Windows Scripting Host ( WSH ) yi devre dışı bırakalımSon zamanlarin Moda virüsleri genellikle Emaillerden geliyor ve Vb ile yazimis otomatik komutlar iceriyorlar genellikle de kullaniçinin haberi olmaksizin bircok fonksiyonu harekete gecirebiliyorlar.


Microsoft Windows Scripting Host (WSH) u vbscript tabanli programları calistirabilmek için insa etti ve windows 2000 / Xp nin içinde otomatik olarak gelmektedir. Sisteminizde WSH un aktiv olup olmadığıni anlayabilmek için :
Click Start | Run | cmd
Ve dos benzeri ekrana wscript yazıp ok deyin. eger Windows Script Host Settings diye bir popup acildiysa WSH aktiv demektir.
Veya bunlarla ugrasmayip Symantec in Noscript.exeadli küçük yazılımini download eder ve böylece istediğiniz zaman WSH i aktiv veya deaktiv edersiniz.

Download

Elbette WSH (Windows Script Host) u disable ederseniz VBScript ve JScript scriptleri windows ta çalışmayacaktır , eğer disable etme işini registry ile yapmak isterseniz aşağıdaki iki anahtardan birini oluşturup değer olarak ta (REG_DWORD) sıfır değeri atamanız gerekmektedir.

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows Script Host\Settings\Enabled
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows Script Host\Settings\Enabled

Sonrasında kullanıcı VBScript ve JScript leri çalıştırmak istediğinde aşağıdaki uyarıyı alacaklardır

wsh error

Görüldüğü gibi herhangi bir vbs scripti çalışmamaktadır. Eğer Vbs de alınan içinde dosya uzantısı yok hatası alıyorsanız - Bakınız


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha