliği kaldıracaklarını düşünüyorum.


- Avast ücretsiz sürümünü minimum şekilde kuralım Burada

- Kaspersky ücretsiz Antivirüs sürümü indirime sunuldu Burada

- Windows Defenderin sildiği dosyayı geri getirelim Burada

- Windows 10 Defender dosyayı blokluyorsa Burada

- Defender control v1.2 - bir tıkla Defenderi devre dışı bırak Burada

- Güvenle kullanabileceğiniz Ücretsiz Antivirüsler Burada


5 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha