Klasör görünüm seçeneklerine WSH ekleyin


Klasör görünüm seçeneklerine WSH ekleyin
Windows Script Host (WSH) , Windows işletim sistemleri için Bir otomatikleştirme teknolojisidir ve komut dosyaları için bir ortam oluşturur.Basit, güçlü ve esnek scriptler oluşturmanıza izin verir.

Bu scriptler hem windows masaüstünden hemde Cmd dediğimiz komut isteminden çalışabilirler. WSH,gelişmiş sistem yönetimi yeteneğini WSH Object Modelinden alır,bu çalışma zamanı kitaplığı (Runtime library),Ağ sürücülerini veya yazıcıları eşlemek,ortam değişkenlerini almak ve değiştirmek,kısayollar oluşturmak,Kayıt Defterinden anahtar değeri okumak ve Kayıt Defterine yazmak için kullanabileceğiniz nesneleri,yöntemleri ve özelliklerini içerir.Oturum açma scriptleri oluşturmak, kullanıcıların masaüstlerini yapılandırmak, özel yükleme veya yapılandırma scriptleri oluşturmak veya diğer basit görevleri gerçekleştirmek için bu işlevleri kullanabilirsiniz. WSH'nin gerçek gücü, otomasyon arabirimlerini ortaya çıkaran nesneleri çağırmak için COM kullanma yeteneğinden gelir. Microsoft bu özelliği ActiveX Komut Dosyası olarak adlandırır.

Varsayılan olarak Windows 98 den beri bütün windowslarda yeralmaktadır, sayfalarımızda birçok vbs scripti paylaşıyoruz işte bu scriptlerin çalışabilmesi için WSH etkinleştirilmiş olmalıdır , lakin bazen bu scriptlerle yazılan kodlar bilgisayarımıza zarar da verebilir basit şekilde Burada verdiğimiz kodlar CD/DVDrom u sürekli açarak rahatsız edebilmektedir. elbette vbs kodları ile çok daha zarar verici kodlamalar yapılabilir bu sebepledirki Güvenlik amacıyla Dosya Gezgini Görünüm seçeneklerinde yeralan Gelişmiş seçenekleri altına "Windows Script Host (WSH)" yi devre dışı bırakma veya etkinleştirme seçeneği eklenebilir. Microsoft WSH konusunda birden fazla defa yama çıkartmak zorunda kalmıştır.

WSH (Windows Script Host) u Dosya gezgini görünüm seçeneklerine ekleyin

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced\Folder\EnableScriptHost]
"Type"="checkbox"
"Text"="Enable Windows Script Host"
"HKeyRoot"=dword:80000001
"RegPath"="Software\\Microsoft\\Windows Script Host\\Settings"
"ValueName"="Enabled"
"CheckedValue"=dword:00000001
"UncheckedValue"=dword:00000000
"DefaultValue"=dword:00000001

Üstteki kodları bir not defterine yapıştırıp bir isim verdikten sonra uzantısı .reg olacak şekilde kaydedip çalıştırırsanız aşağıdaki gibi bir seçeneğe sahip olursunuz.

Enable windows script host

Dosya gezgini görünüm seçenekleri gelişmiş ayarlarına kolayca ulaşmak için çalıştır Penceresinden aşağıdaki kodlardan birini çalıştırabilirsiniz.

rundll32.exe shell32.dll,Options_RunDLL 7
control.exe folders

Eğer Normal yollardan üstteki resimdeki yere ulaşmak isterseniz; Dosya gezginini açın , Üst menüde yeralan Görünüm sekmesine geçiş yapın ve Seçeneklere tıklayın sonrasında aşağı açılır menüden "Klasör ve Arama seçeneklerini değiştir" kısmına tıklayın ve açılan yeni pencerede görünüm sekmesine geçiş yapın. Dosyalar ve klasörler başlığı altında yeralan kısımda "Enable Windows script Host" diye bir seçenek göreceğiz,buradaki tiki kaldırdığımızda WSH (Windows Script Host) Devre Dışı Bırakılmış olacaktır. Elbette uygula ve Tamam demeyi unutmayın.Artık sisteminizde hiçbir script çalışmayacaktır.

Windows script host devre dışı

Görüldüğü gibi Üstteki regsitry kaydı bize WSH yi kolayca etkinleştirip durdurma imkanı vermektir , eğer Klasör seçeneklerine eklediğimiz bu ek özelliği kaldırmak istiyorsanız aşağıdaki registry kaydını kullanmamız yeterlidir.

WSH (Windows Script Host) u Dosya gezgini görünüm seçeneklerinden silin

Windows Registry Editor Version 5.00

[-HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced\Folder\EnableScriptHost]

Üstteki registry kaydı uygulandığında Dosya ve klasör görünüm ayarları altındaki "Enable Windows Script host" seçeneği silinecektir.

klasor görünüm ayarları

Üstte kodları verilen registry kayıtlarının hepsini aşağıdaki indirme linkinde bulabilirsiniz. Registry kayıtları Windows 10 , Windows 8.1 ve Windows 7 de geçerlidir daha alt sistemlerde test edilmemiştir.

- Tüm klasörlerin görünüm ayarlarını sıfırlayalım Burada

- Klasör görünüm ayarlarını yedekleyelim Burada

- Gizli dosya ve klasörleri Göster gizle çalışmıyor Burada

- Süper gizli dosyalar nedir nasıl görünür yapılır Burada

- Windows 10 da Dosya gezgini Bu bilgisayar menüsünü açsın Burada

- Windows Scripting Host ( WSH ) yi devre dışı bırakalım Burada

- Klasör özellikleri sekmelerine kısıtlama getirelim Burada

- Ağda gizli paylaşım klasörü oluşturalım Burada

- Denetimli Klasör erişimi nedir nasıl kullanılır Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for sedat

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha